Hangi Linux dağıtımı kurulmalı?

Evet. En stabil dagitimlardan birisi oldugu icin oneriyorum cok sorun ve hata yasamazsiniz. Ilk defa Linux tabanli bir sistem kullanacaksaniz birkac seyi zorlayabilir ama en stabil dagitimlardandir cok hata ve sorun yasatmaz.
Wifi ve ekran kartı Debian'ın özgür yazılım saplantısı yüzünden çalışmayabilir.

Size diyebileceğim şunlar; istediğiniz Linux sürümünü kendiniz seçmelisiniz. Her Linux kişiden kişiye güzellik bakımından ya da kolaylık bakımından değişir.

Bunların dışında yeni başlayan kişilere daha kolay geldiği için popüler olan Linux Mint dağıtımına bakabilirsiniz fakat benden söylemesi Arch tabanlı dağıtımlardan uzak durun, Debian daha kolaydır. Ek olarak bana göre gayet şık olan Tubitak tarafından geliştirilen Türk Linux'u olan Pardus'a bakabilirsiniz.

Wifi ve ekran kartı Debian'ın özgür yazılım saplantısı yüzünden çalışmayabilir.
Tam olarak ondan degil. Ozgur olmayan yazilimlari varsayilan olarak repolara ve sisteme dahil etseler bile mesela benim elle kurdugum wireless karti firmware'i gelmezdi cunku bircok dagitimin sisteme dahil ettigi ~700 MB'lik linux-firmware paketini sisteme koymazlardi ve iyi ki koymuyorlar. Bende olmayan donanimin firmware'ini sistemimde istemem. Tabi bazi dagitimlarda bunun olmasi yeni kullanicilara yararli olabiliyor.

Benim gibi ethernet kablosu olmayanlar standart sekilde kurup DE kurmadan telefondan usb ile 20 MB kadar bir internet paylasip wireless kart firmware'ini wget ile cekip dpkg ile kurabilirler.

Size diyebileceğim şunlar; istediğiniz Linux sürümünü kendiniz seçmelisiniz. Her Linux kişiden kişiye güzellik bakımından ya da kolaylık bakımından değişir.

Bunların dışında yeni başlayan kişilere daha kolay geldiği için popüler olan Linux Mint dağıtımına bakabilirsiniz fakat benden söylemesi Arch tabanlı dağıtımlardan uzak durun, Debian daha kolaydır. Ek olarak bana göre gayet şık olan Tubitak tarafından geliştirilen Türk Linux'u olan Pardus'a bakabilirsiniz.

Pardus iyi bir dağıtım değil, gereksiz ram kullanır, en kötü xfce dağıtım olabilir.

Geri
Yukarı