Havacılık Sektöründe Meslek Seçimi

Boş olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Bu meslekte düzgün şartlarda çalışmanı sağlayan 3 etmen var.

1- Lisans(lar).
2- Çeşitli eğitimler.
3- Bunları faale dökebilmek, yani tecrübe.

Boş girip, boş şartlarda çalışan, daha İngilizce bilmeyen elemanlar çok. Yani bunlar olmadan bu sektörde hiçsin. Teknik ekip yine çalışabiliyor eksili durumlarla ama pilot için zaten şart bunlar.

Bunu teknikte olduğum için söylemiyorum. Çok samimi bir şekilde, pilot eğitimi teknikten ağır diyen birine ben sadece gülüp, talihsiz bir açıklama derim. Dediğim gibi, teknik kısım çok önemsenmez ve şartları bilinmez. Ben arka planını bildiğim için böyle açık konuşuyorum.

Daha çok konuşulacak konu var ama yeri değil... Konu sahibinin bunları düşünmesine gerek yok. Hangisinde ömrünü harcamak istiyorsa ona yönelmeli.

Son düzenleme:
Boş olan kısım şu; daha sektörün içinde olmayan birinin bunları kafaya takması boştur. Daha dur bakalım sektöre girmeye net bir karar versin. Ama pilot iki yılda olur teknisyen beş yılı bulur gibi bir durum pek yok ortada. Pilot, iki yılda sadece uçuş okulundan çıkar. Daha sonrası senelerce süren bir eğitimi vardır. Simülatörler, tip eğitimleri, her yıl vermesi gereken eğitimler gibi.

Aynı şekilde teknisyenlerin de sürer eğitimleri. Lisanslama ve logbook olayı işin zorluğundan ziyade SHGM’nin düzensizliğinden kaynaklanıyor. Yok imza eksik, yok metin yanlış gibi bir sürü saçmalık yüzünden teknisyenlerin işi zorlaştırılıyor. Yani insanlar mesleki zorluklarının yanında boş işlere de kafa yormasına sebep oluyor SHGM.

Bence lisanslamanın zorlaştırılmasından ziyade İngilizce’nin pilotlar gibi minimum ICAO level tarzı zorunlu seviyeleri getirilmeli. Havacılık dili İngilizce ama yer ekibi, teknik ekip hatta hosteslerde bile İngilizce eksikliği var maalesef.

Anlamadığın nokta şurası. Bir pilot adayı uçuş okulunu 2 yılda bitirip direk işe başlayarak, lisans ve tip eğitimine başlarken bir teknik ekipte çalışacak kişi en az 4 yılını veriyor. Ben 5 verdim mesela. 1 yıl zorunlu staj yapıyorsun gerçek hangarlarda, gerçek uçaklarla.

5. yılda okulu bitiren bir adam işe girdiğinde pilot 3. yılında olacak, tip eğitimini almış, bir tane dar gövdede uçuyor olacak :) Teknik ekipteki adam ise eğer akıllıysa okul döneminde bir şekilde modülleri halletmeye çalışmıştır, eğer o kadar akıllı ve şanslı değilse önünde yıllaaaar var. Bahsettiğim pilot kaptan olunca bizim eleman yeni lisansını alacak. Biri 6 kazanırken diğeri 1 kazanacak. Olay bu :)

Yani bu ikisinin ayrımını yapabilmek önemli. İngilizce ise şirketlerin nezdinde bir karar. İsterlerse yaparlar.

Bu sebeple versusa gerek yok. Herkes işini yapsın.

