i5-9400 ile hangi Linux sürümü kullanılmalı?

Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim aşağıda var, en kolay ve en performanslı Linux sürümünü arıyorum. Çünkü gördüğüm kadarıyla bir sürü Linux sürümü var.

Sistemim:
GPU: Radeon x550/550 series.
RAM: 16 GB.
CPU: Intel i5-9400 2.90GHz

İsterseniz daha fazla detay verebilirim. Bu arada Windows 10'un yanına kuracağım.
1706990854411.png

Son düzenleme:
Ben i5 9400F kullandım vallahi tüm Linux'larda canavar gibiydi üstüne Turbo kapalıydı, neredeyse hepsinde işlemci kısmında performans aynıydı, şahsen Fedora workstation tercih ediyorum.

Aga 9400 linux için fazla yüksek bir işlemci zaten. Linux kurmak ile uğraşmak yerine windows üzerinde sanal makinede linux niye çalıştırmıyorsun? sadece bunun için de değil konfor için windows ve linux arası geçiş uygulamaları da mevcut kod ile windows üzerinde falan çalışıyor tarzı muhabbetler. Can değer izle bilgilenirsin.

Aga 9400 linux için fazla yüksek bir işlemci zaten. Linux kurmak ile uğraşmak yerine windows üzerinde sanal makinede linux niye çalıştırmıyorsun? sadece bunun için de değil konfor için windows ve linux arası geçiş uygulamaları da mevcut kod ile windows üzerinde falan çalışıyor tarzı muhabbetler. Can değer izle bilgilenirsin.
Şahsen duyduğum kadarıyla sanal makineler yavaşmış. Birde sanal makineler hakkında açıkcası hiçbir bilgim yok. Biraz bakındım karışık geldiler. Rehber vs. varsa atarmısınız?

Yeni başladıysan Linux'a Linux Mint kullanabilirsiniz arayüzü Windows'a çok benziyor.
Zaten mint i kullanacağım fakat
1706991084476.png

bu sürümlerden bahsediyorum. (yada ben birşey bilmiyorum.)

Farketmez kanki hepsi aynı... Debian öneririm ama.
1706991109236.png

bunlardan bahsediyordum. ama genede saolun (yada ben birşey bilmiyorum.)

Şahsen duyduğum kadarıyla sanal makineler yavaşmış. Bir de sanal makineler hakkında açıkçası hiçbir bilgim yok. Biraz bakındım karışık geldiler. Rehber vs. varsa atar mısınız?

Zaten Mint'i kullanacağım fakat Eki Görüntüle 2106431
Bu sürümlerden bahsediyorum.

Eki Görüntüle 2106432
Bunlardan bahsediyordum. Ama gene de sağ olun

Yeni başladıysan cinnamon eğer en iyi performansı almak istiyorsan Xfce. Mate'ye bulaşma derim.

Şahsen duyduğum kadarıyla sanal makineler yavaşmış. Birde sanal makineler hakkında açıkcası hiçbir bilgim yok. Biraz bakındım karışık geldiler. Rehber vs. varsa atarmısınız?

Zaten mint i kullanacağım fakat Eki Görüntüle 2106431
bu sürümlerden bahsediyorum.

Eki Görüntüle 2106432
bunlardan bahsediyordum. ama genede saolun
O muhabbet 8-9 yıl önce geçerliydi. Bu gün ben 8gb ram ve 11 senelik i7 950 kullanıyorum kullandığım emulatore 4 çekirdek ve 3gb ram veriyorum cayır cayır çalışıyor gram ağırlık yok. Senin sistemin benim sistemimden 4-5 kat daha hızlı ve güncel, linux gibi aşırı hafif bir işletim sistemini akıcı çalıştıramazsan gel söyle böyle bir şey mümkün değil o makinede.

Zaten mint i kullanacağım fakat Eki Görüntüle 2106431
bu sürümlerden bahsediyorum. (yada ben birşey bilmiyorum.)

Eki Görüntüle 2106432
bunlardan bahsediyordum. ama genede saolun (yada ben birşey bilmiyorum.)
Bu arada diskiniz hdd mi yoksa ssd mi?

O muhabbet 8-9 yıl önce geçerliydi. Bu gün ben 8gb ram ve 11 senelik i7 950 kullanıyorum kullandığım emulatore 4 çekirdek ve 3gb ram veriyorum cayır cayır çalışıyor gram ağırlık yok. Senin sistemin benim sistemimden 4-5 kat daha hızlı ve güncel, linux gibi aşırı hafif bir işletim sistemini akıcı çalıştıramazsan gel söyle böyle bir şey mümkün değil o makinede.

Ssd ve hdd var bilgeseyarımda (masaüstü). Fakat ssd de alanım yok. Ssd de sistem dosyaları var ve dolu. Sadece hdd de 200gb lık boşalan var. Disk ayırıp kurmayı planlıyorum. Sanal makineler hakkında rehber vs. varsa bildiğiniz yardımcı olabilirmisiniz? Birşey bilmiyorumda. Sadece iki sistem kurmayı biliyorum.

birde windows ram imin %40 ını yanlızca sistemi ile yiyor. O yüzden kurmayı planlıyorum. Hem merak ediyorum.

Yeni başladıysan cinnamon eğer en iyi performansı almak istiyorsan Xfce. Mate'ye bulaşma derim.
Cinnamion indirmeye karar verdim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. (konu kapanmadı)

Son düzenleme:
SSD ve HDD var bilgeseyarımda (masaüstü). Fakat SSD de alanım yok. SSD de sistem dosyaları var ve dolu. Sadece HDD de 200GB'lık boşalan var. Disk ayırıp kurmayı planlıyorum. Sanal makineler hakkında rehber vs. varsa bildiğiniz yardımcı olabilir misiniz? Bir şey bilmiyorumda. Sadece iki sistem kurmayı biliyorum.

Bir de Windows RAM'imin %40'ını yalnızca sistemi ile yiyor. O yüzden kurmayı planlıyorum. Hem merak ediyorum.

Cinnamion indirmeye karar verdim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. (konu kapanmadı)

Boş ver sanal makineyi Linux güzeldir. Bir daha Windows'a dönceğini düşünmüyorum sorun yaşamadığın sürece.

Yeni konular

Geri
Yukarı