Harry Potter'ın kaderi

Hortkuluk ve asa ittatkarlığı en kritik noktalar yani.
Aslında Dumbledore'un hangi kitapta olduğunu hatırlamadığım bir konuşması vardı, Voldemort'un vücudunda Harry'nin kanının bulunması ile ilgili. İkiliyi birbirine bağladığından bahsediyordu galiba.

Acaba 7. kitaptaki King's Cross sahnesi miydi, yoksa 5-6'dan biri miydi hatırlayamadım.

Aslında Dumbledore'un hangi kitapta olduğunu hatırlamadığım bir konuşması vardı, Voldemort'un vücudunda Harry'nin kanının bulunması ile ilgili. İkiliyi birbirine bağladığından bahsediyordu galiba.

Acaba 7. kitaptaki King's Cross sahnesi miydi, yoksa 5-6'dan biri miydi hatırlayamadım.
İkilinin birbirine bağlanması asa meselesi olmasın?

King's Cross bölümünden alıntılar:

1. “But . . .” Harry raised his hand instinctively toward the lightning scar. It did not seem to be there. “But I should have died — I didn’t defend myself! I meant to let him kill me!”

“And that,” said Dumbledore, “will, I think, have made all the difference.”

2. “But if Voldemort used the Killing Curse,” Harry started again, “and nobody died for me this time — how can I be alive?”

“I think you know,” said Dumbledore. “Think back. Remember what he did, in his ignorance, in his greed and his cruelty.”

Harry thought. He let his gaze drift over his surroundings. If it was indeed a palace in which they sat, it was an odd one, with chairs set in little rows and bits of railing here and there, and still, he and Dumbledore and the stunted creature under the chair were the only beings there. Then the answer rose to his lips easily, without effort.

“He took my blood,” said Harry.

“Precisely!” said Dumbledore. “He took your blood and rebuilt his living body with it! Your blood in his veins, Harry, Lily’s protection inside both of you! He tethered you to life while he lives!”

3. “He took your blood believing it would strengthen him. He took into his body a tiny part of the enchantment your mother laid upon you when she died for you. His body keeps her sacrifice alive, and while that enchantment survives, so do you and so does Voldemort’s one last hope for himself.”

Orijinalliği korumak adına İngilizce kitabımdan aldım. Türkçe açıklamaları da şöyle yapayım:

1. Harry'nin ölümü kabullenip kendisini savunmamasının, koruyucu bir sebep olduğunu düşünüyor Dumbledore.

2. Voldemort'un vücudunun Harry'nin kanıyla inşa edilmiş olması, Lily'nin korumasının Voldemort'ta devam etmesini, ve Harry'nin Voldemort aracılığıyla yaşama bir bağının kalmasını sağlıyor. Galiba normalde 17 yaşında bitmesi gereken korumanın, bu sebeple devam ettirildiğini savunuyor Dumbledore. Belki de Voldemort'un vücudunda Harry'nin 17 yaşından önceki kanı bulunduğu içindir ne bileyim? Voldemort'un vücudu kanını düzenli olarak yeniliyor mu? Kök hücreleri var mı, varsa Harry'nin kök hücreleri mi :D

3. Lily'nin büyüsünün Voldemort'un vücudunda bulunmasının, gerçekten aslında Voldemort için de bir kurtuluş şansı olduğundan bahsediyor Dumbledore. Büyü devam ettiği sürece (ki bu durumda Voldemort hayatta olduğu sürece), hem Harry hem de Voldemort'un kurtuluş umudu hayatta demek oluyormuş.

Elbette bunları Dumbledore'un tahminleri üzerinden anlatmış olsa da, belli ki Rowling'in Harry'nin hayata dönüşünü kendince dayandırdığı temeller bunlar. Okumayalı baya olmuştu, küçük detayları da oldukça unutmuşum, başlık sahibine teşekkürler.

Ölüm Yadigarlarının bu açıklamada hiç yer almaması beni hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Kitaba adını bile vermiş sonuçta bu nesneler. Ama etkilerini doğrudan değil, dolaylı olarak yapıyorlar aslında. Pelerin Harry'i bulunduğu günlere getiriyor; taş, ölümü kabullenmesini ve kucaklamasını kolaylaştırıyor; asa ise Harry'e itaat ederek ek bir koruma sağlıyor. Yani şu sonuca bile varılabilir gibi geldi: "Ölümün Efendisi" efsanesi, yadigarlara sahip olmanın size verdiği bir güç değil, ölümü koşulsuz bir şekilde kucaklayabilme yeteneği aslında.

Biliyorum, benim demek istediğim de o zaten. Taşın tek başına olan gücüyle dirildi demiyorum. Hem 3 yadigara sahip olmasıyla ve aynı sebepten ötürü taşa da sahip olmasıyla.

Hocam 8. kitap varsa atın bizde okuyalım.

Reşit olunca kalkacağı söyleniyor. İleride illaki denk gelirsiniz.

Var. Lanetli çocuk var. O da Harry Potter serisinin adı altında.

voldemort ile yasak ormanda son defa kapışmasında avada kedavra yemesine rağmen neden ölmüyor? Bunun aslında Harry'nin ölümün efendisi olmasına bağlıyorlar. Siz neler düşünüyorsunuz?

Voldemort lily ve james i öldürdüğü gecede harry i de öldürmeye çalışmıştı fakat annesinin koruması sayesinde harry ölmedi. Ama voldemortun ruhunun bir parçası her zaman harry deydi. Ta ki ormandaki kapışmalarına kadar. Ormanda harry avada kedavra yediğinde voldemortun harry nin içindeki parçası öldü ve harry artık tek parça bir ruha sahip oldu. Zaten o sahnede uyandığında voldemort da yere düşmüştü ruhunun bir parçası daha yok olduğu için. Harry de bir hortkuluktu yani.

Kitap halide var.
O kitap Rowling tarafından yazılma bile değil. Benim gözümde ana senaryoya bir katkısı yok.
Voldemort lily ve james i öldürdüğü gecede harry i de öldürmeye çalışmıştı fakat annesinin koruması sayesinde harry ölmedi. Ama voldemortun ruhunun bir parçası her zaman harry deydi. Ta ki ormandaki kapışmalarına kadar. Ormanda harry avada kedavra yediğinde voldemortun harry nin içindeki parçası öldü ve harry artık tek parça bir ruha sahip oldu. Zaten o sahnede uyandığında voldemort da yere düşmüştü ruhunun bir parçası daha yok olduğu için. Harry de bir hortkuluktu yani.
Hocam bunun açıklamasını defalarca derinlemesine yaptık zaten konu da.

Yeni konular

Geri
Yukarı