Hastane veritabanı ihtiyaç analizi nasıl yaparım?

cLaww

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Veritabanı Programcılığı
İyi akşamlar dostlar :) hastane veritabanı performans ödevim vardı bir şekilde zar zor hallettim fakat benden ihtiyaç analizi de istedi hoca, ihtiyaç analizi için fikir verebilir misiniz rica etsem :)

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-12-12 194946.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 194946.png
    6,9 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleme:
İhtiyaç analizi nedir tam olarak? Hastanenin ihtiyaç duyacağı personellere, doktorlara falan check atmak mı hocam?

İhtiyaç analizi nedir tam olarak? Hastanenin ihtiyaç duyacağı personellere, doktorlara falan check atmak mı hocam?

• Hazırlanacak sistemin neye hizmet edeceği,
  • Veri tabanının ne iş yapacağı ve hangi ihtiyaçları karşılayacağına,
  • Hangi verileri depolayacağı,
  • Veri tabanını oluşturan tabloların neler olacağı ve ne tür verileri saklayacağı.
Gibi olaylar dostum :)

• Hazırlanacak sistemin neye hizmet edeceği,
  • Veri tabanının ne iş yapacağı ve hangi ihtiyaçları karşılayacağına,
  • Hangi verileri depolayacağı,
  • Veri tabanını oluşturan tabloların neler olacağı ve ne tür verileri saklayacağı.
Gibi olaylar dostum :)
Hangi veriler depolanacaktan bi girelim. Hastalarda, hasta isim soyisim yaş tc gibi tablo bilgileri girmen gerekecek. Yani eğer tablolarda depolanacak verileri soruyorsan bu gibi veriler depolanacak detaya girebiliriz yanlış değilsem. Ne tür verilere gelirsek bunun 2 taraflı şeyi var şimdi, birincisi tablo verileri(md5, numeric, alphabetic) tipinden mi, yoksa yine isim soyisim tarzında mı? Beni bi aydınlat yardımcı olayım :D

Hangi veriler depolanacaktan bir girelim. Hastalarda, hasta isim soyisim yaş TC gibi tablo bilgileri girmen gerekecek. Yani eğer tablolarda depolanacak verileri soruyorsan bu gibi veriler depolanacak detaya girebiliriz yanlış değilsem. Ne tür verilere gelirsek bunun 2 taraflı şeyi var şimdi, birincisi tablo verileri(MD5, numeric, alphabetic) tipinden mi, yoksa yine isim soyisim tarzında mı? Beni bir aydınlat yardımcı olayım :D

İletişime geçebiliceğimiz bir yer var mı acaba? Yoksa buradan mı tek tek cevaplıyım :)

Özele geçmek falan yasak hocam Google'dan aratan arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz.
peki, o zaman şöyle ben bi yaptığım veritabanı tasarımını atıyım buraya, ayrıca hocanın verdiği konuyu da atıyorum buraya. puantajlar örnek bu arada asıl puanlama nasıl bilmiyorum

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-12-12 194946.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 194946.png
    6,9 KB · Görüntüleme: 89
  • Ekran görüntüsü 2020-12-12 201545.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 201545.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 97
peki, o zaman şöyle ben bi yaptığım veritabanı tasarımını atıyım buraya, ayrıca hocanın verdiği konuyu da atıyorum buraya. puantajlar örnek bu arada asıl puanlama nasıl bilmiyorum
Klasik, yapman gereken her tablonun günlük hayatta kullanış amacına göre sütun oluşturmak. Mesela muayene kısmına tarih, yazılan ilaçlar, muayene sebebi, şikayet gibi sütunlar oluştur. Hastalar kısmına yaş, son ziyaret gibi sütunlar oluştur. Hepsi bittikten sonra da, bir hastanın hastaneye gelişinden kapısından çıkana kadar veritabanının nasıl bir güncelleme geçirdiğini sorgular ile anlat. 1-2 saatte hallolacak bir şey.

Geri
Yukarı