Tercümanlık için hangi üniversiteyi seçmeliyim?

Kaiser Sama

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar dil bölümünden sınava gireceğim ve mütercim tercümanlık istiyorum. Öyle yüksek netlerim yok ama İstanbul'da kalırsam eğer hangi özel üniversiteye gitmeliyim? Hangi okullardan uzak durmalıyım ya da? Karar veremezsem şehir dışına da gidebilirim ama buradaki seçeneklerimi de değerlendirmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Paran var anlaşılan. Uluslararası programları daha sık olan, yurt dışı bağlantıları daha güçlü olan bir üniversiteye bakabilirsin.

Ben Ankara Üniversitesi DTCF'de okudum, dil konusunda Türkiye'nin en köklü okullarından biri. Diploması çok güçlü, fakat özel istiyorsun.

Paran var anlaşılan. Uluslararası programları daha sık olan, yurt dışı bağlantıları daha güçlü olan bir üniversiteye bakabilirsin.

Ben Ankara Üniversitesi DTCF'de okudum, dil konusunda Türkiye'nin en köklü okullarından biri. Diploması çok güçlü, fakat özel istiyorsun.
hangi bölümde okudunuz acaba bir kaç sorum olacaktı da

Merhabalar, bende dilden sınava girmek istiyorum. Siz şuan ne iş yapıyorsunuz ve ne zaman mezun oldunuz ? Ekşi sözlükte vs çok fazla kötü yorum gördüm Dtcf ile ilgili. Sizce Dtcf de okumak şu zamanda mantıklı mı? Ve dil bölümleri okuyanlar öğretmenlik ve tercümanlık dışında ne iş yapabilirler? Çok soru sordum kusura bakmayın. Çok kararsızım çünkü. İyi akşamlar.

Merhabalar, bende dilden sınava girmek istiyorum. Siz şuan ne iş yapıyorsunuz ve ne zaman mezun oldunuz ? Ekşi sözlükte vs çok fazla kötü yorum gördüm Dtcf ile ilgili. Sizce Dtcf de okumak şu zamanda mantıklı mı? Ve dil bölümleri okuyanlar öğretmenlik ve tercümanlık dışında ne iş yapabilirler? Çok soru sordum kusura bakmayın. Çok kararsızım çünkü. İyi akşamlar.

Ben 2. sınıfta, 2019'da bıraktım okulu, çünkü okuduğum bölümden işe girmeyecektim, sadece ortam görmek için üniversiteye girmiştim.

Dili ve Edebiyatı bölümünden genelde akademisyenlik, formasyonları alıp öğretmen ya da tercüman vesaire olunabiliyor.

DTCF ile ilgili ne kötü yorumlar var bilmiyorum ama Türkiye'nin ilk Edebiyat fakültelerinden biri. Eğitim açısından donanımlı, birikimli hocalara vesaire sahip. Ters hocalar da var, her okulda olduğu gibi.

Ankara Üniversitesi'nde DTCF, Hukuk ve Fen fakültesi okunabilir bence.

Kendini hangi yönde geliştirirsen öyle ilerler, bölümde çok başarılı olursan araştırma görevlisi olup sonra öğretim üyeliği kovalayabilirsin. Zor olasılıklar fakat güzel bir iş.

Türkiye'de bölümü bitirip de seni işe sokacak okullar maalesef sayılı.

Açıkçası dil bilgin varsa girebileceğin çevirmenlik dışında birçok sektör oluyor. Hosteslikten turizm rehberliğine veya Thy call center merkezlerine kadar. Öğretmenlikten mezun olan arkadaşlarım bu mesleklerde de çalışıyorlar ordan biliyorum

Açıkçası dil bilgin varsa girebileceğin çevirmenlik dışında birçok sektör oluyor. Hosteslikten turizm rehberliğine veya Thy call center merkezlerine kadar. Öğretmenlikten mezun olan arkadaşlarım bu mesleklerde de çalışıyorlar ordan biliyorum
Arkadaşlarınız hangi üniversiteden mezun acaba?

Geri
Yukarı