Hayat tavsiyesi

SamiYusufErkap

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
10. sınıfım. Okulumdan pek bir şey öğrendiğimi sanmıyorum boş vakit kaybı gibi geliyor. Eve gelip boş vakit geçiriyorum. Sahip olduğum bir hobim yok. Gece plan yapıyorum bir sonraki gün ile ilgili fakat neredeyse hiçbirini gerçekleştiremiyorum. Hobi kısmında ekonomik sebeplerden dolayı istesem de pek bir şey alamıyorum. Bilgisayarın ve telefonun kölesi gibi oldum resmen. Biraz benim de hatam olsa da böyle bir hayatımın olmasının büyük oranda benim elimde olmadığını düşünüyorum. Değiştiremeyip gençliğimi mahvetmek de içimi yakıyor. Biraz da karamsar bir insanım iyi yanından bakamıyorum pek hayatın. Hayatımı pozitif yönde değiştirebileceğim tavsiyeniz varsa yazar mısınız? Belki bir şekilde gidişatı değiştirir geçmişimden utanırım. Belki yarın bu açtığım başlıktan utanırım.

Bence bir arkadaş veya kız arkadaş edin. Belki çok saçma bir tavsiye fakat mutsuz olduğunda yanında seni anlayacak birinin olması iyi oluyor.

Ben de senin gibi sayılırım, bu noktada kendimden konuşacak olursam ne denirse densin o an ne kadar olumlu etki bıraksa da ertesi gün olmadan o güzel lafların etkisi bir anda puf oluyor. Sanırım karamsarlıktan veya bunalmışlıktan henüz yaşın da genç belki ama ülke de büyük bir etken sanırım yaşayıp görmekten başka çaremiz yok.

10. sınıfım. Okulumdan pek bir şey öğrendiğimi sanmıyorum boş vakit kaybı gibi geliyor. Eve gelip boş vakit geçiriyorum. Sahip olduğum bir hobim yok. Gece plan yapıyorum bir sonraki gün ile ilgili fakat neredeyse hiçbirini gerçekleştiremiyorum. Hobi kısmında ekonomik sebeplerden dolayı istesem de pek bir şey alamıyorum. Bilgisayarın ve telefonun kölesi gibi oldum resmen. Biraz benim de hatam olsa da böyle bir hayatımın olmasının büyük oranda benim elimde olmadığını düşünüyorum. Değiştiremeyip gençliğimi mahvetmek de içimi yakıyor. Biraz da karamsar bir insanım iyi yanından bakamıyorum pek hayatın. Hayatımı pozitif yönde değiştirebileceğim tavsiyeniz varsa yazar mısınız? Belki bir şekilde gidişatı değiştirir geçmişimden utanırım. Belki yarın bu açtığım başlıktan utanırım.
Öncelikle bunu sadece sizin yaşamadığınızı bilin. Türk gençlerinin çoğunda bu var ne yazık ki . Tabii bunun sorumlusu gençler değil, bir bisiklet olmuş 10.000 ₺ . Bisikleti aldın diyelim aklına gelmeyecek mi her bindiğinde " ben bunu aldım da taksidini nasıl ödeyeceğim?" diye. Ne yapabilirsiniz konusunda bence verilebilecek en iyi tavsiyelerden biri dil öğrenin. İngilizce olur , Almanca olur . Hem zevkli hem hayatınızı aşırı kolaylaştırır. Onun dışında hayatınız hakkında diyeceğim şey , kendinize bir arkadaş edinmeyin, kendinize bir dost edinin. Arkadaş ve dost çok ayrı kavramlardır. Bir dostunuz olursa sırtınız yere gelmez. Umarım her şey yoluna girer , hepimiz için...

Kim ne tavsiye verirse versin arkadaşın belirttiği gibi o gaz bir yere kadar götürüyor. Vakit buldukça maliyeti düşük hobileri araştırın deneyin. İlla vakit geçirmeyi sevdiğiniz, yeteneğinizin olduğu bir yerler keşfedersiniz diye düşünüyorum. Bunu boş durmamalıyım psikolojisinden gaza gelip kendinizi zorlayarak değil de gerçekten o şekilde vakit geçirmek hoşunuza gittiği için yaptığınızda işler yoluna girer bence :).

Maliyetsiz hobiler yazalım belki içinden deneyip hoşunuza gidecek bir şeyler çıkar. Başlangıç olarak:
Kitap yazma, bilgisayarınız varsa kodlama veya video editleme, photoshop tarzı uğraşlar, belediyelerin, okulların ücretsiz kulüpleri, telefonunuz varsa fotoğrafçılık gibi ekstra malzeme almanızı gerektirmeyen şeyleri deneyebilirsiniz mesela.

Son düzenleme:
Öncelikle bunu sadece sizin yaşamadığınızı bilin. Türk gençlerinin çoğunda bu var ne yazık ki . Tabii bunun sorumlusu gençler değil, bir bisiklet olmuş 10.000 ₺ . Bisikleti aldın diyelim aklına gelmeyecek mi her bindiğinde " ben bunu aldım da taksidini nasıl ödeyeceğim?" diye. Ne yapabilirsiniz konusunda bence verilebilecek en iyi tavsiyelerden biri dil öğrenin. İngilizce olur , Almanca olur . Hem zevkli hem hayatınızı aşırı kolaylaştırır. Onun dışında hayatınız hakkında diyeceğim şey , kendinize bir arkadaş edinmeyin, kendinize bir dost edinin. Arkadaş ve dost çok ayrı kavramlardır. Bir dostunuz olursa sırtınız yere gelmez. Umarım her şey yoluna girer , hepimiz için...
Kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Dediklerinizi yapmaya çalışıcam. Umarım yoluna girer hocam.

Kim ne tavsiye verirse versin arkadaşın belirttiği gibi o gaz bir yere kadar götürüyor. Vakit buldukça maliyeti düşük hobileri araştırın deneyin. İlla vakit geçirmeyi sevdiğiniz, yeteneğinizin olduğu bir yerler keşfedersiniz diye düşünüyorum. Bunu boş durmamalıyım psikolojisinden gaza gelip kendinizi zorlayarak değil de gerçekten o şekilde vakit geçirmek hoşunuza gittiği için yaptığınızda işler yoluna girer bence :).

Maliyetsiz hobiler yazalım belki içinden deneyip hoşunuza gidecek bir şeyler çıkar. Başlangıç olarak:
Kitap yazma, bilgisayarınız varsa kodlama veya video editleme, photoshop tarzı uğraşlar, belediyelerin, okulların ücretsiz kulüpleri, telefonunuz varsa fotoğrafçılık gibi ekstra malzeme almanızı gerektirmeyen şeyleri deneyebilirsiniz mesela.
Kitap yazmaya bi ara merak sarmaştım. Küçük hikayeler yazardım. Yine isterim aslında ama heves kalmadı hocam ama diğer önerdiğiniz şeyleri denemeye çalışacağım. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Biraz benim de hatam olsa da böyle bir hayatımın olmasının büyük oranda benim elimde olmadığını düşünüyorum.

Öncelikle bu zihniyetten kurtulmak lazım. İnsan, yaptığının karşılığını alır. Şikayete harcadığımız enerjiyi, şikayet ettiğimizi düzeltmek için harcasak en azından biraz yol kat edebiliriz. Mesele, özünde istekler ile alakalı ve ne yazık ki doğru yönlenmiş çabanın karşılığı, uzun vadede alınır, ama kaybı da kolay değildir. Kısa vadede çabucak elde edilenin ise temeli sağlam olmadığı için yıkılmasına bir fiske yeter.

Bence bir arkadaş veya kız arkadaş edin. Belki çok saçma bir tavsiye fakat mutsuz olduğunda yanında seni anlayacak birinin olması iyi oluyor.
Kızlarla aram pek iyi değil hocam :) pek sosyal biri de değilim. Ortaokuldan sevdiğim bir arkadaşım dostum var. Onunla devam ettiriyorum sadece dostluk ilişkimi.

Öncelikle bu zihniyetten kurtulmak lazım. İnsan, yaptığının karşılığını alır. Şikayete harcadığımız enerjiyi, şikayet ettiğimizi düzeltmek için harcasak en azından biraz yol kat edebiriz. Mesele, özünde istekler ile alakalı ve ne yazık ki doğru yönlenmiş çabanın karşılığı, uzun vadede alınır, ama kaybı da kolay değildir. Kısa vadede çabucak elde edilenin ise temeli sağlam olmadığı için yıkılmasına bir fiske yeter.
Hocam 8. Sınıfta 100lerce lira verip aldığım test kitapları denemeler (ki çoğu başarılı ve fen lisesine girilebilecek seviyedeydi) çözmeme rağmen sınav esnansında bir talihsizlik yaşadım ve emeğimin karşılığını almadığımı düşünüyordum. Ondan sonra olmaya başladı aslında biraz bu karamsarlık hayatımın bozukluğu. Ama diğer dediğiniz şeylere katılıyorum.

Hocam kimi de düzgünce seviyor. ''Dostlar'' dediğimiz kişilerinde hiç beklenmedik yerlerden kazık attığı oluyor, kimi de ölümüne dost oluyor. Her şey şans işi.
Haklısınız hocam çevre önemli bir faktör insan hayatında. Dikkatli sevgili veya dostlar arkadaşlar edinmeliyiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı