Vereceğiniz hayat tavsiyesi nedir?

Hayatimi sanki boşa yasiyormusum gibi geliyor. Bir istegim, hirs yapip basarmak istedigim bir şey yok. Bu da beni uzuyor her gecirdigim vakit de keske kendime yeni bir seyler katsaydim, kendimi gelistirseydim diyorum ama ne gibi hedefler belirleyecegim hakkim da bir bilgim yok. Herkesin bir amaci vardir umarim ben de belirleyebilirim. Yardimci olur musunuz? Teşekkür ederim.

Kendinize bir şeyler katmaya çalışın ilginizi çeken ya da sevdiğiniz bir konuda ustalaşın. Kendinizle barışık olmaya çalışın, insanların sizin hakkınızdaki görüşleri dikkate alın ama fazlada takmayın.

Spor yapmak dopamin salgılanmasını mı tetikliyor ?
Hayır, günlük hayatta aktiflik düşünce sosyal medya ve oyunlara çok yönelim artıyor. Dopamin reseptörlerinin hassaslığı zarar görüyor, isteksizlik ve kararsızlık doğuruyor. Vaktini biraz daha aktif ve dolu geçirirse zamanla düzeliyor. Kendim de aynı şekildeydim.

images (2).jpeg

Arkadaş motivasyon ve istek olarak dipte atmayın şöyle şeyler dostlar :D , ufak bir tavsiye verin arkadaşın değerlendirebileceği. Doğru diyorsunuz da yanlış adama doğru diyorsunuz.

Hayatimi sanki boşa yasiyormusum gibi geliyor. Bir istegim, hirs yapip basarmak istedigim bir şey yok. Bu da beni uzuyor her gecirdigim vakit de keske kendime yeni bir seyler katsaydim, kendimi gelistirseydim diyorum ama ne gibi hedefler belirleyecegim hakkim da bir bilgim yok. Herkesin bir amaci vardir umarim ben de belirleyebilirim. Yardimci olur musunuz? Teşekkür ederim.
Kardeşim belki çok uçuk belki çok saçma belkide çok ahmakça gelecek ama benim hedefim büyüyünce süper kahraman olmak. Gerçek anlamda tony starkın zırhını yapmaya çalışıyorum. Sırf bu yüzden bilgisayar mühendisliği okuyorum ve kararımdanda memnunum. Ben bu kararı ortaokulda verdim ve ortaokuldan beridir gece gündüz demeden çalıştım çabaladım ve hedefimin ilk bölümünü tamamladım. Sende ne istiyorsan o yolda yürü. İnsanlığa faydalı olmak istiyorsan üniversite sınavına hazırlan, zengin olmak istiyorsan girişimlerde bulun, kendini yüksek biryerlerde görmek istiyorsan çalış. Bu iş sende bitiyor dostum. Sana verilen bu tek seferlik fani hayatı nasıl yaşamak istiyorsun iyice düşün karar ver kendine bir idol belirle zaten motivasyonun kendiliğinden gelecektir.

Bol bol şiir okuyun hocam. Şiir ruhun değil duyguların gıdasıdır. Empatinin, sevginin gıdasıdır.

"
Gökyüzünü seviyor delikanlı bir gece
Benim sabaha çıkmam kocaman bir bilmece

Karanlığın yüzünden yıldızlar çalınıyor
Saki koş, kafesimden yüreğim alınıyor

Durma saki vakit dar bugün günlerden efkâr
Dışarıda bir bahar, saçlarımda tel tel kar

"
Şiir için internet üzerinden bir kaynak veya bir kitap önerebilir misiniz?

Mesela İnsanlara bak bu ne yapıyor? Ben de aynısını yapabilir miyim? Bu yaptığım hoşuma gider mi? Bunu sürekli yapabilir miyim? Fiziksel/kişisel özelliklerim buna uyuyor mu?
Tarzı sorular sorup yanıtlayabilirsin illaki kendine uygun bir şey olur Meslek olur bir uğraş olur ve kendini bu şeye hedefleyebilirsin. Onun haricinde insanlara sorabilirsin. Neler seviyorsun Ne olmak istiyorsun neler başarmak istiyorsun falan bakarsın bu insanın yaptığı şey uğraştığı şey sana uygun falan sende onu yapabilirsin.

Son düzenleme:
Hocam ben çoğu zaman internet üzerinden okuyorum. Şair olarak şunları örnek verebilirim;
Serkan UÇAR (Aşkı çaldım hünkarım, Aşk haklıdır saki, Benim gönlüm sevmelere kapalı, tut yüreğimden ustam.)
Cemal SÜREYA (Baktım gülüşünden güzel şiir olur sevdim gitti, Sen gelsen, Biliyorum sana giden yollar kapalı)
Özdemir ASAF (Lavinia, Sisyphe, 2=1, Diyek)
Nazım HİKMET (Severmişim Meğer)

Antoloji sitesinden okuyabilirsiniz.

Şiir için internet üzerinden bir kaynak veya bir kitap önerebilir misiniz?

Mesela İnsanlara bak bu ne yapıyor? Ben de aynısını yapabilir miyim? Bu yaptığım hoşuma gider mi? Bunu sürekli yapabilir miyim? Fiziksel/kişisel özelliklerim buna uyuyor mu?
Tarzı sorular sorup yanıtlayabilirsin illaki kendine uygun bir şey olur Meslek olur bir uğraş olur ve kendini bu şeye hedefleyebilirsin. Onun haricinde insanlara sorabilirsin. Neler seviyorsun Ne olmak istiyorsun neler başarmak istiyorsun falan bakarsın bu insanın yaptığı şey uğraştığı şey sana uygun falan sende onu yapabilirsin.
.

Geri
Yukarı