Yolcu Uçaklarının Yakıt Tüketimi

@Jira Yolcu uçağı motorları yaşlandıkça yakıt tüketimi artar mı?
Hayır.
? Yakıt tüketimi uçak havadayken rüzgar yönüne bağlı mıdır? Yani tam karşıdan gelen bir rüzgar ile yandan gelen bir rüzgar ne kadar fark yaratır?
Sadece rüzgar değil, her türlü drag'a maruz kalan bir uçağın yakıt tüketimi artar. Uçak tipinden, aerodinamiğe kadar bu konu uzadığı için birçok parametre içerir. Bu sebeple çok nesnel bir şey diyemeyiz.
Tam karşıdan gelen rüzgarı efektif kullanmak için bir sistem var mı uçaklarda?
Uçaklar rüzgara karşı kalkar ve iner. Arkadan rüzgarın gelmesi inişte ve kalkışta istenmez çünkü frene ihtiyacı olan uçağın hızının artmasını istemeyiz rüzgar yüzünden. Bu sebeple tailwind değerleri oluyor uçakların.

Ama mesela düz uçuşta arka rüzgar sayesinde hızı artan uçağın rotasını daha hızlı tamamladığı oluyor. Bu da istenen bir şeydir çoğu zaman.

Arabayla tatlı-sert kullanımda 15 litre ortalamam var, kabullendim. "Yahıt bahalı yeenim." Uçaklar da yaksın bir zahmet 400-500 litre. :D
Bir tane uçak var ki saniyede 1.2 litre yakıyor. Bu uçak ortalama 10 saat uçuyor, gerisini sen düşün. Neyse ki uçaklar torpilli, yakıtları daha ucuz.

Bir tane uçak var ki saniyede 1.2 litre yakıyor. Bu uçak ortalama 10 saat uçuyor, gerisini sen düşün. Neyse ki uçaklar torpilli, yakıtları daha ucuz.
@Jira Yanlış hesaplamadıysam o uçak 100 km'de 720 litre yakıt tüketiyor. Cüssesine ya da amacına göre normal karşılıyorum. :D

Kalem ucu gibi ya, Allah cezanı versin Reno.
Küçük ama etkili. Helal olsun Reno diyelim. :D Motor işinde iyiler şaka maka. Hiç Renault kullanmasam da, fiyatlar uygun olsaydı 0.9 Clio veya 1.3 TCe Megane kullanmak isterdim. Ev alır gibi düşünmek gerekiyor araba işinde artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı