Hayal kırıklığı Starfield

Ben oyuncuların ne istediğini tam olarak anlamadım, RDR2'de her yere atla gidiyoruz diye oyuna "at sürme simülasyonu" deyip dalga geçen de sizlersiniz ama aynı zamanda Starfield'da her yere uzay gemisiyle gitmek isteyen de sizlersiniz.

Açıkçası bu kadar çok içerik barındıran bir oyunda iyi ki uzay gemisiyle gitmiyoruz bir yerlere, aşağı yukarı 70 80 saat hikaye barındıran bir oyunda her yere uzay gemisiyle gittiğimi hayal bile edemiyorum. Zaten oyun fast travel varken bile pek çekilecek halde değil çünkü çok fazla fast travel yapmanı istiyor bir de her görev için kokpite geçmek gerekseydi inanılmaz sıkıcı bir iş ortaya çıkardı.

Ben oyuncuların ne istediğini tam olarak anlamadım, RDR2'de her yere atla gidiyoruz diye oyuna "at sürme simülasyonu" deyip dalga geçen de sizlersiniz ama aynı zamanda Starfield'da her yere uzay gemisiyle gitmek isteyen de sizlersiniz.

Açıkçası bu kadar çok içerik barındıran bir oyunda iyi ki uzay gemisiyle gitmiyoruz bir yerlere, aşağı yukarı 70 80 saat hikaye barındıran bir oyunda her yere uzay gemisiyle gittiğimi hayal bile edemiyorum. Zaten oyun Fast travel varken bile pek çekilecek halde değil çünkü çok fazla Fast travel yapmanı istiyor bir de her görev için kokpite geçmek gerekseydi inanılmaz sıkıcı bir iş ortaya çıkardı.

Artık bir oyunu yermek moda oldu. 😂 İllaki oyunun eksikleri var ama amacına ve hitap etmek istediği kitleye bakarsak çok başarılı bir oyun bence. Belki arkadaşların dediği ufak eksikleri (yükleme ekranı, surat ifadeleri vs.) kapatmaya çalışsalar bu kadar macera, rota, içerik ve hikaye sunamayacaklardı. Bu oyunu No Man's Sky tarzı bir oyun olarak düşünmeyin. Bu oyun ortalama RPG etmenleri barındıran bir macera oyunu. RPG'si de yüksek değil bu arada. İlk cümlemdeki şaka bir yana yine de tüm yorumlara saygı duyuyorum. Beğenilmemiş olabilir. Sıkıcı geldiği için herkesin beğendiği RDR2'yi yarıda bırakmıştım bende ama herkesin yerdiği CP2077'yi ise zevkle köküne kadar oynamıştım. Sonuçta zevk alma ve almama meselesi bence bu kişisel bir şey. Skyrim seven biri bun uda sever sonuç olarak Skyrim, Fallout vs. tarzı sevmeyen sevmez. Ona göre indirin eğer uzay simülasyonu arıyorsanız indirme vaktiniz ziyan olur.

Bethesda Creation Engine kullanmaya devam ettiği sürece asla iyi oyun yapamayacak günümüzde. Bu motorun 2020'lerde işi yok artık. Diğer taraftan bu faciadan sonra önümüzdeki yıllarda gelebilecek TES 6 için de aynı şeyi beklemiyorum desem yalan olur. O oyunu muhtemelen 10 kat daha fazla bekleyeni vardır Starfield'a kıyasla. Yine benzer şekilde çıkarsa artık Bethesda kepenkleri indirip şirketi kapatsınlar ya da yönetim değişikliğine gitsinler.

RDR'den sonra ilk defa bir oyundan zevk almıştım oda Starfield. Oyun çok hoşuma gitti mimik konusunda katılıyorum mimiklerinde sıkıntılar var. Vuruş hissiyatı oyunun çok iyi değil özellikle gemilerle havada savaşıyorken. Adama çok uzaktan vuruyorum ciddi oranda hasar alıyor. Yapay zeka da çok sapıtıyor. Ama bence birkaç Patch'de düzelebilir.

En az 1.5-2 yıla anca adam olur bu oyun. Optimizasyon düzeltilecek, loading ekranları düzeltilecek. Yapay zeka iyileştirilecek, silah dengelemeleri yapılacak ohoo. Modcular bile daha hızlı yapar. Bethesda benim gözümde bitmiştir.

Açıkçası bu kadar çok içerik barındıran bir oyunda iyi ki uzay gemisiyle gitmiyoruz bir yerlere, aşağı yukarı 70 80 saat hikaye barındıran bir oyunda her yere uzay gemisiyle gittiğimi hayal bile edemiyorum. Zaten oyun fast travel varken bile pek çekilecek halde değil çünkü çok fazla fast travel yapmanı istiyor bir de her görev için kokpite geçmek gerekseydi inanılmaz sıkıcı bir iş ortaya çıkardı.
İsteyen uzay gemisiyle isteyen fast travel'la gitse çok daha iyi bir iş çıkardı.

Önemli olan oyunculara bir seçenek sunmaktır

Todd Howard canlı yayında neden oyunu pc'ye düzgün optimize etmediniz şeklinde gelen bir soruya;
Aslında ettik belki bilgisayarını yükseltmen gerekiyordur şeklinde cevap verdiğinden beri Bethesdanın gelecek eleştiriler ile birlikte sağlam bir tokat yemesini istiyorum.
3070-3080 li sistemlerde bile oyun 40-50 fps ye düşüyor, oynamayı düşünüyordum ama sanırım patchleri bekleyeceğim gerçi adamlar oyunun sorunlu olduğunu kabul etmiyorlar zamanla düzelir mi bilemiyorum

Bu oyuna IGN'in 7 verdiğini ilk gördüğümde "yok artık o kadarda kötü değildir" demiştim, beklentim bayağı yüksekti ve yılın oyunu ödülünü almasını bekliyorum.
Yükleyip bugün bir deneyeyim dedim; o berbat optimizasyon, -M2 SSD kullanmama rağmen- her yere girerken karşılaştığımız rahatsız edici yükleme sahneleri, uzay gemisinin tamamen süs olarak eklenmesi ve hiçbir fonksiyona sahip olamamasıyla birlikte oyundan inanılmaz derecede soğudum. Starfield macerası da benim için başlamadan bitti.

Oyunu denedikten sonra IGN'e hak verdim, hatta bu oyuna 10 üzerinden 7'nin bile fazla olduğunu düşünüyorum.
Kişisel puanım: 3/10
Bu oyuna 88 metacritic bile fazla, Baldur's Gate 3'e GOTY şimdiden hayırlı olsun.

Açıkçası bu kadar çok içerik barındıran bir oyunda iyi ki uzay gemisiyle gitmiyoruz bir yerlere, aşağı yukarı 70 80 saat hikaye barındıran bir oyunda her yere uzay gemisiyle gittiğimi hayal bile edemiyorum. Zaten oyun Fast travel varken bile pek çekilecek halde değil çünkü çok fazla Fast travel yapmanı istiyor bir de her görev için kokpite geçmek gerekseydi inanılmaz sıkıcı bir iş ortaya çıkardı.

Aslında istediğim No man's sky tarzı birşeydeğil tabii ki starfielda olan Quest lineların 1 tanesi bile de orada yok ama istediğim şey Bethesda'nın her oyunda verdiği gördüğün her yere ulaşmak ve gördüğün her NPC'ye saldırabilmek ben starfielda bu özgürlüğü alamadım özgürlük hissini vermiyor kendimi sanki halihazırda hazırlanmış birkaç haritada gibi hissediyorum Skyrim oynadığını düşün ama M ye bastığında sadece belli başlı noktalara gidebildiğini düşün sadece ne kadar sıkıcı ve kısıtlayıcı olurdu değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı