Hayatım kötüye gidiyor

Bilgisayar oyunları ve kısa formdaki videolar hayatımı mahvetti. Başka hiçbir şeyden zevk alamıyorum ve ne bir sorumluluk ne bir görev hiçbir şeyi yerine getiremiyorum. 20 yaşındayım, özel bir üniversitede yarım burslu hukuk okuyorum. Derslerim çok kötü, bağımlı olduğum için dersleri de dinlemiyorum sınavlara da çalışmıyorum. Yazın ailem bir işe girip çalış diye sürekli ısrar etmelerine rağmen çalışmadım. Geçen yaz çalışmayı denemiştim ama maksimum 4 gün çalışabildim.

Hayatım için mücadele vermek çok zor geliyor. Okulu bitirmek veya bir işte çalışmak gibi dünyevi uğraşlar için hiçbir motivasyonum yok. Ailem bana bakar hayat devam eder kafasındayım ama annemle babam konuşmaya başladılar. Hiçbir şey için bu kadar mücadele etmek değmezmiş gibi hissediyorum. Saatlerce çalışmanın ardından alacağım üç kuruş para ile minimal çapta aktiviteler yapmaktansa, FIFA'da maç kazanmak çok daha rahat ve zevkli geliyor. Birkaç tane samimi olduğum arkadaşım var onlarla ayda bir iki kez buluşuyorum o kadar. Şu ana kadar hiç sevgilim de olmadı. Vücudum kötü bir halde. Göbekliyim. Spor yapmak için Fitness'a yazıldım şu ana kadar fena gitmiyor ama bu kadar. Hayatımda başka iyi bir gelişme yok. Nasıl hayatımı düzeltebilirim? Nereden başlarım?

Yapmaktan zevk aldığın aktivite anladığım kadarıyla bilgisayar başında oturmak. Oyun geliştirme videoları izleyebilirsin, grafik tasarım videoları izleyebilirsin. Hem kendini geliştirirsin hem gelecekte profesyonelleştikçe iş imkanları da çıkar önüne sevdiğin işi yaparak hem para kazanırsın hem hayatın mutlu devam eder. Fitness'i bırakma bence devam et "erkek" olmamız gereği hem psikolojik hem fiziksel güçlü olmak zorundayız. Bizler buradayız bir sorunun olursa bekliyorum, kendine dikkat et dostum iyi akşamlar dilerim :)

Valla usta ben 110 kiloydum. Boy 171 idi. Baktım nefes alamıyorum,hayat bana. Ben hayata ters geliyoruz. Malum şartlar da belli. Nefes alamıyordum,doktor karaciğerin de yağlanma başlamış. Sonun iyi değil dedi. Biri bana öyle bir laf edince,erkekliğime yediremedim sanırım. Şu an 67 kiloyum. 1 senedir spor yapıyorum. Anlayacağın kimsenin kimseye hayrı yok. Bir gün dostumun telefonu yok diye. Doğum gününde telefon aldım. İki lafıma kırılıp gitti.. Hesabını sen yap. Varsa yoksa 'sen'

Son düzenleme:
Dibe batmadan doğruyla yanlışı ayırt edemezsin. Hayatda mutlu olmak diye bir şey olduğu kadar mutsuz olmak da var. Önemli olan kısım iyisiyle kötüsüyle yaşayarak hayatı tecrübe edinmektir. Mutsuz olmayı inkar edersen daha da mutsuz olursun.

Çalışma konusunda seni anlıyorum. Çoğu işveren işçisinin hakkına giriyor. Saatlerce tüm gününü veriyorsun, birde üstüne mesaiye kalman için ısrar edilir. Fakat maaş günü gelince asgari ücret, belki de daha altı😶

Depresif moda girip içinden hiç çıkmaya uğraşmazsan seni çıkartan da olmaz, depresif olduğunda kalırsın. Kimsenin adamakıllı hayatı yok, herkes illaki bir zorluklarla karşılaşıyor. Bazı şeyleri düzeltmeye yavaştan başlaman lazım.

Bilgisayar oyunları ve kısa formdaki videolar hayatımı mahvetti. Başka hiçbir şeyden zevk alamıyorum ve ne bir sorumluluk ne bir görev hiçbir şeyi yerine getiremiyorum. 20 yaşındayım, özel bir üniversitede yarım burslu hukuk okuyorum. Derslerim çok kötü, bağımlı olduğum için dersleri de dinlemiyorum sınavlara da çalışmıyorum. Yazın ailem bir işe girip çalış diye sürekli ısrar etmelerine rağmen çalışmadım. Geçen yaz çalışmayı denemiştim ama maksimum 4 gün çalışabildim.

Hayatım için mücadele vermek çok zor geliyor. Okulu bitirmek veya bir işte çalışmak gibi dünyevi uğraşlar için hiçbir motivasyonum yok. Ailem bana bakar hayat devam eder kafasındayım ama annemle babam konuşmaya başladılar. Hiçbir şey için bu kadar mücadele etmek değmezmiş gibi hissediyorum. Saatlerce çalışmanın ardından alacağım üç kuruş para ile minimal çapta aktiviteler yapmaktansa, FIFA'da maç kazanmak çok daha rahat ve zevkli geliyor. Birkaç tane samimi olduğum arkadaşım var onlarla ayda bir iki kez buluşuyorum o kadar. Şu ana kadar hiç sevgilim de olmadı. Vücudum kötü bir halde. Göbekliyim. Spor yapmak için Fitness'a yazıldım şu ana kadar fena gitmiyor ama bu kadar. Hayatımda başka iyi bir gelişme yok. Nasıl hayatımı düzeltebilirim? Nereden başlarım?

Dostum anla artık. İnsanın doğasında olan bir şeyi istiyor vücudun. Eksik kalan bir şeyler var. İmanını arttır. Namazlarını kıl. Allah için yaşa toprak altındakiler tövbe etmek için 1 saniye istiyor biz zamanın değerini bilmiyoruz. Zorlanıyorsan uyurken hayalhanem videolarını YouTube'dan dinleyerek alışabilirsin.
Rabbim ibadetlerine yönelen herkesin hayatını güzelleştiriyor emin ol.
Allah bize yeter!

Bağımlılıklarından kurtularak başlayabilirsin dostum.Bağımlılıklarım benim de hayatımı çok etkiliyordu.Onlardan kurtulunca cidden rahatlamış hissediyorsun.Nasıl kurtulurum dersen de ben şu şekilde yaptım, yerine başka bir şey koyarak.İlk zamanlarda farklı bilgisayar oyunları denemek istedim ama öğrenmeye üşendiğimden bıraktım.Sonrs bir süre photoshop ve dijital çizimle ilgilendim.Onu bırakıp dil öğrenmeye başladım.Hala da düzenli çalışmaya devam ediyorum.Ardından uzun bir süre satranç oynadım.Sonra bazı sebeplerden onu da bıraktım.Böyle böyle devam etti.Ve şimdi boş zamanlarımda yapabileceğim hobilerim vs. var.Ve bunlar faydalı şeyler yani boşa zaman kaybetmiyor kendimi bir alanda geliştiriyorum.Ayrıca bağımlı olmadığm için de yaptığım işe kolay odaklanabiliyorum.Yani sanırım diyeceklerim bu kadar.Yolun açık olsun...

Hayatımız nerdeyse aynı hocam. 14 yaşındayım 2020'den beri sadece Spotify'da müzik dinleyip oyun oynuyorum. Bu sene LGS sınavına girdim ve bende hiç çalışmadım. Doğal olarak düşük bir sonuç aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı