Havacılık Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Selamlar, bu bölüm bir masaüstü kısmı kadar popüler değil, evet. Ancak burada bu bölüm hakkında birçok tecrübeli insanı bulmanız mümkün.

Havacılık hakkında genel olarak merak ettiklerinizi bu konu üzerinden sorabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla yardımcı oluruz. Artı olarak açıklanacak, üstünde durulacak bir konu ise sizden gelen sorular dahilinde ayrı olarak konusunu dahi açabiliriz.

Bu bir ilgili meslek dalı olabilir, uçakların ve hava araçlarının yapısı olarak olabilir, çalışma şartları vs. havacılık hakkında aklınıza gelen her türlü içerik olabilir.

@painkiller @InJustice

Havacılık hakkında genel olarak merak ettiklerinizi bu konu üzerinden sorabilirsiniz.

Tesekkürler Jira benim merak ettigim bir soru var. Türbülansa girdigimiz zaman (ben hayatimda iki defa girdim) ucagin düsme riski cok mudur? Acayip sallaniyor yüregim agzima geliyor Allahima :)

Belli bir mesleğe sahip olsak bile araba ehliyeti gibi ehliyet alıp kendi uçağımız veya kiralık bir uçak ile solo uçuş yapmamız mümkün mü? Birkaç gün bu konu üzerine araştırma yapmıştım. Ancak sadece PPL, CPL, ATPL lisanslarına nasıl sahip olunacağını öğrendim. Gözüme takılan en büyük nokta ücret oldu :) Bunun dışında süreçte zorlanılacak bir kısım var mı atladığım? Teşekkürler şimdiden.

Ben yolcu hizmetleri memuru olarak eğitime başlayacağım 10 gün içinde. Yolcu hizmetleri memuru tam olarak ne iş yapar?

Belli bir mesleğe sahip olsak bile araba ehliyeti gibi ehliyet alıp kendi uçağımız veya kiralık bir uçak ile solo uçuş yapmamız mümkün mü? Birkaç gün bu konu üzerine araştırma yapmıştım. Ancak sadece PPL, CPL, ATPL lisanslarına nasıl sahip olunacağını öğrendim. Gözüme takılan en büyük nokta ücret oldu :) Bunun dışında süreçte zorlanılacak bir kısım var mı atladığım? Teşekkürler şimdiden.
Gerekli eğitimi ve PPL lisansı alırsan, dediğin mümkün.

1- Uçak mühendisliği ile havacılık ve uzay mühendisliği bölümünün farkları nedir?
2- Uçak mühendisleri pilot olabilir mi?
3- Sivil pilotlar askeriyeye geçebilir mi?
4- Havacılığa lisedeyken neresinden başlamalı?
5- RC uçak uçurmak için izin almak gerekli mi?
6- 2.00 numara miyopla(iki göz toplam 3.50) pilotaj okuyabilir miyim?
7- En ufak sağlık bozukluğunda pilotlar işten mi çıkarılıyor?
Biraz fazla oldu farkındayım ama konu açılmışken sorayım dedim.😅

1- Uçak mühendisliği ile havacılık ve uzay mühendisliği bölümünün farkları nedir?
2- Uçak mühendisleri pilot olabilir mi?
3- Sivil pilotlar askeriyeye geçebilir mi?
4- Havacılığa lisedeyken neresinden başlamalı?
5- RC uçak uçurmak için izin almak gerekli mi?
6- 2.00 numara miyopla(iki göz toplam 3.50) pilotaj okuyabilir miyim?
7- En ufak sağlık bozukluğunda pilotlar işten mi çıkarılıyor?
Biraz fazla oldu farkındayım ama konu açılmışken sorayım dedim.😅
2-Hayır. Uçuş mühendisi olup kokpitte uçağın sistemlerini kontrol edebilirsiniz.
7-Hayır.

Tesekkürler Jira benim merak ettigim bir soru var. Türbülansa girdigimiz zaman (ben hayatimda iki defa girdim) ucagin düsme riski cok mudur? Acayip sallaniyor yüregim agzima geliyor Allahima :)
Şiddetine bağlı. Günümüzde uçakların kanat tasarımları bu riske göre tasarlanıyor. Eğer uçağın dengesini kaybettirecek kadar şiddetli bir türbülans ise uçak dik bir şekilde düşüşe geçebilir. Pilotlar flap ve spoiler yardımı ile yeterince hızlı davranırlar ise uçağın hızını azaltabilir ve güvenli bir irtifada düşüşü durdurabilirler.

Gelişen teknoloji ile uçakların türbülans ile düşmesi çok çok zor. Korkmayın :) Biraz sarsıntı yaşarsınız, geçer.
Okumaya değiyor mu sizin bölüm ve tanıdık görünce üstüne uçuyor musunuz.
Kendim uçak mühendisiyim. Zor bir bölüm. Okumaya değer mi sorusunu cevaplayamayacağım. Bölüm ve meslek seçimi, kişinin kendi zevkleri doğrultusunda yapılmalıdır. Eğer sevdiğin bir konu ise havacılık, kesinlikle değer.

Hayır, uçmuyoruz. Sadece bize ucuz bilet ayarlayabilir misin sorusu çok geliyor :) Buna da cevabımız hayır oluyor :)
Yolcu hizmetleri memuru tam olarak ne iş yapar?
Yolcunun terminale girip uçağa bindiği ve uçaktan inip terminali terk edene kadar süreçlerdeki ilgili kişi görevini yapıyorlar.

Geri
Yukarı