İlk kez hangi Linux dağıtımı kurulmalı?

HZero

Hectopat
Daha fazla  
O kadar çok OS var ki hangisini kursam bilemedim. Sizce hangisi ilk kez başlayan biri için kolay olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde Ubuntu önerilir diye biliyorum. Ben de ilk Ubuntu kullandım. Bir arkadaşa bakıp çıkacağım gibi oluyor, gezinip gezinip ufak tefek öğrendikten sonra 1-2 gün içerisinde diğer dağıtımlara yöneliyorsun :) Görsel olarak en sevdiğim Elementary OS Loki. Ubuntu kur kesinlikle.

Yeni başlayanlar için Linux Mint idealdir.
Özellikle güncel olması, JAVA. FLASH gibi eklentilerini barındırması, ayrıca çoğu kodekleri de bulundurması, linux'a ilk başlayanlar için idealdir.
Ayrıca Windows'a benzerliği de çoğu kullanıcılar için kolaylıktır.
Tavsiyem cinnamon sürümüdür.
Download - Linux Mint
Ancak biraz deneyim kazandıktan sonra UBUNTU STUDIO LTS sürümleri benim favorimdir.
Kurulum kolaylığı ve, stabil çalışması ile son derece iyi bir işletim sistemidir. Bu sistem içerisinde ayrıca default olarak, bazı ses ve video uygulamaları bulunmaktadır.
Bu sayede ses tekniği ile uğraşan kişilerin, hemen hemen aradığı herşey bulunmaktadır denilebilir.
Ancak JAVA v FLASH eklentilerinin sonradan kurulması başlı başına eziyettir. En güncel sürümü indirip kursan da bu gibi eklentiler güncel olmamaktadır. Son sürüm 16:04 te bile hala eski mozilla versiyonunun kullanılması, hiç te hoş bir şey değildir.
Bununla birlikte güncellemeler son derece pratik kurulabilmektedir.
Download « Ubuntu Studio
LTS (Long Term Support) uzun süreli desteklenen sürümlerdir.

Kullanıma hazır bir sistem olsun uğraştırmasın, modern ve kullanışlı bi arayüzü olsun, kullanımı kolay ve hafif olsun, uygulamalar güncel olsun istiyorsanız Linux Mint Cinnamon.

Yok mint yok şu yok bu öyle yapmak yerine yazılım merkezi (software center) a bakmanız daha güzel olur.

Ubuntu debian tabanlı diye biliyorum. Hem kendi yazılım merkezide zengin. Bence ubuntu kurulmalı. Merak ettim Kali kurdum. Acayip hoş ama aradığın programları bulamıyorsun. Debianda aynı şekilde.

Ubuntu kral <3 :D.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı