HDD Seçerken Neye Bakılmalı?

Hocam yukarda önerenler de vardı :) sizce neye göre alınmaz? Onu sorayım ben size.

Nereden biliyorsun? Diskin üstü cam mı?

Her konumda olabilir. 2 HDD kullanıyorsun, güç varken diğer disk kapalı konuma geçmiştir ve bilgisayar düzgün kapanmadığından aktif disk açık kalmıştır. Olabilir şeyler.

Haklısınız BIOS'tan AHCI protokolüde açık değildi çok büyük ihtimalle ondan.

Kusura bakmayın hocam banım vardı Technopat işte şimdi bu yorumada ban yapmasınlarda:)

Denenip onaylandıysa bize söz düşmez hocam geçmiş olsun.

Bir şey değil hocam Allah'tan yedeğimiz var bizi kurtardı.

Tamam. Bu bilgi doğru. Ben de ekleme yapayım hatta anlaşılabilirlik artsın.

Hard disklerin plakaları alüminyum, cam veya seramik iç tabakalardan yapılır.

Plakaların üretiminde, iç tabakanın her iki tarafına da ince bir kaplama uygulanır. Bu kaplama işlemi bir vakum kaplama yöntemiyle gerçekleştirilir. Kaplama, alaşımlarından oluşan kompleks bir yapıya sahiptir. Bu yapı, veri depolama için optimize edilmiştir.

Yani veri bütün diskte değil üstündeki milimetrik bir folyoda saklanır. Kabaca anlatmak gerekirse.

Sizin yazdığınız mesajın kaynağını alamadım. Marka kötülüyorsunuz sadece. kaynak yoksa, yanlış bilgi diye raporlayacağım.

Bu kaynak yetmediyse farklı kaynaklar atabilirim amacımız yanlış bilgi vermek değildir yanlış bilgi verdiysemde affedin ama birkac yerden araştırdım araştırmalarım verdiğim bilginin hatalı olmadığını savunuyor ilk başta dediğimi sanırım yanlış anladınız man profilin yapı malzemesinin silisyum karbürden veya yalıtımı yüksek maddelerden yapıldığını ve verilerimizin yazıldığı yüzeyin ise ferromanyetizma oranıı yüksek metal plaka veya demir oksitten yaıldığını belirtmiştim yanlış bir bilgi veriyorsam eyvallah hatamı alınırım fakat hatalı bir bilgide vermedim bu durumda yorumumu banlamanızın hiçbir mantığı yoktur iyi çalışmalar.

@boreas37 hocamızın paylaştığı linkteki verilere bakılırsa Seagate HDD'lerin neden alınmaması gerektiği gayet açık ve net disk plakalarının fabrikasyonundan veya SPD yongası cache bellek gibi bileşenlerin kalite ve fabrikasyon bakımından zayıf olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir bizzat Seagate HDD'leri kullandım hala bütçe sıkıntılarından dolayı kullanmak zorunda kalıyorum alınmaz kullanılmaz aşırı sıcak çalışıyor mekanik atmosferi yeterince vakumlanmamış sistemin fanlarının gürültüsünü dahi bastırıyor ve SPD kontrolcüsü aşırı miktarda ısınıyor bu HDD'den ben buldum siz bulmayın hatalı bilgilendirme vermedim 6 yıla yakınır sayısal elektronik elektronik ve mekatronik araştırmaktayım aynı zamanda anakart tamiride yapıyorum en az 5-6 kere HDD içini açtım çalışma mantığını biliyorum ar-ge merkezi gibi çalışıyorum disk plakalarınıda inceledim silisyum karbürden olanlarda vardı esneklik payı düşürülmüş kauçuk profili olanlarda sonuşta profil bu verilerin yazıldığı hücreler ve trackler profilin üst yüzeyinde ince bir ferromanyetik kaplama şeklindedir sakın ha yanlış anlamayın ben çok biliyorum en iyisi benimsaece ben araştıma yapıyorum demiyorum bizden iyileri var fakat araştırma yaparak kendimi geliştiriyorum @Nizel G hocam hayatınızda kaç kere HDD içini açtınız üzerinde çalıştınız ben açtım hatta PCB devre şemasını bile çıkarttım olayın aslını bilmeden asılsız asılsız emek veren insanların işten anlamayan insanlar tarafından laf talaşına tutlmasından bıktım artık @Nizel G hocam lütfen yanlış anlamayın sizden bahsetmedim sizin bilgilerinize sonsuz saygım var fakat bu şekilde yaşadığımız problemleri bu şekilde belirten bir ton insan var kimseye yanlış bilgi vermek gibi bir hatayı asla yapmam kimsede yapamaz diye düşünüyorum fakat hala Seagate HDD candır diyorsanız ve verilerinizin yedekleri varsa Seagate HDD alabilirsiniz markayı seviyorsanız hiçbir şey söylemek bana düşemez fakat gerçekler böyledir konunun üstünden geçmiş fakat arkada bir soru işareti kalmasın diye yazma gereksiniminde bulundum ben acı çektim siz çekmeyiniz saygılarımla...

Ayrıca.

Tamam. Bu bilgi doğru. Ben de ekleme yapayım hatta anlaşılabilirlik artsın.

Hard disklerin plakaları alüminyum, cam veya seramik iç tabakalardan yapılır.

Plakaların üretiminde, iç tabakanın her iki tarafına da ince bir kaplama uygulanır. Bu kaplama işlemi bir vakum kaplama yöntemiyle gerçekleştirilir. Kaplama, alaşımlarından oluşan kompleks bir yapıya sahiptir. Bu yapı, veri depolama için optimize edilmiştir.

Yani veri bütün diskte değil üstündeki milimetrik bir folyoda saklanır. Kabaca anlatmak gerekirse.

Sizin yazdığınız mesajın kaynağını alamadım. Marka kötülüyorsunuz sadece. kaynak yoksa, yanlış bilgi diye raporlayacağım.

Kaynakta verilen bilgilerle benim verdiğim bilgiler arasında hiçbir uyuşmazlık yok sanırım ben silisyum karbür ve esneklik payı düşürülmüş kauçuk yani sert plastikten yapılır dedim kaynaktada bu belirtiliyor zaten benim dediklerim yanlış değil yani boşuna beni yanlış bilgi diye raporlamışsınız.

Benim söylediğim bütün kelimelerin aynısını orada aratarak zaten makale bulamazsınız cümleye veya kelimelere değil onların mantığını çözerek birbirleri arasındaki farkı karşılaştırmalıydınız chat GPT yede sordum makaleyi herhangi bir yanlış yoktur dedi.

Kendi yorumumuda sordum herhangi bir yanlış yoktur dedi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı