Hayatıma nasıl bir yön vermeliyim?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba. Ders konusunda başarılı olmayan ve kekeme olan birisiyim. Hiçbir istediğim olmadı 17 yıldır, kekelemem üzerine gitmelerim yani kitap okumalarım, nefes almalarım, yavaş konuşmaya çalışmaktan sıkıldım ve çabalamaktan yoruldum. Kitap okuyorum anlamıyorum okuduğumu çünkü benim amacım sesli ve yavaş okumak bu yüzden sadece okuyorum ama anlamıyorum. Bu yüzden asosyal gibi görünüyorum ama konuşmak veya arkadaşımın olmasını çok isterdim. Biliyorum aşılabilecek bir engel ama ben bu hayatta hiçbir suç işlemeden bunu yaşamak istemiyorum. Kötü insanlar veya iyi olmayan insanlar mutlu, düzgün konuşabiliyor en basitinden ama ben kendimi bildim bileli böyleyim ve benim önüme araba verseniz ama düzgün konuşmayı başarırsan bu araba senin deseniz bile ben yapamam, bende bu güç bu heves kalmadı. Evet güzel konuşmak istiyorum sosyalleşmek istiyorum ama benim buna verecek gücüm kalmadı.

Bir de bunlar varken ders geliyor üzerime. 11. sınıf bitecek ben KPSS'de bir şey tutarsa diye düşünüyorum ama o da çok zor çünkü tek bildiğim şey 4 işlem. Keşke düzgün diksiyona sahip olsaydım da anlamadığım konuları veya sormak istediğim soruları sorabilseydim öğretmenlerime. Benden YKS sınav öğrencisi olmaz ben yer temizlerim, polis olurum, güvenlik olurum ama mühendis veya doktor olamam. Hayallerim bu kadar daraldı çünkü 17 yıllık hayatımda tek elde ettiğim başarı oyun oynarken aldığım başarımlar, onlarda güzel bişey değil sonuçta. Arkadaş desen internette 4-5 tane var ama çok konuşmayız, çevremde hiç yok aksine benim iyi davrandığım selam verdiğin tokalaştığım bazı kişiler bana son zamanlarda zorbalık yapmaya başladılar, ben tek gördüğümde onlardan birisini gidiyorum yapma şöyle rahatsız oluyorum ben sana kötü gözle bakmazken aksine iyi davranırken senin bana bunu yapman beni üzüyor yapmazsan sevinirim diyorum onu diğerlerine söylüyor daha üzerime geliyolar. Yani anlayacağınız hem kendi içimde verdiğim 2 savaş, hem arkadaşsızlık, hemde iyi davrandığım insanların beni üzmesi psikolojime zarar veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ders konusunda başarılı olmayan ve kekeme olan birisiyim. Hiçbir istediğim olmadı 17 yıldır, kekelemem üzerine gitmelerim yani kitap okumalarım, nefes almalarım, yavaş konuşmaya çalışmaktan sıkıldım ve çabalamaktan yoruldum. Kitap okuyorum anlamıyorum okuduğumu çünkü benim amacım sesli ve yavaş okumak bu yüzden sadece okuyorum ama anlamıyorum. Bu yüzden asosyal gibi görünüyorum ama konuşmak veya arkadaşımın olmasını çok isterdim. Biliyorum aşılabilecek bir engel ama ben bu hayatta hiçbir suç işlemeden bunu yaşamak istemiyorum. Kötü insanlar veya iyi olmayan insanlar mutlu, düzgün konuşabiliyor en basitinden ama ben kendimi bildim bileli böyleyim ve benim önüme araba verseniz ama düzgün konuşmayı başarırsan bu araba senin deseniz bile ben yapamam, bende bu güç bu heves kalmadı. Evet güzel konuşmak istiyorum sosyalleşmek istiyorum ama benim buna verecek gücüm kalmadı.

Bir de bunlar varken ders geliyor üzerime. 11. sınıf bitecek ben KPSS'de bir şey tutarsa diye düşünüyorum ama o da çok zor çünkü tek bildiğim şey 4 işlem. Keşke düzgün diksiyona sahip olsaydım da anlamadığım konuları veya sormak istediğim soruları sorabilseydim öğretmenlerime. Benden YKS sınav öğrencisi olmaz ben yer temizlerim, polis olurum, güvenlik olurum ama mühendis veya doktor olamam. Hayallerim bu kadar daraldı çünkü 17 yıllık hayatımda tek elde ettiğim başarı oyun oynarken aldığım başarımlar, onlarda güzel bir şey değil sonuçta. Arkadaş desen internette 4-5 tane var ama çok konuşmayız, çevremde hiç yok aksine benim iyi davrandığım selam verdiğin tokalaştığım bazı kişiler bana son zamanlarda zorbalık yapmaya başladılar, ben tek gördüğümde onlardan birisini gidiyorum yapma şöyle rahatsız oluyorum ben sana kötü gözle bakmazken aksine iyi davranırken senin bana bunu yapman beni üzüyor yapmazsan sevinirim diyorum onu diğerlerine söylüyor daha üzerime geliyorlar. Yani anlayacağınız hem kendi içimde verdiğim 2 savaş, hem arkadaşsızlık, hem de iyi davrandığım insanların beni üzmesi psikolojime zarar veriyor.

Hocam, öncelikle merhaba sizi tekrar böyle bir konu yazarken görüyorum maalesef. Fakat aynı şeyleri yapıp farklı bir sonuç beklemek saçmalık olur. Öncelikle yalnız yaşamayı öğrenmelisiniz. Ne olursa olsun hayatın hangi noktasında olursanız olur illa bir gün yalnız kalacaksınız, bir evde yalnız olacaksınız ve şu an bu yaşlarda bunları düşünüyorsanız ileri ki yaşlarda size daha çok dert olur.

Hiçbir şey için geç değil emşn olun hedeflerinizi kısıtlamayın veya küçümsemeyin. Kendimden örnek vereyim ben en 7. sınıfta okulu bırakmıştım, anca koronayla beraber geçmiştim liseye. Ve lise 9, 10. sınıflarda 85-90 ortalama yapmıştım. Yani kısacası her şey zamanla olur hiçbir şeyin gerisinde kalmadınız, geç kalmadınız merak etmeyin. Eğer akademik bir hedefiniz, hayaliniz yoksa girin bir işe çalışın kendinize bir şeyler alın ama öncelikle liseyi bitirin tabii ki kendinizi geliştirin, kitap okuyun, felsefe ile ilgenin, müzik enstrümanı alın onunla zaman geçirin kursuna gidin belki oradan bir arkadaş bulabilirsiniz. İstanbul'da yaşıyorsanız biz arkadaş olabiliriz kafa dengi insanlarsak eğer.

Yani hayatta yapılacak çok şey var ve kararsız kalmanız normal sizi anlıyorum. İngilizce öğrenin belki ileride bir fırsat çıkar yurt dışına çıkarsınız kendinizi küçümsemeyin. Hayatta bir amaç belirleyin ve net olarak o amaca yönelin. Yapamam demeyin çalışırsanız her şey olur merak etmeyin. Eğer üşeniyorsanız bu ayrı mesele bunu düzeltmek için zorlamanız lazım kendinizi.

Görüyorum ki zamanınızın çoğunu bilgisayar oyunlarında geçirmişsiniz hiç sorun değil, geçmişe takılmayın hatalarınızdan ders çıkarın geçin. Önemli olan hatalardan ders çıkarmak hataya odaklanıp üfleyip püflemek değil. Eminim oyunlardan sıkılmışsınızdıe ve arkadaş arıyorsunuz zaten. Dediğim gibi kurslara katılın, yoga da olabilir utanmayın meditasyon gerçekten ruhu ferahlatıyor. Kurslar dediğim eğer İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşıyorsanız belediyenin kursları var ücretsiz onlara katılabilirsiniz. İngilizce kursları da olabilir ben ona gitmeyi düşünüyorum yazın başlıyor bizim burada.

Ayrıca öz güven problemleriniz varsa eğer psikoloğa görünmelisiniz. Bunu kendiniz şu an çözerseniz çözersiniz çözemezseniz psikoloğa görünün şimdiden, ileride sıkıntı çıkabilir iş hayatında vesair.

Yeni konular

Geri
Yukarı