Hayatım kötüye gidiyor

Hyk

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayar oyunları ve kısa formdaki videolar hayatımı mahvetti. Başka hiçbir şeyden zevk alamıyorum ve ne bir sorumluluk ne bir görev hiçbir şeyi yerine getiremiyorum. 20 yaşındayım, özel bir üniversitede yarım burslu hukuk okuyorum. Derslerim çok kötü, bağımlı olduğum için dersleri de dinlemiyorum sınavlara da çalışmıyorum. Yazın ailem bir işe girip çalış diye sürekli ısrar etmelerine rağmen çalışmadım. Geçen yaz çalışmayı denemiştim ama maksimum 4 gün çalışabildim.

Hayatım için mücadele vermek çok zor geliyor. Okulu bitirmek veya bir işte çalışmak gibi dünyevi uğraşlar için hiçbir motivasyonum yok. Ailem bana bakar hayat devam eder kafasındayım ama annemle babam konuşmaya başladılar. Hiçbir şey için bu kadar mücadele etmek değmezmiş gibi hissediyorum. Saatlerce çalışmanın ardından alacağım üç kuruş para ile minimal çapta aktiviteler yapmaktansa, FIFA'da maç kazanmak çok daha rahat ve zevkli geliyor. Birkaç tane samimi olduğum arkadaşım var onlarla ayda bir iki kez buluşuyorum o kadar. Şu ana kadar hiç sevgilim de olmadı. Vücudum kötü bir halde. Göbekliyim. Spor yapmak için Fitness'a yazıldım şu ana kadar fena gitmiyor ama bu kadar. Hayatımda başka iyi bir gelişme yok. Nasıl hayatımı düzeltebilirim? Nereden başlarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimin hayatı düzgün gidiyor ki dostum... Hayatını düzeltebilecek tek kişi sensin, buraya isteyen istediğini yazar ama asıl çözüm sende. Fitness olumlu olmuş dediğin kadarıyla, başka hobiler de bul.

Kendini bağımlı diye niteleme ve avutma. Bağımlıyım demişsin, oyunlara ve kısa formdaki videolara mı? Farklı şeyler yaparak zinciri kırmaya çalış.

Delice çılgınca bir şeyler (mesela annenize babanıza söyleyince nasıl yapacaksın çok zor diyecekleri) bulmaya çalışıp bunların çağrıştırmaları ve türetmeceleri ile başarabileceğiniz bir şeyler akıl etmeyi deneyebilirsiniz.
Yada ülkenin sorunlarına (siyaset ile alakalı olmayan) değinen youtube kanallarından kendinize alternatif meslek seçimi bulabilirsiniz belki.
Örneğin gıda dedektifi izleyince kendi firmanızı açasınız ve bunun için bölüm değiştiresiniz gelebilir.
Bu arada hukuk okuyorum dediniz, kaçıncı sınıfsınız?

Tam baştakilerin istediği şekilde biri olmuşsun. Beynine bol bol yapay dopamin yüklemişsin. Bir de eminim hayattan çok az zevk alıyorsundur. Depresyonda gibi vs. hissediyorsundur. Eline bir kağıt kalem al, 24 saatini gözden geçir. Bir günümü nasıl geçiriyorum diye sor kendine. Atıyorum okul, spor, bunlar tamam. Mesela bakıyorsun 3 saat FIFA, 2 saat Instagram'da vakit geçirmişsin. Sor kendine, bana fayda katanları hangileri? Onları seç, diğerlerini sil. Diğer gün için düzgün şekilde bir plan yap. De ki neyim eksik, atıyorum dış görünüşü veya kariyerini geliştirmek istiyorsun, ne istiyorsan plan kağıdına yaz. Mesela sabah şu saatte kalkacağım, saçımı şöyle şekillendireceğim, giyimimi şöyle düzenleyeceğim, sporumu yapacağım, yabancı dilimi geliştireceğim. Bunlar tamamen örnek, eksik olduğun her alanı yazmaya çalış. Bir gününü böyle geçir. Diyeceksin ki ben zevk almayacak mıyım, robot gibi her gün çalışacak mıyım? Alacaksın elbette. Atıyorum bir mekana gitmeyi çok istiyorsun, kendine bir görev vereceksin. Mesela spor yaparken fazladan 3 set daha yapacaksın. Böyle yaptığın zaman yapmak istediğin aktiviteden çok daha fazla zevk alacaksın.

Sevgilim olmadı diyorsun, tabii olmaz. Kızlar güçlü erkekleri sever. Güçlü erkekler disiplinli, finansal açıdan gelişen, fiziksel açıdan, gelişebileceği her açıdan gelişen erkeklerdir. Sor kendine, güzel bir kız olsan, çoğu erkeği elde edebilecek bir kız olsan, o kadar erkeğin arasından kendini seçer miydin? Kızlar erkeğe uzun vadeli bakar, mesela senin bir amacın yoksa belki kısa süreli bir ilişkin olur. Düşünsene 30 yaşına kadar FIFA, Instagram bakarak geçiren birisin. Sevgilinin yerinde olsan bu halinle birlikte olur muydun? Olmazdın. Bu yüzden bugünden itibaren değişmeye başlamalısın.

Ben kendi düzenimi yazdım, kimine gülünç gelebilir. Bu yazıyı okuduktan sonra saçmalık, böyle hiç bir şey düzelmez deyip cips açıp FIFA da oynayabilirsin. Veya bir erkek gibi aynada kendine bakıp bu geceden itibaren düzelmeye başlayacağım deyip dediklerimi de yapabilirsin. Seçim senin.

Ve unutma, sen bir erkeksin. Tüm zorluklara rağmen mücadele etmek zorundasın. Konfor alanından çık ve gelişmeye başla.

Son düzenleme:
Dostum senin sıfır noktanı bulman gerek. Hatalarını, problemlerini ve aklına gelen her şeye sebep olan kötülüklerin sıfır noktasını bulman gerek ki çözüme kavuşabilesin. Ben mesela bu sene 400.000 sıralama yaptım ve mezuna kaldım. Benim burada ki sıfır noktam veya buna sebep olan hatam nedir? Sınava yeteri kadar çalışmamak. Veya ehliyet sınavındasın, arabayı yokuşta kaldırırken yarım debriyaj yapıp ayağını frenden çektikten sonra gaza yeteri kadar basamadın ve arabayı istop ettirdin. Senin burada sıfır noktasında yaptığın hata nedir? Tam zamanında ayağına bir ayar verememek. Umarım hayatın çözüme kavuşur dostum. Bir hatan olduğunda yaz, konuyu öne çıkar, bizi etiketle. Saygılar.

Delice çılgınca bir şeyler (mesela annenize babanıza söyleyince nasıl yapacaksın çok zor diyecekleri) bulmaya çalışıp bunların çağrıştırmaları ve türetmeceleri ile başarabileceğiniz bir şeyler akıl etmeyi deneyebilirsiniz.
Yada ülkenin sorunlarına (siyaset ile alakalı olmayan) değinen youtube kanallarından kendinize alternatif meslek seçimi bulabilirsiniz belki.
Örneğin gıda dedektifi izleyince kendi firmanızı açasınız ve bunun için bölüm değiştiresiniz gelebilir.
Bu arada hukuk okuyorum dediniz, kaçıncı sınıfsınız?
2.sınıf'ım.

Bu şekilde yaşamaktan zevk alıyorsan devam et. Herkes çalışmak, gelişmek, kültürlü donanımlı olmak zorunda değil. Başı boş amaçsız bir hayat için yaşamayı tercih edebilirsin. Bu tarz bir hayatın zorluklarını da saymaya gerek yoktur zaten.

Bu şekilde yaşamaktan zevk alıyorsan devam et. Herkes çalışmak, gelişmek, kültürlü donanımlı olmak zorunda değil. Başı boş amaçsız bir hayat için yaşamayı tercih edebilirsin. Bu tarz bir hayatın zorluklarını da saymaya gerek yoktur zaten.

Kesinlikle, zorunda değil, seçim onun. Ama hem hayatından mutsuz, hem de böyle yaşamaya devam etmek istiyorsa seçim yapmak zorunda. Umarım doğru seçimi yaparsınız hocam.

Geri
Yukarı