Hava soğutma önerisi

Şu an H150 RGB modeli güzel fiyatta, düşünebilirsin.
Tamamdır ben bu modeli bir araştırayım.
Hava soğutmayı araştırırken konularınızdaki istatistiklerden çok yararlanmıştım , burada da çok yardımınız oldu teşekkür ederim.

Ek olarak da bir şey sormak istiyorum
Lianli lancool meshi satıyorsunuz. Şuan Ponos mu kullanıyorsunuz ?

Tamamdır ben bu modeli bir araştırayım.
Hava soğutmayı araştırırken konularınızdaki istatistiklerden çok yararlanmıştım, burada da çok yardımınız oldu teşekkür ederim.

Ek olarak da bir şey sormak istiyorum;
Lian Li Lancool II Mesh satıyorsunuz. Şu an Ponos mu kullanıyorsunuz?
Hayır hocam ilandaki sistem şu an size yazdığım sistem :D

Ponos Ms4 çok güzel bir kasa ama yanında gelen fanlar, eşdeğer rakiplerine göre biraz düşük değerli bununla ilgili danışacaktım.
Hocam ucuz kasalarda fanda ucuza kaçılıyor, çok dert etmeyin :) Eşdeğer rakiplerinde de ortalama 35-40 CFM fanlar var.

Hocam ucuz kasalarda fanda ucuza kaçılıyor, çok dert etmeyin :) Eşdeğer rakiplerinde de ortalama 35-40 CFM fanlar var.
Sağolasın , onu dert etmiyorum aslında ama ben bu kasayı aldığımda Td500 meshle aynı fiyatlardaydı.Td500 mesh le 62 cmf ve 2.5 hava basınclı slickle flow fanla geliyordu.
Ponos Ms 4 de 41 cfm ve 0,98 lik bir fan var 😀
Ben aldığımda Lancool II meshi Tr de bulamamıştım ama onunda güzel fan değerleri vardı.

Sistem uzun süreli testleri yine forumdakiler yardımıyla yaptım hiç bir sorun yok ama işlemcim 3070 beslemekten de kaynaklı biraz fazla ısınıyor , aklıma fanların kötü hava sirkülasyonundan başka bir şey gelmiyor.

Forumda da Gamepower Warcry 6 fanlı kasadan , CM td500 mesh hite geçip boşta 10 yükte 15 derece fark gören var.
Bak Gamepower Warcryda , ponos ms4 gibi 6 fan var , yani 2 katı 😀
Ama td500 mesh de güzel derece farkı yakalamıştı arkadaş.
Bahsettiğim konu

Hatta hava soğutma alıp yanına güzel 3lü sağlam bir fan seti alacaktım ama sıvı soğutma önerinden sonra 360 lık sıvı soğutma alırsam eğer şuanlık fan almama gerek kalmıyacak gibi.

Yerinde olsam hava soğutmadan şaşmazdım. Sıvı soğutma hava soğutmaya göre çok performanslıdır ama garanti süresi bittikten sonra bozulursa zamanında 2000 kağıt saydığın soğutucun pahalı bir raf süsü olur ya da pahalı bir çöpe sahip olmuş olursun. Şansına uzun yıllar sorunsuz kullanabilme ihtimalin de var tabi ama arıza çıkarma ihtimali epey yüksek ürünler bunlar. Hava soğutmada böyle bir dert yok üstünden 10 yıl geçse de fan değiştirip yeni sistemine takarsın.

Bunları geçen günlerde Silverstone PF240 soğutucusu arızalanmış ve hava soğutmaya geçmiş birisi olarak yazıyorum. Soğutucum bozulduğu için artık sıvı soğutmaya karşı nefretle bakıyorum %100 bozulur demiyorum ama almadan önce bu tarafını da düşün diye yazdım.

Bu arada ilk sayfadan alıntı yapamamışım Dark Rock Pro 4 Hava soğutmanın mihenk taşlarından. Noctua NH-D15 gibi hava soğutmanın zirvesi olan bir modelle kapışıyor.

@Ali55 o dediğin SickleFlow 120 versiyonlu TD500 satışa çıkmadı sanırım. Konusunu açmıştım çıkacak diye, çıkmadı. Mevcut fanları ondan değil çünkü. Bayağı kötü bir fan var şu anki seride.
Yerinde olsam hava soğutmadan şaşmazdım. Sıvı soğutma hava soğutmaya göre çok performanslıdır ama garanti süresi bittikten sonra bozulursa zamanında 2000 kağıt saydığın soğutucun pahalı bir raf süsü olur ya da pahalı bir çöpe sahip olmuş olursun. Şansına uzun yıllar sorunsuz kullanabilme ihtimalin de var tabi ama arıza çıkarma ihtimali epey yüksek ürünler bunlar. Hava soğutmada böyle bir dert yok üstünden 10 yıl geçse de fan değiştirip yeni sistemine takarsın.

Bunları geçen günlerde Silverstone PF240 soğutucusu arızalanmış ve hava soğutmaya geçmiş birisi olarak yazıyorum. Soğutucum bozulduğu için artık sıvı soğutmaya karşı nefretle bakıyorum %100 bozulur demiyorum ama almadan önce bu tarafını da düşün diye yazdım.

Bu arada ilk sayfadan alıntı yapamamışım Dark Rock Pro 4 Hava soğutmanın mihenk taşlarından. Noctua NH-D15 gibi hava soğutmanın zirvesi olan bir modelle kapışıyor.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali olmuş hocam :D Hava soğutmalar iyi güzel hoş ancak çok büyükler, çirkin gözüküyorlar ve bahsi geçen modeller gerçekten fahiş fiyattan satılıyor. Teknik aksamı da yok, direkt metal yığınına 1500 TL vermek çok koyuyor, özellikle NH-D15'e.

Ben işte bu sebepten ötürü hava soğutma düşünüyordum.
Şimdi tam sıvı soğutmaya niyetlenmiştim ama senin yaşadıkların beni yine düşündürdü.

@Ali55 o dediğin SickleFlow 120 versiyonlu TD500 satışa çıkmadı sanırım. Konusunu açmıştım çıkacak diye, çıkmadı. Mevcut fanları ondan değil çünkü. Bayağı kötü bir fan var şu anki seride.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali olmuş hocam :D Hava soğutmalar iyi güzel hoş ancak çok büyükler, çirkin gözüküyorlar ve bahsi geçen modeller gerçekten fahiş fiyattan satılıyor. Teknik aksamı da yok, direkt metal yığınına 1500 TL vermek çok koyuyor, özellikle NH-D15'e.
Benim bu dediğim 1yıllık bir süreç şuan kini bilemiyorum ama benim hatırladığım kadarıyla Tr tek olarak satılmayan kasayla birlikte gelen fanlar diye biliyorum. Hatta inceleme videoların da birinde birisi de bahsediyordu. Neyse artık 🙂

Ayrıca bu Dark Pro 4 hakkında detaylı bilgin var mı ?
DH15 daha yüksek bir fiyatta ama Dark Pro 4 burada 1.400 küsür fiyatlarda satılıyor.
Hem daha ucuz hem de yakın performans veriyor.
Burada satılan modelden bahsediyorum.

Videolarda gördüğümüz modeldir değil mi , ürün kodu falan aynı yani farklı model olmaz diye düşünüyorum.
Çünkü karşılaştırma videolarında geçtiği modeller çok daha pahalı 2 bin liraya yakın ama bu ürün 1400 lira , doğru ürün olduğundan emin olmak istedim.

Son düzenleme:

Haklısın hocam boyutu ve görüntüsü gerçekten sıkıntı. Tabi birde fiyatı.
Kasam 4000D Airflow NH-D15 o kadar büyük ki yan cam kapak ilk bakışta kapanmayacak gibiydi milimetreyle kurtardı. Baktığınız zaman 1.5 kilolukmetal yığını, maliyeti 10 dolar bile yoktur ama işte onun tasarımı esnasında harcanan beyin gücü para ediyor yapacak bir şey yok. Fiyatı bana da çok dokundu arada acaba sıvı soğutma mı alsaydım diye düşünmüyor değilim. İndirimlerde 2000 lira altına çok iyi ürünler düştü ama dediğin gibi iş bir kere sütten ağzı yanan mevzusuna döndü.😃
Ayrıca bu Dark Pro 4 hakkında detaylı bilgin var mı ?
DH15 daha yüksek bir fiyatta ama Dark Pro 4 burada 1.400 küsür fiyatlarda satılıyor.
Hem daha ucuz hem de yakın performans veriyor.
Burada satılan modelden bahsediyorum.

Videolarda gördüğümüz modeldir değil mi , ürün kodu falan aynı yani farklı model olmaz diye düşünüyorum.
Çünkü karşılaştırma videolarında geçtiği modeller çok daha pahalı 2 bin liraya yakın ama bu ürün 1400 lira , doğru ürün olduğundan emin olmak istedim.
Evet hocam aynı ürün. Ben Dark rock pro 4 ve NH-D15 arasında kalmıştım incelemelerde aralarında soğutma performansı olarak 2-3 derece oynuyordu. Sessizlik olarak da aynılardı diye hatırlıyorum. NH-D15 Seçme sebebim bir incelemede Threadripper işlemciyi Dark rock pro 4 soğutamamıştı ve ısıdan sistem kapanıyordu. Almışken iyisi olsun dedim normal kullandığımız işlemcilerle arada 3-5 derece oynar.

Birde 360mm sıvı soğutma alıp öne takmayı düşünüyorsan ekran kartını pişiriyor. PF240 Kullanırken ekstra fanım olmadığı için bende öne takmıştım. Fan takviyesi yapıp sıvı soğutmayı üste aldığımda ekran kartının fan çalışma hızıyla beraber sıcaklıkta 7-8 derece düşüş oldu bu kadar fark olacağını hiç düşünmezdim. Sıvı soğutma düşünürsen üste takılacak boyutta olmasını öneririm.

Son düzenleme:
Haklısın hocam boyutu ve görüntüsü gerçekten sıkıntı. Tabi birde fiyatı.
Kasam 4000D Airflow NH-D15 o kadar büyük ki yan cam kapak ilk bakışta kapanmayacak gibiydi milimetreyle kurtardı. Baktığınız zaman 1.5 kilolukmetal yığını, maliyeti 10 dolar bile yoktur ama işte onun tasarımı esnasında harcanan beyin gücü para ediyor yapacak bir şey yok. Fiyatı bana da çok dokundu arada acaba sıvı soğutma mı alsaydım diye düşünmüyor değilim. İndirimlerde 2000 lira altına çok iyi ürünler düştü ama dediğin gibi iş bir kere sütten ağzı yanan mevzusuna döndü.😃

Evet hocam aynı ürün. Ben Dark rock pro 4 ve NH-D15 arasında kalmıştım incelemelerde aralarında soğutma performansı olarak 2-3 derece oynuyordu. Sessizlik olarak da aynılardı diye hatırlıyorum. NH-D15 Seçme sebebim bir incelemede Threadripper işlemciyi Dark rock pro 4 soğutamamıştı ve ısıdan sistem kapanıyordu. Almışken iyisi olsun dedim normal kullandığımız işlemcilerle arada 3-5 derece oynar.

Birde 360mm sıvı soğutma alıp öne takmayı düşünüyorsan ekran kartını pişiriyor. PF240 Kullanırken ekstra fanım olmadığı için bende öne takmıştım. Fan takviyesi yapıp sıvı soğutmayı üste aldığımda ekran kartının fan çalışma hızıyla beraber sıcaklıkta 7-8 derece düşüş oldu bu kadar fark olacağını hiç düşünmezdim. Sıvı soğutma düşünürsen üste takılacak boyutta olmasını öneririm.
@balikeat Corsair H150 RGB almaya karar verdim.
Öne takınca radyatörün sıcaklığı ekran kartına etki ediyor o yüzden üste takılacak boyutta olmasını öneririm demişsin.
@BerkayZ87 'in attığı linkte de indirim var , şimdi almışken 360lık alayım diyorum.
Ama senin dediğinde kafama takılıyor. Ne önerirsiniz ?
Sıvı soğutucuyla ilgili gereksiz konu açmak istedim , aklıma bu takıldı buradan sormak istedim.

Bir de soğutucuyla ilgili incelemelere bakarken şuna denk geldim , videoda dediğine bakılırsa önde de bu soğutucu fanlarla iş yapar gibi ama emin olamıyorum.

11900K'yı Soğutabilecek mi? Corsair H150 RGB

Geri
Yukarı