Çözüldü HDD alırken neye dikkat edilmeli gerekir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
HDD alırken evvela dikkat edilmesi gereken şudur; güvenilir satıcıdan almak. Markanın işaret ettiği yetkili satıcılar, işi "bilgisayar ve donanımları" satmak üzerine olan satıcılar(incehesap, teknobiyotik, sinerji, itopya, gaming.gen.tr, ...) veya güvenilirliği konusunda şüphe olmayan e-ticaret sitelerinin bizzat kendileri(Amazon, Hepsiburada vb.) uygun tercihtir. E-ticaret sitelerinin aracılık ettiği ama yetkili/bilindik olmayan satıcılılar risklidir. Bunlardan alınan SSD'lerin sahte, HDD'lerin ise SMART verileri sıfırlanmış eski diskler(refuebished/yenilenmiş) olma ihtimali vardır.

İkinci konu ise SATA 2 olmasının olumsuz bir sonucu görülmeyecektir. SATA 2 ve 3 çift yönlü uyumludur. Diskin eski sürüm veya anakartın eski sürüm olması çalışmayı engellemez. SSD tarafında hatrı sayılır bir hız kaybı olur ama tüketici gurubu HDD'lerin hepsi SATA 2 hızlarının altında kalmaktadır.

Üçüncü konu ise kullanım amacına uygun HDD almaktır. Herşeyden önce Seagate Barracuda diskler alınmamalıdır. Onun kadar kötü olmasa da WD Green de o markanın en alt ürünüdür. WD Blue, Toshiba P300, Seagate Barracuda Pro modeller tercih edilebilir.

Dördüncüsü de performans veya uzun ömürlülük konusunda beklenti varsa önceliği CMR kayıt teknolojisi kullanan disklere vermektir. Sadece depolama/arşiv amacı varsa veya taşınabilir bir model alınacaksa SMR olmasında mahsur yoktur. Disklerin kayıt teknolojisi dahil olmak üzere teknik özelliklerine bakmak için üreticinin web sitesindeki ürün tanıtım sayfasındaki tablolar veya datasheet PDF dosyalarına bakılabilir. Kayıt türü diskin dönüş hızı(RPM) ve önbellek boyutundan daha önemlidir. Ayrıca yüksek kapasiteli çeşitler, taşınabilir olanlar ve 2.5" olanlarda SMR kullanımı daha yaygındır.

Beşinci ve en önemlisi, hangi model olursa olsun başta Windows 10/11 kurulumu ve güncel oyunları kurmak amacıyla asla HDD almamalısın.

HDD alırken evvela dikkat edilmesi gereken şudur; güvenilir satıcıdan almak. Markanın işaret ettiği yetkili satıcılar, işi "bilgisayar ve donanımları" satmak üzerine olan satıcılar(İncehesap, Teknobiyotik, Sinerji, İtopya, gaming.gen.tr...) Veya güvenilirliği konusunda şüphe olmayan e-ticaret sitelerinin bizzat kendileri(Amazon, Hepsiburada vb.) Uygun tercihtir. E-ticaret sitelerinin aracılık ettiği ama yetkili/bilindik olmayan satıcılılar risklidir. Bunlardan alınan SSD'lerin sahte, HDD'lerin ise Smart verileri sıfırlanmış eski diskler(refuebished/yenilenmiş) olma ihtimali vardır.

İkinci konu ise SATA 2 olmasının olumsuz bir sonucu görülmeyecektir. SATA 2 ve 3 çift yönlü uyumludur. Diskin eski sürüm veya anakartın eski sürüm olması çalışmayı engellemez. SSD tarafında hatrı sayılır bir hız kaybı olur ama tüketici gurubu HDD'lerin hepsi SATA 2 hızlarının altında kalmaktadır.

Üçüncü konu ise kullanım amacına uygun HDD almaktır. Her şeyden önce Seagate Barracuda diskler alınmamalıdır. Onun kadar kötü olmasa da WD Green de o markanın en alt ürünüdür. WD blue, Toshiba P300, Seagate Barracuda Pro modeller tercih edilebilir.

Dördüncüsü de performans veya uzun ömürlülük konusunda beklenti varsa önceliği cmr kayıt teknolojisi kullanan disklere vermektir. Sadece depolama/arşiv amacı varsa veya taşınabilir bir model alınacaksa smr olmasında mahsur yoktur. Disklerin kayıt teknolojisi dahil olmak üzere teknik özelliklerine bakmak için üreticinin web sitesindeki ürün tanıtım sayfasındaki tablolar veya datasheet PDF dosyalarına bakılabilir. Kayıt türü diskin dönüş hızı(RPM) ve önbellek boyutundan daha önemlidir. Ayrıca yüksek kapasiteli çeşitler, taşınabilir olanlar ve 2.5" olanlarda smr kullanımı daha yaygındır.

Hocam bu HDD nasıl?

Hocam bu HDD nasıl?
Bizzat kullanmadım ama WD10EZEX kodlu bu model tüketici grubuna yönelik 1TB modeller arasında benim bildiğim kadarıyla en güzel modellerden birisi.

* 1TB
* 7200 RPM
* CMR kayıt türü
* Western Digital gibi tecrübeli bir markanın verdiği güven

Ayrıca satıcı da güvenilir. HDD almak konusunda ısrarcıysan ve bu kapasite yeterliyse iyi tercih olur.

HDD alırken evvela dikkat edilmesi gereken şudur; güvenilir satıcıdan almak. Markanın işaret ettiği yetkili satıcılar, işi "bilgisayar ve donanımları" satmak üzerine olan satıcılar(İncehesap, Teknobiyotik, Sinerji, İtopya, gaming.gen.tr...) Veya güvenilirliği konusunda şüphe olmayan e-ticaret sitelerinin bizzat kendileri(Amazon, Hepsiburada vb.) Uygun tercihtir. E-ticaret sitelerinin aracılık ettiği ama yetkili/bilindik olmayan satıcılılar risklidir. Bunlardan alınan SSD'lerin sahte, HDD'lerin ise Smart verileri sıfırlanmış eski diskler(refuebished/yenilenmiş) olma ihtimali vardır.

Üçüncü konu ise kullanım amacına uygun HDD almaktır. Her şeyden önce Seagate Barracuda diskler alınmamalıdır. Onun kadar kötü olmasa da WD Green de o markanın en alt ürünüdür. WD blue, Toshiba P300, Seagate Barracuda Pro modeller tercih edilebilir.

Dördüncüsü de performans veya uzun ömürlülük konusunda beklenti varsa önceliği cmr kayıt teknolojisi kullanan disklere vermektir. Sadece depolama/arşiv amacı varsa veya taşınabilir bir model alınacaksa smr olmasında mahsur yoktur. Disklerin kayıt teknolojisi dahil olmak üzere teknik özelliklerine bakmak için üreticinin web sitesindeki ürün tanıtım sayfasındaki tablolar veya datasheet PDF dosyalarına bakılabilir. Kayıt türü diskin dönüş hızı(RPM) ve önbellek boyutundan daha önemlidir. Ayrıca yüksek kapasiteli çeşitler, taşınabilir olanlar ve 2.5" olanlarda smr kullanımı daha yaygındır.

Beşinci ve en önemlisi, hangi model olursa olsun başta Windows 10/11 kurulumu ve güncel oyunları kurmak amacıyla asla HDD almamalısın.

Hocam SSD pahalı ve daha az yer veriyor 250 GB için 1 TB'lık HDD fiyatı veriyorsun beklemek benim için sorun olmaz çalışsın yeter ileride imkanım olursa yanında SSD de alırım.

Bizzat kullanmadım ama WD10EZEX kodlu bu model tüketici grubuna yönelik 1TB modeller arasında benim bildiğim kadarıyla en güzel modellerden birisi.

* 1TB.
* 7200 RPM.
* Cmr kayıt türü.
* Western Digital gibi tecrübeli bir markanın verdiği güven.

Ayrıca satıcı da güvenilir. HDD almak konusunda ısrarcıysan ve bu kapasite yeterliyse iyi tercih olur.

Eyvallah yardımlarınız için sağ olun.

Peki RAM uyumuna dikkat etmek gerekir mi?

Boşuna para vermeyim şimdi.

RAM 4x2 8 GB (detaylı bakmadım yarın bakarım)

Hocam SSD pahalı ve daha az yer veriyor 250 GB için 1 TB'lık HDD fiyatı veriyorsun beklemek benim için sorun olmaz çalışsın yeter ileride imkanım olursa yanında SSD de alırım.
Attığın link de epey pahalı ama. Az daha çıksan 1TB SSD alırsın neredeyse. En azından daha ucu bir yere bakmak lazım. Şu an gördüğüm kadarıyla Hepsiburada ve Teknobiyotik daha ucuza veriyor. Onlardan al bari.

RAM'lerim uyumu hakkında neyi merak ettiğini anlamadım. HDD tarafında sıkıntı olmaz. Kendi içinde de frekansı ve gecikme değerleri aynı olduğu sürece sorun çıkartma ihtimali epey düşük.

Sistem özelliklerine bakınca sanırım onun kaldıracağı oyunlarda HDD yetebilir.

Geri
Yukarı