Hayır diyemiyorum

Sosyalleş. Bilgisayarın/telefonun başında durarak ne yapacaksın?
Oyunları arada eğlenmek için oyna harici olarak sürekli gez lise çağını sağlam yaşa arkadaşlarınla anını yaşa.
Parkta çekirdek kola yapman bile ilerde arkadaşlarınla hatırlayınca güleceğin bir anı olacaktır ve özleyeceksindir.
Kendini soyutlama yani.

Sosyalleş. Bilgisayarın/telefonun başında durarak ne yapacaksın?
Oyunları arada eğlenmek için oyna harici olarak sürekli gez lise çağını sağlam yaşa arkadaşlarınla anını yaşa.
Parkta çekirdek kola yapman bile ilerde arkadaşlarınla hatırlayınca güleceğin bir anı olacaktır ve özleyeceksindir.
Kendini soyutlama yani.
Herkes bundan keyif alacak diye bir şey yok adam istese giderdi yani belki dışarda sürtüp kötü alışkanlıklar edinmektense evde durmayı tercih ediyordur hayatına karışmaya hakkın yok senin.

Hayır demeyi öğreneceksin öyle ya da böyle başka çaren yok. Her şeye evet diyen bir insanın fikri önemsenmez, sonra buraya gelip"düşüncelerim, fikirlerim önemsenmiyor" yazarak konu açarsın.

Bu sorunun üzerine gideceksin. Her soru senin için bir fırsattır. Sürekli "Hayır." dedikçe alıştığını ve öz güven kazandığını fark edeceksin. Profesyonel destek olmadan yapamam diyorsan bir psikiyatristten yardım al.

Ortaokulda ve lisede ben de böyleydim sana hayat kurtaran taktiğimi vereyim. Çağırdıklarında tamam gelicem diyorsun, buluşma zamanı gelince çağırılan yere gitmiyorsun oldu bitti. Neden gelmedin dediklerinde de işim vardı, babam göndermedi vs dersin. O an gitmen gerekiyorsa bir yere gitmem lazım siz önden gidin yetişirim diyip ortadan kaybolacaksın. Böyle böyle seni çağırmamaya başlarlar kafa rahat olur.

Geri
Yukarı