HDD'nin sıfır olduğunu nereden anlarız?

2 yıllık laptoptan çıkardığım bir HDD mevcut. 1 senedir de dış ortamda duruyor. Üzerinde tek bir çizik yok. Bence iade edin.
Sata kablosu geldiğinde Sağlık durumu %100 altında ise iade ediceğim ama çizik olmasına rağmen %100 ise sıfır anlamına mı geliyor.
Ben 500GB WD Green aldım Refurbished. Paketin hiç bir yerinde yazmıyordu. Ayrıca satıcı açıklamak istememiş olabilir satışların etkileneceğinden.

Sata 3 kablosu zorunlu değil. Zaten yüksek ihtimalle Sata 2 hızlarına bile ulaşamayacaksınız.
Neden?

Sata kablosu geldiğinde Sağlık durumu %100 altında ise iade ediceğim ama çizik olmasına rağmen %100 ise sıfır anlamına mı geliyor.

Neden?

Çiziklerin kargoda oluşmuş olma ihtimali var. Eğer iyi paketlenmemişse kargodan olabilir.

Ayrıca dediğim gibi Sata 3 kablosuna gerek yok. Her hangi bir Sata kablosu şu anlık işinizi görecektir.

Disk kontrol yazılımları ile fikir sahibi olabilirsiniz.
Darbe almış ise değiştirmeniz daha sağlıklı ancak gönderdiğinizde sorun yaşayacaksınızdır.
Aşağıdaki gibi sağlık raporuna bakın.

1594653882802.png

1 yıldır Samsung SSD kullanıyorum. Sağlık %100, 0 sayılır mı?
Çiziklerin kargoda oluşmuş olma ihtimali var. Eğer iyi paketlenmemişse kargodan olabilir.
HDD'nin kendi kutusu var. Bir de satıcı illa ki bir kutuya koymuştur. Bir çizik olması bence pek normal değil.

Elimde hiçbir Sata kablosu yok %100 ün altında ise 2.el mi demek oluyor ?

Yanlış bilmiyorsam HDD'lerde sağlık durumunu gösteren bir uygulama yok. Yani şöyle diyeyim. Hani yukarıda bulunan resimde sağlık "iyi %100" yazıyor ya. İşte ben bir sürü HDD kullandım hiç birinde % olarak sağlık gözükmedi. Bad Sector ve Hız testi yapabilirsin.

Sarı renk ile işaretledim diskin kaç kere power on olduğu ne kadar süre çalıştığı ve atribute name bölümünde hatalar olup olmadığına bakmalısınız.

Kutuda herhangi bir yırtık var mı? Delinip o bölgeyi çizilecek hale getirecek?
Hayır
Sarı renk ile işaretledim diskin kaç kere power on olduğu ne kadar süre çalıştığı ve atribute name bölümünde hatalar olup olmadığına bakmalısınız.
Tamam Teşekkürler.
Kutuda herhangi bir yırtık var mı? Delinip o bölgeyi çizilecek hale getirecek?
Peki harddisk diğelim yenilenmiş ama sağlık durumu %100 gösteriyor çok bi sıkıntı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı