HD Tune test sonucu

sroad

Kilopat
HD Tune ile tarama yaptığım 1 TB harici diskim tarama sona erdiğinde Damaged blocks 0.0% ve tüm tarama yeşil gözüküyor fakat Position kısmında 999 GB yazıyor. Daha önce farklı bir 1 TB harici disk tarattığımda 1000 GB yazıyordu. Bu durum sorun teşkil eder mi?

Diski yavaş tarama modunda 2 kere taradım ikisinde de 999 GB olarak tamamlandı. Taramanın tamamlanamama gibi bir durumu da yok çünkü program yanıt vermeme durumuna vs. geçmiyor ve hatta yukarıdaki buton Stop'tan Start'a dönüyor. Yani taramanın bittiğine eminim.

Maalesef SS almayı unuttuğum için ve tekrar 3 saat taratmak istemediğim için paylaşamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Write test olanı daha kısa sürebilir. Hala uzunsa disk kaynaklı olabilir.

Write+read(destructive) olana geçtim hocam. 200 saate indi. Hız da 5'ten 15'e çıktı. Bu şekilde tamamlamayı düşünüyorum.
Write test olanı daha kısa sürebilir. Hala uzunsa disk kaynaklı olabilir.

Tekrardan merhaba hocam, sonuçları aldım temiz gözüküyor fakat yazma testi sonucunu şu anda görüntüleyemiyorum. O ekrana tekrar nasıl geçebilirim? Yazma testinde hasarlı kısım yoktu fakat koyu yeşil ve normal yeşil alanlar vardı. Bu neyi temsil ediyor? Yani bir kısım tamamen koyu yeşil gibiydi.

Şöyle alabildiğim sonuçları paylaşayım. Dediğim gibi yazma ekranına geçemedim, eğer o ekrana dönüp sonucu tekrar görmenin bir yolu varsa orayı da paylaşabilirim.

20211231-200755_WR_WDC_WD50NPZZ-00A9JT0_WD-WX12D30KUUJ0_01.01A01-temp.jpg20211231-200722_WR_WDC_WD50NPZZ-00A9JT0_WD-WX12D30KUUJ0_01.01A01-perf.jpgWDC_WD50NPZZ-00A9JT0_WD-WX12D30KUUJ0_01.01A01-surface.jpg20211231-200305_WR_WDC_WD50NPZZ-00A9JT0_WD-WX12D30KUUJ0_01.01A01-surface-full.jpg

r1.jpg20211231-200248_WR_WDC_WD50NPZZ-00A9JT0_WD-WX12D30KUUJ0_01.01A01-surface-full-st.jpg

Son düzenleme:
Bu durum sorun teşkil eder mi?

-Hayır teşkil etmez. Çoğunlukla hard disk üreticilerinin 1 Gigabyte'ı 1024 Megabyte'tan hesaplamasından dolayı olan bir sorundur ancak 931Gigabyte göstermesi gerekirdi belki HDD içindeki yırtılmış bir yer ya da HDD kafasının anlık bir hata sonucu okuyamadığı yere denk gelmiş olabilir.

fakat yazma testi sonucunu şu anda görüntüleyemiyorum. O ekrana tekrar nasıl geçebilirim?
Sanırım testin sonucunu kaydetmeniz gerekiyor görmek için.
Yazma testinde hasarlı kısım yoktu fakat koyu yeşil ve normal yeşil alanlar vardı. Bu neyi temsil ediyor?
Onlar yavaş kısımları gösteriyor. Disk yükünden dolayı yavaşladığı için koyu bölümler ç

Sanırım testin sonucunu kaydetmeniz gerekiyor görmek için.

Onlar yavaş kısımları gösteriyor. Disk yükünden dolayı yavaşladığı için koyu bölümler C

Yukarıdaki gibi ekran görüntüsünü alamıyorum çünkü o ekrana geri dönmenin bir yolunu bulamadım. (söz ettiğim yeşil renkli okuma sonucu görüntüsü) Bunun yazma ekranına geçiş yolunu bulamadım.
-Hayır teşkil etmez. Çoğunlukla hard disk üreticilerinin 1 Gigabyte'ı 1024 Megabyte'tan hesaplamasından dolayı olan bir sorundur ancak 931Gigabyte göstermesi gerekirdi belki HDD içindeki yırtılmış bir yer ya da HDD kafasının anlık bir hata sonucu okuyamadığı yere denk gelmiş olabilir.

Hocam oraları geçtik olay farklı yerlere geldi. Aslında yeni konu açmıştım fakat yönetim nedense birleştirmeyi uygun gördü. Ayrıca 931 göstermesi gerekmiyor çünkü program 1 TB diski zaten 1000 GB olarak gösteriyor. Sistemde elbette 931 gösteriyor. Benim en başta sorduğum soru ise 1000 GB gösteren disk, test sonucunda 999 GB tamamlandı şeklinde yazmasıydı ama başka bir 1 TB disk ise 1000 GB tamamlandı yazıyordu.

Geri
Yukarı