HDD'nin sağlık durumu uyarı veriyor

hofffff

Decapat
Eski bilgisayarımdaki HDD'yi yeni bilgisayarıma takmadan önce içim rahat etsin diye sağlık testi yaptım. Ama uyarı veriyor. Sizce sorun olur mu? Diğer ekranda her şey yeşil.
Başka istediğiniz progam veya sonuçlar varsa onları da paylaşabilirim. Umarım kullanılabilir durumdadır.

tesstttt.PNG

testtt222.PNG

testtt.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir ölü sektör yok. Tüm blokların yeşil işaretlenmesi bu anlama geliyor.

SMART tablosuna göre şu ana kadar 9 adet zayıf sektör devre dışı bırakılıp yedekler tahsis edilmiş. Sarı işaretli girdiler bu anlama geliyor.

CRC hatası ile alakalı olan şeyi de görmezden gelebilirsiniz. Çoğalıyorsa SATA kablosunu değiştirebilirsiniz.

Bu programın hız testi pek de iyi değil. Ancak bu sonuçla bile tatmin edici performans var gibi gözüküyor. Windows 10/11 veya ağır oyunlar için kullanılmaması taraftarıyım. Onun dışında her türlü depolama için kullanılabilir.

Hiçbir ölü sektör yok. Tüm blokların yeşil işaretlenmesi bu anlama geliyor.

SMART tablosuna göre şu ana kadar 9 adet zayıf sektör devre dışı bırakılıp yedekler tahsis edilmiş. Sarı işaretli girdiler bu anlama geliyor.

CRC hatası ile alakalı olan şeyi de görmezden gelebilirsiniz. Çoğalıyorsa SATA kablosunu değiştirebilirsiniz.

Bu programın hız testi pek de iyi değil. Ancak bu sonuçla bile tatmin edici performans var gibi gözüküyor. Windows 10/11 veya ağır oyunlar için kullanılmaması taraftarıyım. Onun dışında her türlü depolama için kullanılabilir.
Hocam yeni bilgisayarım win10 ve 120 GB SSD var. Bunu sadece boşta durmasın diye takayım diyorum. Bazı düşük ayarlı oyunları atarım. SATA kablosu dediğimiz şey HDD'yi anakarta bağladığımız kablo değil mi? Eski PCde olan var ama yenisini yarın alırım artık. Eski de olsa şimdi yeniye takıp test edicem. Merak ettim yapabilecek miyim.
Teşekkürler yorumunuz için.

Kabloyu değiştirmeye gerek yok. Sadece bir kez çıkmış o hata. Belki başka bir sebep de olabilir. Eğer sürekli yeni CRC hataları çıkıyor ve o sayı yükseliyorsa anakart ile disk arasındaki SATA veri kablosunu değiştirebilirsiniz. Şimdilik masraf gereksiz.

Crystal Disk Mark daha düzgün performans testidir. Muhtemelen orada daha yüksek hızlar çıkar. Şu an için hem performans hem de sağlık olarak ikinci disk olmak için uygun gözüküyor.

Kabloyu değiştirmeye gerek yok. Sadece bir kez çıkmış o hata. Belki başka bir sebep de olabilir. Eğer sürekli yeni CRC hataları çıkıyor ve o sayı yükseliyorsa anakart ile disk arasındaki SATA veri kablosunu değiştirebilirsiniz. Şimdilik masraf gereksiz.

Crystal Disk Mark daha düzgün performans testidir. Muhtemelen orada daha yüksek hızlar çıkar. Şu an için hem performans hem de sağlık olarak ikinci disk olmak için uygun gözüküyor.
Hocam yeni aldığım bilgisayarin anakart kutusundan SATA kablosu buldum.
Asus SATA6gb/s yazıyor. Olur değil mi? Onu takacağım masrafa gerek kalmadı. O kadar da kötü durumda değil demek ki, işimi görür teşekkürler tekrardan.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı