Hayatın amacı nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayatın amacı yoktur onu siz koyarsınız. Ateistseniz veya başka türlü inançsızsanız şunu düşünün "öyle veya böyle öleceğim yaşasam ne kaybederimki?" En azından ben böyle düşünüyorum.

Amacınızı siz belirlersiniz fakat insanın temelinde her zaman daha iyisini istemek var. Daha iyisini elde etmek için çalışmak gerekiyor ve benim çıkarımım çalışmak için yaşıyoruz. Garip gelebilir, bunu amelelik olarak düşünmeyin.

Ateist olarak söylüyorum. Kendi amacını bulmalısın hatta adını hatırlamıyorum ama çok büyük bir düşünürün sözü "hayatın amacı hayatının amacını bulmaktır." diyor. Benim amacım sadece mutlu ve huzurlu bir hayat başka bir şey istemiyorum.

Bence bir yaratıcıya inanmadığınız için böyle düşünüyorsunuz. Zaten öleceğiz niye yaşayalım ki boş bu dünya gibi bir düşünce kaplıyordur insanı. Benim müslümanım ve ahiret inancım var. Öldükten sonra tekrar dirilip bu hayattaki yaşantımızda yaptıklarımıza göre bir ödül veya ceza alacağımıza da inandığım için hem bu hayatımı güzel yaşamaya hem de güzel işler yaparak ahirette de cennete girmeye çalışıyorum. İçinizde boşluk bundan kaynaklanıyor bence. En azından sende dinleri araştır belki doğru yolu (tabi ki bu benim düşüncem) bulabilirsin.

Bunu sorguluyorum ve hiçbir sonuca çıkmıyor. Dolayısıyla motivasyonum da düşüyor. Yaşamam için hiçbir sebep çıkartamıyorum. Yaşamanın amacı nedir?

Şu an yaşınızı bilmiyorum ama ileride mesela baba olursanız, eşiniz için, çocuklarınız için yaşayın. Şu an ne yapabilirim diyorsanız hayal kurun kendinize güvenin. Gün doğmadan neler doğar.

Bu arada dinde zorlama yoktur isteyen istediğine tapar inanır yorumlarda kimse arkadaşın dini inancı ile yargılamasın.

Hayatın bir amacı olmadığından değil sizin bir amacınızın olmadığından kaynaklanıyor. Müslüman değilseniz bile iyi olan her yerde iyidir. Sen iyi bir iş yaparsın buna ben Salih amel derim sen başka bir şey dersin ama bu yine iyiliktir. İyi şeyler yapmaya çalışın bu da sizin amacınız olsun.

Hayatınızın amacını insan kendi belirler. Her ne kadar üremek denilse bile üremek olduğunu da düşünmüyorum. Biz insanlar ile hayvanlar arasında fark var. Şu ana kadar hiç bir hayvanın intihar ettiği görmedim, hiç bir hayvanın ürememeye çalıştığınıda görmedim ama insanların gördüm. Bu yüzden insanın dünyaya sırf bunun için gelmediğini düşünüyorum.

Hayatın amacı dinin olabilir, ailen olabilir, paran olabilir, emeğin olabilir hayatın amacı her şey olabilir. İstersen dünyadakilere iyilik yapmaya gelmiş bir insanın amacını taşıyabilirsin istersende kötülük yapmaya çalışan bir insanın amacını. Hayatın amacı insanın kendi amacıdır.

Yanlış anlamayın ama insanın amacı her hayvan her canlı için tektir. O da üremek (bilimsel adıyla). Tövbe tövbe diyeceksiniz ancak yaşamın bizden istediği de bu. Senin asgari ücretle (örnektir) çalışman kimsenin umurunda değil. Senin mutlu olman da aynı şekilde.

Senin çocukların olacak yaşam da böyle devam edecek. Yaşam devam edecek , birileri ölecek. Yaşam devam edecek
bombalar , silahlar yapılacak.

Dna'nı gelecek nesillere aktarıp, yavrularını üreyebilecek yaşa kadar büyütüp ölmek :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı