İnsanlara hayır diyemiyorum

18 yaşındayım. Örnek verebilecek olursam bir ekran kartı satıyordum (GTX 1650) ve kartı 2200 liraya koydum. İlk mesaj yazan alıcı fiyatı 1800'e indir alayım dedi. Ben de başta biraz zorlasam da kendimi kabul etmek zorunda hissedip peki abi dedim. Buluşma yerine gittiğimde ne yaptı etti elime 1600 lira verdi, hadi hayırlı olsun dedi. O şekilde bakakaldım. Kartı daha 1 ay önce 3400 TL'ye almıştım, paraya ihtiyacım vardı, mecburiyetten satıyordum. Kutulu, garantili ve faturalı şekilde çok ucuza gittiğini düşünüyorum. Bu tür milyon tane anım var. Nasıl bu huyumdan vazgeçebilirim? Maddi manevi zarara giriyorum sürekli.

Hayır demek istemiyorsun dolandırılmak istiyorsun sen.

Adam sizi bildiğin salak yerine koymuş affedersiniz. 1600 TL tutuşturup hadi bana eyvallah demiş gibi oldu. Satmama hakkına sahiptiniz.

Hocam başka ne satıyorsunuz alalım.😅
Şaka bir yana ben de öyleydim ama bu kadar fazla değil. Sonra karşımdaki insanların benden bi fark olmadıklarını, onlar tanımadıkları insanlara böyle yapıyorlarsa ben de onlara böyle yaparım tarzı düşündüm. Ve daha iyi oldu. Umarım anlatabilmişimdir.

Her insanı kendin gibi düzgün biri görmeyerek. Hep sonuç odaklı düşünmen lazım. Onların ne düşündüğü değil, senin ne hissedeceğin önemli olan. Hiçkimseyi üzeceğim diye yapman gereken şeylerden kendini alıkoyma. Kendinden ve yakın çevrenden başka daha önemli bir önceliğin olmamalı.

Herkes yolar sizi böyle. Kendiniz dur diyene kadar sizi böyle sömürecekler. Yaşayıp öğreniceksiniz ne kadar kötü olduğunu.

Baban abin ablan falan satsaydı keşke. Konuşmalarında bitirici ol, keskin konuş, düz ol yani laflarının arasında adama açık kapı bırakma pazarlık falan da yapma bu kadar ölücü varken.

18 yaşındayım. Örnek verebilecek olursam bir ekran kartı satıyordum (GTX 1650) ve kartı 2200 liraya koydum. İlk mesaj yazan alıcı fiyatı 1800'e indir alayım dedi. Ben de başta biraz zorlasam da kendimi kabul etmek zorunda hissedip peki abi dedim. Buluşma yerine gittiğimde ne yaptı etti elime 1600 lira verdi, hadi hayırlı olsun dedi. O şekilde bakakaldım. Kartı daha 1 ay önce 3400 TL'ye almıştım, paraya ihtiyacım vardı, mecburiyetten satıyordum. Kutulu, garantili ve faturalı şekilde çok ucuza gittiğini düşünüyorum. Bu tür milyon tane anım var. Nasıl bu huyumdan vazgeçebilirim? Maddi manevi zarara giriyorum sürekli.
Başkalarını kırmamak için kendin kırılıyorsun 🙂. Üzgünüm ama insan kazıklamanın adının ticari zeka olarak nitelendirildiği bir topluma dönüştük. Böyle bir ortamda bunu yaşayan sadece sen değilsin. Moralini bozma ve gelen ağır yorumlara aldırış etme. Söylenenler doğru olsa da her insanın fıtratı bir değil. Yaşadığın olayı bir tecrübe olarak aklına kazı. Her olayda kendi sınırlarını bil ve tereddüt içerisindeysen karar vermek için kendine zaman tanı. Sevdiklerine karşı fedakarlıkta bulunabilirsin ama kendi çıkarlarını koruman gereken durumlar da ortaya çıkacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı