Hangi Linux dağıtımı kullanılmalı?

Evet güncel destekli göze gelir bir donanımım hiç olmadı diyelim. En yenisi bile "o ekran kartında Linux'ta LoL açılmaz" dedirtti. Bir açıdan ben de minimumcuyumdur o yüzden pek uğraşmadım. Elimdeki malla ne yapabilirim ona baktım hep. Belki ileride denerim şu an öyle bir planım yok. Teşekkürler.
Yok LoL Linux'ta cok guzel oynaniyor. Acmaz diyen de yalan soylemis kardes. Senin donanimin Windows'ta ne veriyorsa oyle oynatiyor.

Yok LoL Linux'ta cok guzel oynaniyor. Acmaz diyen de yalan soylemis kardes. Senin donanimin Windows'ta ne veriyorsa oyle oynatiyor.

Yabancı bir yayıncıydı adını unuttum GT420 var Lutris'te 1 gün dolu dolu uğraşmıştım açamamıştım. FPS görme fırsatım bile olmamıştı. Linux Mint Xfce'de denedim diye hatılıyorum şu anki Mint'in 2-3 sürüm öncesidir herhalde. Osu olmuştu onu oynuyordum bir de R6 Raven Shield denemiştim Wine ile, FPS düşüktü Windows'a göre ama oynanıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yabancı bir yayıncıydı adını unuttum GT420 var Lutris'te 1 gün dolu dolu uğraşmıştım açamamıştım. FPS görme fırsatım bile olmamıştı. Linux Mint Xfce'de denedim diye hatılıyorum şu anki Mint'in 2-3 sürüm öncesidir herhalde. Osu olmuştu onu oynuyordum bir de R6 Raven Shield denemiştim Wine ile, FPS düşüktü Windows'a göre ama oynanıyordu.
Lutrisin sitesinden LoL'u ac. İki uc kere denemen gerekir bazen ama kesin kurulum yapiyor ve Lutris'e ekleniyor. Sonra acip oyna.

Tamamdır ben sıkıntıyı anladım. Güçlü donanımla demek istediğimi NASA PC'si gibi sanıyorsunuz. Örnek vereyim o zaman benim için 16 GB RAM, 4 GB VRAM'li ekran kartı ve 3 GHz işlemci güçlü donanımdır. Demek ki bu size göre "olması gereken" yani must have donanımlar o yüzden bu konuda sıkıntınız yok 👍

Ben de şunu anlatamıyorum ya da kimse anlamak istemiyor. Şu anki. Bahsi geçen kasamda Windows'ta akıcı oynadığım oyunları oynayamıyorum. İbni dibini araştırınca donanıma geliyor konu. Bu yüzden donanıma bağlıyorum işi.
Donaıma bağlayın zaten. Olay donanımın desteği, donanımın iyi olup olmaması değil. Milattan önceki kartların desteği bir zahmet olmasın.

Ekran kartınızın desteği 10 sene önce kesildi, Windows 10 sürücüsü bile yok.

10 sene önce desteği kesilen bir kart ile kimse oyun desteği için uğraşmaz.
Kartınızın en güncel Linux sistemlerde kullanılabilmesi kendi başına bir başarı zaten.

O kartı kullanan kalmadı ki destek için uğraşılsın.
Windows10da kullanabiliyorum sürücüsü var. Destek veriyor. Ama win10 diye ağır gelmişti. Atlas denemiştim oradan biliyorum.

HD7850, 8 GB RAM ve i7 4770 ile Windows üzerinde oynadığım BeamNG Drive, GTA 5, Warframe gibi oyunlarda Windows'a kıyasla çok daha az FPS almakta ve drop yaşamaktaydım. Açıkçası bu 3 oyunu denedikten sonra gerisine bakmaya pek uğraşmadımda.

Bu kart en son Windows sürücüsünü 6/23/2022 tarihinde almış. Şimdi benim yukarıda bahsettiğim oyunlarda Windows'a kıyasla daha düşük FPS almamın sebebi neydi, 202 hocanın dediği gibi destek meselesi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
HD7850, 8 GB RAM ve i7 4770 ile Windows üzerinde oynadığım BeamNG Drive, GTA 5, Warframe gibi oyunlarda Windows'a kıyasla çok daha az FPS almakta ve drop yaşamaktaydım. Açıkçası bu 3 oyunu denedikten sonra gerisine bakmaya pek uğraşmadımda.

Bu kart en son Windows sürücüsünü 6/23/2022 tarihinde almış. Şimdi benim yukarıda bahsettiğim oyunlarda Windows'a kıyasla daha düşük FPS almamın sebebi neydi, 202 hocanın dediği gibi destek meselesi mi?
Hocam büyük ihtimal Vulkan desteği. Ne yazık ki tüm donanımlarda tam Vulkan desteği yok.

Bu kartta Vulkan desteği bulunuyor hocam. "Tam Vulkan desteği yok." derken ki kastınız nedir?
Kaynak
Hocam gene linç yiyeceğim ama... bu konu altında tam da buna benzer olayları anlatmaya çalışıyordum. İyi donanım gerekli diyorum kimse inanmıyor bana. Büyük ihtimalle şöyle bir şey, linux dünyasında son çıkan donanımlara destek olarak uğraşmaktan eskilere sırt çevriliyor ama bu sırt çevirme yarım bir sırt çevirme. Yine masaüstün tam ekran, iyi kötü oyunların açılıyor ama tam randımanlı değil. Sanırım sizin de ekran kartınız 2 gb vram içeren dünya genelinde patates denilen güçte. Gt420 kullanıyorum ben de aynı şeyleri yaşamıştım. Gt420 de 2 gb idi. Tahminimce en az 4gb vramli ekran kartı gerekli linuxta oyun deneyimi için...

Bu kartta Vulkan desteği bulunuyor hocam. "tam Vulkan desteği yok." derken ki kastınız nedir?
Kaynak

Sadece Vulkan degil hocam, bir suru etken var. Bazen modifiye edilmis proton surumlerine ihtiyac duyulabiliyor mesela.
Oyun oynamadigimdan detayli bilmiyorum tam olarak hangi teknolojilerin destekli olmasi gerektigini.

Hocam gene linç yiyeceğim ama... Bu konu altında tam da buna benzer olayları anlatmaya çalışıyordum. İyi donanım gerekli diyorum kimse inanmıyor bana. Büyük ihtimalle şöyle bir şey, Linux dünyasında son çıkan donanımlara destek olarak uğraşmaktan eskilere sırt çevriliyor ama bu sırt çevirme yarım bir sırt çevirme. Yine masaüstün tam ekran, iyi kötü oyunların açılıyor ama tam randımanlı değil. Sanırım sizin de ekran kartınız 2 GB VRAM içeren dünya genelinde patates denilen güçte. GT420 kullanıyorum ben de aynı şeyleri yaşamıştım. GT420 de 2 GB idi. Tahminimce en az 4 GB VRAM'li ekran kartı gerekli Linux'ta oyun deneyimi için...

Anlamiyor musunuz? İyi ve kotu olmasiyla alakasi yok! Kac kere soylemem lazim acaba?
Hem 10 yillik karta kimin destek vermesini bekliyorsunuz? 2GB'dan daha az vram'i olan bir bilgisayarda Linux'da cok iyi performans aliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı