i5-9400 ile hangi Linux sürümü kullanılmalı?

Boş ver sanal makineyi Linux güzeldir. Bir daha Windows'a dönceğini düşünmüyorum sorun yaşamadığın sürece.
1706992634125.png

iso yu buradan indirmem gerekiyor değilmi? Daha sonra ekstra birşey yapmama gerek yok. Usb ye yükleyip boot menüsünden kuracağım. Birde son olarak hdd den kaç gb ayırmam gerekiyor? Öneriniz nedir?

Son düzenleme:
Ssd ve hdd var bilgeseyarımda (masaüstü). Fakat ssd de alanım yok. Ssd de sistem dosyaları var ve dolu. Sadece hdd de 200gb lık boşalan var. Disk ayırıp kurmayı planlıyorum. Sanal makineler hakkında rehber vs. varsa bildiğiniz yardımcı olabilirmisiniz? Birşey bilmiyorumda. Sadece iki sistem kurmayı biliyorum.

birde windows ram imin %40 ını yanlızca sistemi ile yiyor. O yüzden kurmayı planlıyorum. Hem merak ediyorum.

Cinnamion indirmeye karar verdim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. (konu kapanmadı)
Virtual box işletim sistemi nasıl kurulur adlı rehberlere bakabilirsin.

Boş ver sanal makineyi Linux güzeldir. Bir daha Windows'a dönceğini düşünmüyorum sorun yaşamadığın sürece.
Arkadaş muhtamelen format atmayı bile bilmiyor bootmanager oluşturup linux nasıl kuracak? onu geçtim bilgisi olsa bile donanıma linux kurmanın 2024 yılında ne kadar saçma bir şey olduğunu bilir zaten. Böyle bir donanıma direkt bootmanager oluşturup windows yanına linux kurması bayağı uğraştıracak. Windows kullanmak istediği zaman makineyi yeniden başlatması gerekecek ve linux için diskinin yarısını partition programı ile ayırıp ext4 formatına çevirmesi gerekiyor :D bu kadar dert tasa ile uğraşıp ayrı bir disk oluşturup üzerine ext4 formatına çevirip linux kurmakla neden uğraşsın ki sanal makine gibi bir nimet varken? saçmalıktan başka bir şey değil. Tabii ben windows'a geçiş yapmayacağım full linux kullanmaya devam edeceğim diyorsa direkt donanıma kurabilir keyfi bilir.

Arkadaş muhtamelen format atmayı bile bilmiyor bootmanager oluşturup linux nasıl kuracak? onu geçtim bilgisi olsa bile donanıma linux kurmanın 2024 yılında ne kadar saçma bir şey olduğunu bilir zaten. Böyle bir donanıma direkt bootmanager oluşturup windows yanına linux kurması bayağı uğraştıracak. Windows kullanmak istediği zaman makineyi yeniden başlatması gerekecek ve linux için diskinin yarısını partition programı ile ayırıp ext4 formatına çevirmesi gerekiyor :D bu kadar dert tasa ile uğraşıp ayrı bir disk oluşturup üzerine ext4 formatına çevirip linux kurmakla neden uğraşsın ki sanal makine gibi bir nimet varken? saçmalıktan başka bir şey değil. Tabii ben windows'a geçiş yapmayacağım full linux kullanmaya devam edeceğim diyorsa direkt donanıma kurabilir keyfi bilir.
dostum bu kadar kaba olmak zorunda değilsin. bilmiyor olabilirim. madem herşeyi biliyorsun burada ne işin var? Dünya üzerindeki herşeyi biliyor musun? Neden yardım istiyorum sanıyorsunki? Hiç yardım etmesen daha iyiydi. Ben ekstra işletim sistemi kurmak istiyorum. Yardım edeceksen veya bilgi vereceksen ver, vermeyeceksen küçümseme. İlgin ve (sözde) yardımların için teşekkür ederim. (Konu kapanmıştır.)

Arkadaşlar sistemim aşağıda var, en kolay ve en performanslı Linux sürümünü arıyorum. Çünkü gördüğüm kadarıyla bir sürü Linux sürümü var.

Sistemim:
GPU: Radeon x550/550 series.
RAM: 16 GB.
CPU: Intel i5-9400 2.90GHz

İsterseniz daha fazla detay verebilirim. Bu arada Windows 10'un yanına kuracağım.Eki Görüntüle 2106425
Arkadaşlar yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Cinnamion kurmaya karar verdim ve kurdum. Gayet kolay oldu.

Son düzenleme:
Arkadaş muhtamelen format atmayı bile bilmiyor bootmanager oluşturup linux nasıl kuracak? onu geçtim bilgisi olsa bile donanıma linux kurmanın 2024 yılında ne kadar saçma bir şey olduğunu bilir zaten.

Bootmanager'i manual kurmak zorunda degil. Calamares installer gibi araclarla Ubuntu benzeri dagitimlarda otomatik olarak kuruluyor zaten. Ubuntu vb. dagitimlar son kullaniciya hitap ettigi icin kolaylikla kurabilir arkadas. Ayrica seneyle Linux'un kurulmasinin ne alakasi var? Bu bir telefon degil ki eskidi bu yilda alinmaz diyesiniz.
Böyle bir donanıma direkt bootmanager oluşturup windows yanına linux kurması bayağı uğraştıracak. Windows kullanmak istediği zaman makineyi yeniden başlatması gerekecek ve linux için diskinin yarısını partition programı ile ayırıp ext4 formatına çevirmesi gerekiyor

Bu bir sorun olarak gorunmuyor. Yukarida dedigim gibi siz bootmanager isini fazla buyutmussunuz gozunuzde. Oysaki bu GRUB gibi onyukleyicileri kurmak Linux dunyasinda en kolay islemlerden birisidir zaten. Ayrica arkadasin sisteminde ve yeni nesil sistemlerde bu islemler cok basit.

Vay canina Ext4 formatina cevirmesi gerekiyormus 😁 hayir. Bos bir bolum ayarlasa yeterli, NTFS olur veya farkli bir dosya sistemi. Windows uzerinde Ext4 yapma zorunlulugu yok cunku Linux kurulumunda zaten ext4 olarak formatlaniyor bolumler.

bu kadar dert tasa ile uğraşıp ayrı bir disk oluşturup üzerine ext4 formatına çevirip linux kurmakla neden uğraşsın ki sanal makine gibi bir nimet varken?

Dert tasa dediginiz sey cidden bunlarsa siz daha "dert tasa" gormemissiniz. Yapamadiginiz basit islemleri millete kotulemeyin burada bosuna. Sanal makine o tarz bir nimet degil kardesim. Sanal makinenin amaci Main OS olarak kullanmak degil. Olusturdugun bir sistem olur test edersin, guvenlik odakli bir seyler denemek istersin kullanirsin. Sanal makineyi normal gunluk kullanim icin kullanirsan kullanilmaz ki zaten. Ne kullanmaktan zevk alirsin ne de donaniminin uyumlu olup olmadigini anlayabilirsin. Kaldi ki yeni bir kullanici zaten bir sey ogrenemez adam akilli kullanamadiktan sonra.

Sanki adam pentesting calisacakta sanal makine kullan diyorsun.

Format atmayi bilmesin ogrenir, sizin gibi yarim bilgilerle "bir sey biliyorum" ayagina yatmadiktan sonra onemli degil.

Bootmanager'i manual kurmak zorunda degil. Calamares installer gibi araclarla Ubuntu benzeri dagitimlarda otomatik olarak kuruluyor zaten. Ubuntu vb. dagitimlar son kullaniciya hitap ettigi icin kolaylikla kurabilir arkadas. Ayrica seneyle Linux'un kurulmasinin ne alakasi var? Bu bir telefon degil ki eskidi bu yilda alinmaz diyesiniz.

Bu bir sorun olarak gorunmuyor. Yukarida dedigim gibi siz bootmanager isini fazla buyutmussunuz gozunuzde. Oysaki bu GRUB gibi onyukleyicileri kurmak Linux dunyasinda en kolay islemlerden birisidir zaten. Ayrica arkadasin sisteminde ve yeni nesil sistemlerde bu islemler cok basit.

Vay canina Ext4 formatina cevirmesi gerekiyormus 😁 hayir. Bos bir bolum ayarlasa yeterli, NTFS olur veya farkli bir dosya sistemi. Windows uzerinde Ext4 yapma zorunlulugu yok cunku Linux kurulumunda zaten ext4 olarak formatlaniyor bolumler.

Dert tasa dediginiz sey cidden bunlarsa siz daha "dert tasa" gormemissiniz. Yapamadiginiz basit islemleri millete kotulemeyin burada bosuna. Sanal makine o tarz bir nimet degil kardesim. Sanal makinenin amaci Main OS olarak kullanmak degil. Olusturdugun bir sistem olur test edersin, guvenlik odakli bir seyler denemek istersin kullanirsin. Sanal makineyi normal gunluk kullanim icin kullanirsan kullanilmaz ki zaten. Ne kullanmaktan zevk alirsin ne de donaniminin uyumlu olup olmadigini anlayabilirsin. Kaldi ki yeni bir kullanici zaten bir sey ogrenemez adam akilli kullanamadiktan sonra.

Sanki adam pentesting calisacakta sanal makine kullan diyorsun.

Format atmayi bilmesin ogrenir, sizin gibi yarim bilgilerle "bir sey biliyorum" ayagina yatmadiktan sonra onemli degil.
Çok sağol dostum. Gerçekten moderatör olmalısın. Ayrıca verdiğin bilgiler içinde çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı