HDD neden tamamen bad sector olmuş?

cyberius

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, elimde Seagate marka bir laptop HDD bulunmakta. Bu HDD'ye 5 kere art arda format attım ve disk tamamen bad sector olmuş, sizce sebebi nedir?
Tarama tamamen bitti ama elimde o görsel yok.

1683326395440.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Darbe kaynaklı veya çok hareket ettiyse ondan kaynaklı bir durumdur, cayır cayır çalışan bir diskini RAM takmak için kasayı yatay pozisyona getirdiğim icin direkt badsector oldu. Sizde de aynı durum olabilir. Ve evet benim diskim ile aynı marka model.
cebimde taşıdım :)

Aynen hocam. Üzerindeki etiketi zor okunan eski bir Seagate diskim var. Ve hâlâ sorunsuz çalışıyor. Sağlık %99. :)

Sizde sorunlu olması o markayı kötü yapmaz.
4 tane sgeate hdd kulandım en fazla 1 yıl dayandı en az 3 ay

Koskoca Seagate nasıl sorunlu olabilir hocam? Şu an bile özellikle hard disk teknolojisine öncülük ediyorlar birçok noktada. Elbette sorun yaşamış olabilirsiniz ancak bu tüm ürünleri sorunlu olduğu anlamına gelmemektedir bence.

Seagate hala ucuz diye kronik sorunlu SSD satıyor böyle rezillik görmedim ben pişmanlık asla kimseye öneremem. Emin olun tek kişinin yaşadığı sorun değil. Technopat'ta rehberi bile vardı neden almamanizla ilgili.

Demek ki size sorunlu ürünler denk gelmiş. :)

Teknoloji şans işi derlerdi :) bu arada elimde iki tane IDE HDD bulunmakta bunları kasaya takacağım ama kasada HDD takmak için yer kalmadı ve IDE kablosu nereden bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknoloji şans işi derlerdi :) bu arada elimde iki tane IDE HDD bulunmakta bunları kasaya takacağım ama kasada HDD takmak için yer kalmadı ve IDE kablosu nereden bulabilirim?
Anakartta IDE portu varsa bu uyar hocam.

Yoksa dönüştürücü kullanın.

Anakartta IDE portu varsa bu uyar hocam.

Yoksa dönüştürücü kullanın.

hocam anakartımda ide bulunmakta bu kablo 2 adet hdd takılabilir mi cd yerine

Bu doğru değil. 6 yıllık harici HDD kullanıyorum. Halen güzel performans sunuyor.
Tamam sen kullanmaya devam et. Elimde bir sürü Seagate HDD var. Hepsi de birbirinden beter.
Böyle diyenlerin hepsi bir gün ağlıyor, sen de ağlarsın bir gün buraya konu açarsın.

Koskoca Seagate nasıl sorunlu olabilir hocam? Şu an bile özellikle hard disk teknolojisine öncülük ediyorlar birçok noktada. Elbette sorun yaşamış olabilirsiniz ancak bu tüm ürünleri sorunlu olduğu anlamına gelmemektedir bence.
Bu işin koskoca olmasıyla bir alakası yok. Mesela MediaTek chipsetli telefonları da kullanmam. SanDisk kullanmam. Toshiba kullanmam. Adata kullanmam. Bunlar da koskoca markalar.
Uzar gider bu liste.

Fanboyluk yapmaya gerek yok bence. Kişisel fikrimi belirttim. Herkesin kendi tercihi keyfiniz bilir ağalar.

Tamam sen kullanmaya devam et. Elimde bir sürü Seagate HDD var. Hepsi de birbirinden beter.
Böyle diyenlerin hepsi bir gün ağlıyor, sen de ağlarsın bir gün buraya konu açarsın.

Fanboyluk yapmaya gerek yok bence. Kişisel fikrimi belirttim. Herkesin kendi tercihi keyfiniz bilir ağalar.
6 yıldır sorunsuz çalışmış, ömür garantisini zaten aşmış. Firma daha neyi garantileyecek? Zaten sözünde durmuş. Fanboyluk mu oluyor bu?

Disk kablolarını kontrol edin. Diski başka bilgisayara bağlayıp HDD Low Level Format Tool ile formatlamayı deneyin. Daha önceden şekilde bir diski tamamen tamir etmeme yaramıştı. Bazen bad sector yazılımsal kaynaklı da oluşabilmekte. Şahsen bunu da ona benzettim.

Bu doğru değil. 6 yıllık harici HDD kullanıyorum. Halen güzel performans sunuyor.
Katılıyorum. 1TB altındaki Seagate ürünleri gayet kaliteli ve sağlam. Yeni 2TB+ diskler tüm markaların genel olarak ucuza kaçmak amacıyla SMR teknolojisi yüzünden tuhaflar. Ne diyeyim yani tuhaflar!

Geri
Yukarı