HDD Kafa Atma Problemi Nasıl Çözülür?

Firehorse MK II

Megapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Geçen gün harddiski takayım derken, yaşlaşık 1 metreden tahta zemine düşürdüm ve videodaki problem oluştu. [VİDEO] Tahminimce kafa atması. Nasıl düzeltebilirim? Şimdiden sağ olun. Bir de veri kurtarma merkezi diyecekseniz, böyle cüzdanda delik açan türden olmasın lütfen :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
M
Sabit diski, nemi tamamen engelleyecek şekilde bir poşete koyup birkaç saat dondurucuda bekletin. Ardından sabit disk donmuş olsa bile bilgisayarınıza bağlayıp verileri başka bir diske aktarmayı deneyin.
Tamam hocam sağolun son sorum bu haddimi aştım bugün kusura bakmayın. Normalde sormam, başıma buyruk hareket ederim. Ama konu 1TB olunca elim ayağım kilitlendi :). Farklı modelin kafasını taksam olur mu? Mesela 1TB Seagate HDD'ye 500 GB'nin kafasını taksam olur mu? Marka aynı yine.
Ben HDD açılmaması gerektiğini biliyorum. İçine toz dahi girmemeliymiş. Sosyalde açan bir arkadaş bütün verilerini kaybetmiş. Haberiniz olsun.

Tamam hocam sağolun birde mesela 500GB'lik harddiskin kafasını taktım olmadı. Gittim aynı model den bozuk hdd aldım -HDD nin kafa problemi yok- kafayı taktım olur mu? Yani iki kez deneme şansı tanıyor mu HDD bey? :D

O dediginiz Bad Sector yani Disk Hatalarinda cozum olabiliyor.

Yani HDD'nin icinde ki metal plakalarda cizilme, bozuldugu zaman; tamamen tozsuz ortamda plakalari degistirirsen problem cozulebilir.

Bence kafa icinde ayni sey gecerlidir. Ama dusmus ise bence hem kafa kendine, hemde plakalara zarar vermistir.

Geri
Yukarı