Hangi programlama dillerini öğrenmeliyim?

tasarimci

Decapat
Merhaba arkadaşlar hepinize iyi akşamlar diliyorum.
Şimdi öncelikle ben bir süredir web tasarım öğrenmek için çabalıyorum ve HTML ile CSS'i kafamda tasarladığım bir siteyi yapabilecek kadar öğrendim.
Ama geri kalan diller ile ilgili herhangi bir fikrim yok.
1. sorum web tasarım için gerekli dillerin hepsi HTML, CSS, JavaScript ve PHP midir öğrenmem gereken başka bir dil var mıdır? Varsa öğrendiğimde o dil ile neler yapabilirim?
2. sorum HTML ve CSS'den sonra PHP ve JavaScript öğreneceğim, önce hangisinden başlamalıyım JavaScript mi PHP mi?
Şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi de betiktir. PHP daha çok server-side iken JavaScript daha çok client-side'dır. Bu yüzden sitenin güzel gözükmesi için JavaScript daha iyi olur.

JavaScript nedir sorunuza cevap vermek için faydalı bir link bırakıyorum.

İkisi de betiktir. PHP daha çok server-side iken JavaScript daha çok Client-side'dır. Bu yüzden sitenin güzel gözükmesi için JavaScript daha iyi olur.

JavaScript nedir sorunuza cevap vermek için faydalı bir link bırakıyorum.

Tamamdır çok teşekkür ederim.
Peki JavaScript ve PHP'den sonra hangi dili öğrenmem gerekir.
Cevaplarınız için teşekkürler.

Şimdi, site yapacaksan HTML, CSS ve JS şart. Javascript'i deriye vesaire benzetebilirsiniz. Site görünüşünü güzelleştirir. CSS ise bir vücut parçası olsaydı bence kesinlikle eklem veya kas olurdu. HTML, yani olmazsa olmaz ise iskelet. Uygulama veya program geliştirecekseniz, Java şart bence. Ama başlangıç için Python öğrenebilirsiniz uygulama geliştirmek için. Bir de ben HTML'den başlamanı öneririm.

Geri
Yukarı