Hangi programlama dillerini öğrenmeliyim?

tasarimci

Decapat
Merhaba arkadaşlar hepinize iyi akşamlar diliyorum.
Şimdi öncelikle ben bir süredir web tasarım öğrenmek için çabalıyorum ve HTML ile CSS'i kafamda tasarladığım bir siteyi yapabilecek kadar öğrendim.
Ama geri kalan diller ile ilgili herhangi bir fikrim yok.
1. sorum web tasarım için gerekli dillerin hepsi HTML, CSS, JavaScript ve PHP midir öğrenmem gereken başka bir dil var mıdır? Varsa öğrendiğimde o dil ile neler yapabilirim?
2. sorum HTML ve CSS'den sonra PHP ve JavaScript öğreneceğim, önce hangisinden başlamalıyım JavaScript mi PHP mi?
Şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Backend'de bir suru isi yapamazsin nodejs ile, scripting dili sonucta. IO bound isleri yaparsin yalnizca.

Ama baslangic icin nodeJS in getirdigi limitasyonlari farketmezsin bile.

Şimdi, site yapacaksan HTML, CSS ve JS şart. JavaScript'i deriye vesaire benzetebilirsiniz. Site görünüşünü güzelleştirir. CSS ise bir vücut parçası olsaydı bence kesinlikle eklem veya kas olurdu. HTML, yani olmazsa olmaz ise iskelet. Uygulama veya program geliştirecekseniz, Java şart bence. Ama başlangıç için Python öğrenebilirsiniz uygulama geliştirmek için. Bir de ben HTML'den başlamanı öneririm.

Site tasarlayabilecek kadar HTML ve CSS biliyorum zaten JavaScript ile daha hareketli hale getirmeyi planlıyorum ve birkaç gündür 5 6 saatimi harcıyorum en az JS öğrenmek için şu aralar biraz zor gibi geldi gözüme ama öğreneceğim. :) cevabınız için teşekkürler.
JavaScript'i öğrenmek istememin sebebi daha hareketli siteler yapmak fakat öncelikle butonlu slayt yapmayı ve örneğin sitede aşağı indikçe yanlardan animasyon gibi içeriklerin aşağı indikçe gelmesini istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve bana yardımcı olmak isterse çok mutlu olurum. Konuyu anlatmasa da olur kısaca anlatırsanız ben bir şekilde bulurum nasıl yapılacağını :) . Aslında ben bir slayt yaptım fakat buton işini bir türlü çözemedim:(.

Site tasarlayabilecek kadar HTML ve CSS biliyorum zaten JavaScript ile daha hareketli hale getirmeyi planlıyorum ve birkaç gündür 5 6 saatimi harcıyorum en az JS öğrenmek için şu aralar biraz zor gibi geldi gözüme ama öğreneceğim. :) cevabınız için teşekkürler.
JavaScript'i öğrenmek istememin sebebi daha hareketli siteler yapmak fakat öncelikle butonlu slayt yapmayı ve örneğin sitede aşağı indikçe yanlardan animasyon gibi içeriklerin aşağı indikçe gelmesini istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve bana yardımcı olmak isterse çok mutlu olurum. Konuyu anlatmasa da olur kısaca anlatırsanız ben bir şekilde bulurum nasıl yapılacağını :) . Aslında ben bir slayt yaptım fakat buton işini bir türlü çözemedim:(.

HTML-CSS den sonra Js her zaman zor gelir, bu sizi sakın pes ettirmesin.
Js temellerini tamamen öğrendiğinizde ne kadar doğru karar verdiğinizi anlayacaksınız.
Hemen her alanda proje üretebilecek kütüphanelere mevcut. Fakat yalnızca video serileri izlemekle kalmayın sürekli bir şeyler yapmaya çalışın ve en önemlisi ingilizceniz var ise şu linkteki e-kitabı bol bol takip edin LİNK ayrıca bir gözünüzde hep developer mozilla da olsun. İyi çalışmalar

HTML-CSS'den sonra JS her zaman zor gelir, bu sizi sakın pes ettirmesin.
JS temellerini tamamen öğrendiğinizde ne kadar doğru karar verdiğinizi anlayacaksınız.
Hemen her alanda proje üretebilecek kütüphanelere mevcut. Fakat yalnızca video serileri izlemekle kalmayın sürekli bir şeyler yapmaya çalışın ve en önemlisi ingilizceniz var ise şu linkteki e-kitabı bol bol takip edin LİNK ayrıca bir gözünüzde hep developer Mozilla'da olsun. İyi çalışmalar

Öncelikle cevap için teşekkürler ve kitap için ayrıca teşekkürler bir miktar ingilizcem var anladığım kadarıyla incelerim anlamadığım yerde translate falan bakarım nereden ne kaparsak kar sonuçta. Şimdi benim kafama takılan birkaç gündür öğrenmeye devam ediyorum fakat dediğim gibi JS yi daha hareketli siteler yapmak için öğrenmek istiyorum fakat izlediğim videolarda veya okuduğum yazılarda genellikle işte mantık, matematik, operatörler vs görüyorum anladığım kadarıyla bu Js'in temeli yanılıyor isem beni uyarırsanız çok sevinirim fakat ne kadar da temel olursa olsun biraz sıkıcı gözüktü gözüme ama incelemeye devam ediyorum sanırım JS temellerini hallettikten sonra Js'in farklı kütüphanelerini öğrenmem gerekiyor ki daha hareketli dinamik siteler yapabileyim. Öncelikle bu temelleri hallettikten sonra Js'in hangi kütüphanesini öğrenmeliyim ki daha hareketli ve dinamik siteler yapabileyim.
Ardından da JS kütüphanelerinin enazından en önemli olanlarının kısaca ne işe yaradığı hakkında bilgi verirseniz çok memnun kalırım. (Özellikle node.js)

Farkındayım çok yazdım ve çok şey istedim ama aklımda biraz fazla soru var ama cevap verirseniz çok işime yarayacaktır. Şimdiden teşekkürler :)

Öncelikle cevap için teşekkürler ve kitap için ayrıca teşekkürler bir miktar ingilizcem var anladığım kadarıyla incelerim anlamadığım yerde translate falan bakarım nereden ne kaparsak kar sonuçta. Şimdi benim kafama takılan birkaç gündür öğrenmeye devam ediyorum fakat dediğim gibi JS yi daha hareketli siteler yapmak için öğrenmek istiyorum fakat izlediğim videolarda veya okuduğum yazılarda genellikle işte mantık, matematik, operatörler vs görüyorum anladığım kadarıyla bu Js'in temeli yanılıyor isem beni uyarırsanız çok sevinirim fakat ne kadar da temel olursa olsun biraz sıkıcı gözüktü gözüme ama incelemeye devam ediyorum sanırım JS temellerini hallettikten sonra Js'in farklı kütüphanelerini öğrenmem gerekiyor ki daha hareketli dinamik siteler yapabileyim. Öncelikle bu temelleri hallettikten sonra Js'in hangi kütüphanesini öğrenmeliyim ki daha hareketli ve dinamik siteler yapabileyim.
Ardından da JS kütüphanelerinin enazından en önemli olanlarının kısaca ne işe yaradığı hakkında bilgi verirseniz çok memnun kalırım. (Özellikle node.js)

Farkındayım çok yazdım ve çok şey istedim ama aklımda biraz fazla soru var ama cevap verirseniz çok işime yarayacaktır. Şimdiden teşekkürler :)

Dediğin gibi ilk başlarda sıkılabilirsin, fakat yılmadan devam etmelisin.
Temeli öğrenirken bir sürü farklı kaynak takip et asla bir seriye, yayına bağlı kalma.

Temelini halletikten sonra hedeflerine göre kütüphane seçmelisin. ReactJs ilk kütüphane için iyi olabilir fakat burada asıl olay senin temelleri öğrendikten sonra kendine uygun ve hoşuna giden kütüphaneyi seçebilmendir. Bu işler mantık işi olduğu kadar da tarz işidir ben React tercih ederken bir başkası Angular yada Vue tercih edebilir. Kişisel tercihtir yada ihtiyaçlara göre seçilen tercihlerdir.

Eğer sana tavsiye vericek olursam bu kütüphanelerden önce kendini HTML, Css ve js konusunda geliştirebildiğin kadar geliştir. Bootstrap öğren ve bol bol web sitesi geliştir. Peojelerini github profilinde paylaş. Ta ki yaptıkların artık tekrar gibi gelmeye başlayana dek o zaman kütüphanelere geç.

Dinamik web siteleri için önerilerim:
Netflify cms, nextJs

Son düzenleme:
Dediğin gibi ilk başlarda sıkılabilirsin, fakat yılmadan devam etmelisin.
Temeli öğrenirken bir sürü farklı kaynak takip et asla bir seriye, yayına bağlı kalma.

Temelini halletikten sonra hedeflerine göre kütüphane seçmelisin. Reactjs ilk kütüphane için iyi olabilir fakat burada asıl olay senin temelleri öğrendikten sonra kendine uygun ve hoşuna giden kütüphaneyi seçebilmendir. Bu işler mantık işi olduğu kadar da tarz işidir ben React tercih ederken bir başkası Angularya da vue tercih edebilir. Kişisel tercihtir ya da ihtiyaçlara göre seçilen tercihlerdir.

Eğer sana tavsiye verecek olursam bu kütüphanelerden önce kendini HTML, CSS ve JS konusunda geliştirebildiğin kadar geliştir. Bootstrap öğren ve bol bol web sitesi geliştir. Peojelerini GitHub profilinde paylaş. Ta ki yaptıkların artık tekrar gibi gelmeye başlayana dek o zaman kütüphanelere geç.

Dinamik web siteleri için önerilerim:
Netflify cms, nextjs.

Tamamdır yardımlarınız için çok teşekkür ederim iyi günler :)

Geri
Yukarı