Son düzenleme:
Anlamadığın nokta şurası. Bir pilot adayı uçuş okulunu 2 yılda bitirip direk işe başlayarak, lisans ve tip eğitimine başlarken bir teknik ekipte çalışacak kişi en az 4 yılını veriyor. Ben 5 verdim mesela. 1 yıl zorunlu staj yapıyorsun gerçek hangarlarda, gerçek uçaklarla.
Yoo. Millet sadece lisanslama ile 4 ayda B1 sertifikasıyla kurslardan mezun oluyor sonra staja başlıyorlar. Çok var böyle. Hem de EASA B1 ile. Pilotlar iki yıl sonra sadece düz pilot oluyor. Sonra minimum 4-6 ay tip eğitimi alıyorlar daha sonra ortalama 6-12 ay süre ile observer zorunluluğu ile uçmak zorundalar. Ve hiçbir karar yetkileri yok bu sürede. Bütün süreç sonunda girdikleri sınav ile lisanslarını aktif edebiliyorlar. Yani en baştan itibaren aktif bir pilot lisansın olmuyor. Yani herkes senin gibi 4 yıllık fakülteden gelmiyor ki teknik kısımda. Hatta büyük bir çoğunluğu ya asker kökenli ya da lisanslama ile geliyorlar.

5. yılda okulu bitiren bir adam işe girdiğinde pilot 3. yılında olacak, tip eğitimini almış, bir tane dar gövdede uçuyor olacak :) Teknik ekipteki adam ise eğer akıllıysa okul döneminde bir şekilde modülleri halletmeye çalışmıştır, eğer o kadar akıllı ve şanslı değilse önünde yıllaaaar var. Bahsettiğim pilot kaptan olunca bizim eleman yeni lisansını alacak. Biri 6 kazanırken diğeri 1 kazanacak. Olay bu :)
Ohoo ona göre bakarsak tıp okuyanlar da ayvayı yemiş demektir hayatta:) 5 yıl okumayıp 4 ayda lisans alanlar da o zaman pilotlardan daha avantajlı oluyor ama:)
Yani bu ikisinin ayrımını yapabilmek önemli. İngilizce ise şirketlerin nezdinde bir karar. İsterlerse yaparlar.
Buna sonuna kadar karşıyım hem de. Teknik veya uçuş ekibindeyse birisi işe girmeden önce mutlaka ve mutlaka İngilizce yeterliliği olmalı.

Arkadaşlar ben "hangisi daha iyi pilotluk vs. teknisyenlik" diye bir soru sormadım sadece burada iki konuda da tecrübeli kişiler olduğu için fikir danışmak istedim bence tartışmaya gerek yok ikinizde okumuş görmüş adamlarsınız bunu benim söylemem haddim olmayabilir ama benim yüzümden iki güzel insan birbirine düşmesin lütfen.

Arkadaşlar ben "hangisi daha iyi pilotluk vs. teknisyenlik" diye bir soru sormadım sadece burada iki konuda da tecrübeli kişiler olduğu için fikir danışmak istedim bence tartışmaya gerek yok ikinizde okumuş görmüş adamlarsınız bunu benim söylemem haddim olmayabilir ama benim yüzümden iki güzel insan birbirine düşmesin lütfen.
Hangisi daha iyi diye bir şey olmaz zaten. Havacılık bir bütündür:) Birbirimize düşmek değil bu fikir paylaşımı sadece. Uzaktan bakınca didişiyor gibi görünebilir ama havacılıkta genelde hep fikir paylaşımı vardır. Tartışma falan değil yani. Sen bir de hangar veya uçuş tahsisteki tartışmaları görsen;)

Son düzenleme:
Pilotluk hakkında yorum yapamam fakat uzay/havacılık sanayiinde çalışmak istiyorsan uçak/uzay mühendisi olmana gerek yok. Ben bilgisayar mühendisiyim, savunma sanayiinde çalışıyorum. Bilgisayar, elektronik, uçak-uzay, makine, malzeme mühendislikleri savunma sanayiinde geçerlidir.

Bunun için sana gereken:
- İyi üniversite diploması.
- 3.0+ ortalama.
- Çok iyi bir İngilizce.
- Lisansta imkanın varsa bir paper.
- Lisansta yapacağın bir çok proje.

İyi meslek, kötü meslek diye bir şey yok. Her mesleğin iyisi ve kötüsü vardır. Çalışacaksın, mesleğine sarılacaksın ondan sonra gerisi gelecek. Bu alan hata kabul etmeyen ve her zaman mükemmellik arayan bir alan. O yüzden çok çalışman gerektiğini söylemeliyim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı