Hangi parçalar ikinci el alınabilir?

Maalesef öyle olmuyor. Ben de monitörümü 2. el aldım. Kutusunda yollandı, ayrıca köpükleri de ilk günkü gibiydi. Gösterilen resimlerde ölü piksel yoktu fakat açtığımda 6 adet ölü pikselle karşılaştım.

Bu yolda iken zarar gördüğü anlamına gelmiyor ama. 2 tane kullandığım monitörü sattım kutusunda. Sıkıntısız teslim aldılar.

Bence internetten her parça alınabilir ama bazı şeylere dikkat etmek gerek :

• Aldığınız Ürünün Resmi Ve Açıklaması Yoksa

• Satıcının Telefon Numarası Yada İletişim Bilgileri Yoksa ( satıcı ile iletişim kurmak dolandırıcı olup olmadığını kolaylaştırır )

Almanızı pek tavsiye etmem

Ayrıca

Psu , HHD , klavye ve mouse almak biraz riskli olabilir mevcutsa kendi yaşadığınız semt yada ilçeden almanızı tavsiye ederim

Gönül rahatlığıyla işlemci, RAM, monitör alabilirsiniz. Uzun süreli kullanımda ve kullanım şekli esasıyla çok yıpranmayan bileşenler. İşlemcisini hız aşırtıp kullanan kişilerin sayısı çok az, zaten Intel tarafındaki işlemcilerin çoğunun çarpan kilidi kapalı olduğu için daha da risksiz oluyor. Monitörde de ölü piksel olmadığı sürece pek sorun yok.

Kasa, anakart ve PSU gibi konularda da ikinci el alışveriş tercih edilebilir ancak bu bileşenlerin bazı gereksinimleri var, kutu içerisinden çıkan bileşenler eksikse problem yaşatabiliyorlar. Aldığınız kasanın içinden eksik kablo çıkarsa fazladan iş çıkaracaktır. Eksiği yoksa tercih edilebilir.

İkinci el alınmasını önermediğim bileşenler ise depolama birimleri (HDD, SSD gibi) ve ekran kartı.

SSD ömrü denen bir şey var. Ömrü bittiğinde SSD olması gerekenden neredeyse %60 az performans veriyor.(Bazen de Sadece okuma işlemi yapılabiliyor.)
İkinci el SSD almayın!

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı