Hearts of Iron 4 vs Europa Universalis 4

HOI4.
+Daha gelişmiş savaş mekaniklerine sahip.
+Daha gerçek tarihe uygun bir oyun
+Aşağı yukarı her ülkeyi birer günde oynayabilirsin.
-Tekrarlanabilirliği yok, oyunu öğrendikten sonra bir ülkeyi maksimum 2-3 defa oynarsın zaten WW2'deki ülke sayısını düşününce oyun süresi bayağı düşüyor.
-Yapay zeka çok geri zekalı, harbi hiçbir şeyi öğrenmeyip rastgele oynamadığın sürece singleplayer'ı çok basitleşiyor.

EU4.
+Savaş mekaniği diye bir şey yok.
+Tarihle alakası Event'ler dışında kalmadı.
+Oyunun geçtiği tarih çok geniş olduğu için her ülkeyi tekrar tekrar oynayabilirsin.
+Event sayısı çok çok daha fazla.
+Oynanabilir ülke sayısı daha fazla.
+Aldığı güncellemeler daha kaliteli.
-Yapay zeka çok geri zekalı.
Savaş mekaniği yok değil ama çok basit evet, yine de bir Victoria 3 değil 😀

Yapay zeka işini oyunu zorlaştırarak çözebilirsiniz. AI fena ordu ve donanma basıyor, haliyle çok daha zor savaşlar oluyor.

Hocam çok iyi artı olarak HOI'nin optimizasyon daha iyi. Daha sonra çıkmasının avantajı sanırım.
Her güncellemede optimizasyonun içine ediyorlar. 1.10 sürümüne alsam 30 kat hızlanır oyun. Bana EU4 daha iyi gibi geliyor. Bi din savaşlarında yavaşlıyor o da normal, HOI4'te 1939'da Dünya savaşı çıktığında da aynı şey oluyor.

HOI4.
+Daha gelişmiş savaş mekaniklerine sahip.
+Daha gerçek tarihe uygun bir oyun
+Aşağı yukarı her ülkeyi birer günde oynayabilirsin.
-Tekrarlanabilirliği yok, oyunu öğrendikten sonra bir ülkeyi maksimum 2-3 defa oynarsın zaten WW2'deki ülke sayısını düşününce oyun süresi bayağı düşüyor.
-Yapay zeka çok geri zekalı, harbi hiçbir şeyi öğrenmeyip rastgele oynamadığın sürece singleplayer'ı çok basitleşiyor.

EU4.
+Savaş mekaniği diye bir şey yok.
+Tarihle alakası Event'ler dışında kalmadı.
+Oyunun geçtiği tarih çok geniş olduğu için her ülkeyi tekrar tekrar oynayabilirsin.
+Event sayısı çok çok daha fazla.
+Oynanabilir ülke sayısı daha fazla.
+Aldığı güncellemeler daha kaliteli.
-Yapay zeka çok geri zekalı.
Haklısınız hocam HOI IV AI'ı gerçekten rezalet ama Expert AI gibi modlar ile cidden oyun daha zorlayıcı bir hal alıyor. Normalde 1 haftada düşürdüğüm Fransa için medium tank basmak zorunda kaldım bu mod ile.

Hocam çok iyi artı olarak HOI'nin optimizasyon daha iyi. Daha sonra çıkmasının avantajı sanırım.

Çok daha az ülke olmasının avantajı.

Savaş mekaniği yok değil ama çok basit evet, yine de bir victoria 3 değil 😀

Yapay zeka işini oyunu zorlaştırarak çözebilirsiniz. AI fena ordu ve donanma basıyor, haliyle çok daha zor savaşlar oluyor.

Her güncellemede optimizasyonun içine ediyorlar. 1.10 sürümüne alsam 30 kat hızlanır oyun. Bana EU4 daha iyi gibi geliyor. Bir din savaşlarında yavaşlıyor o da normal, HOI4'te 1939'da dünya savaşı çıktığında da aynı şey oluyor.

Yapay zekanın daha çok asker basması savaşları daha zevkli yapmıyor, sadece daha çok etten duvar çıkıyor karşına. Yoksa AI hala ana toprakları işgal edilirken 1 milyon asker ile Libya'da no-supply alanda ölmeyi bekliyor.

Her güncellemede optimizasyonun içine ediyorlar. 1.10 sürümüne alsam 30 kat hızlanır oyun. Bana EU4 daha iyi gibi geliyor. Bir din savaşlarında yavaşlıyor o da normal, HOI4'te 1939'da dünya savaşı çıktığında da aynı şey oluyor.

Vallaha. Yani çok ilginç hocam, oyunların çıkış yıllarının +10 yıl sonrasının işlemcileri, kartlarıyla bile oynanmıyor düzgünce, komedi.

Savaş mekaniği yok değil ama çok basit evet, yine de bir Victoria 3 değil 😀

Her güncellemede optimizasyonun içine ediyorlar. 1.10 sürümüne alsam 30 kat hızlanır oyun. Bana EU4 daha iyi gibi geliyor. Bi din savaşlarında yavaşlıyor o da normal, HOI4'te 1939'da Dünya savaşı çıktığında da aynı şey oluyor.
42'den sonra çok güçlü bir işlemcin yoksa oynanmıyor zaten.

Bildiğim kadarıyla EU4 1444-1821 arasında geçiyor yani benim gibi napoleonic zaman sevenler için iyi bir oyun bence ancak savaş mekaniği konusunda falan HOI4 daha iyi bence.

Çok daha az ülke olmasının avantajı.

Yapay zekanın daha çok asker basması savaşları daha zevkli yapmıyor, sadece daha çok etten duvar çıkıyor karşına. Yoksa AI hala ana toprakları işgal edilirken 1 milyon asker ile Libya'da no-supply alanda ölmeyi bekliyor.
EU4 için dedim hocam. EU4 savaş mekaniği tamamen sayılar ve komutanların zarlarına göre olduğu için AI abanıyor orduya. Yıpranma olan yerlerde de bölüyorlar orduyu yıpranma yemesin diye, sonrasında da bir meydan savaşına girildiğinde toplanıyorlar. Düşmanlara göre kale dikme olayı da getirdiler.

Vallaha. Yani çok ilginç hocam, oyunların çıkış yıllarının +10 yıl sonrasının işlemcileri, kartlarıyla bile oynanmıyor düzgünce, komedi.
Paradox bu tekellikte devam ederse daha çok bekleriz düzgün optimizasyonu.

Mekanik, oynanış, AI konusunda kesinlikle HOI4. İlla orta çağ ve eski tarihte bir oyun istiyorsanız Crusader Kings 3'de önerebilirim. EU4'den daha iyi bana göre.
CK3'e bir bakmak istiyorum ama nedense gözümü korkutuyor. Hani insanlara HOI4, EU4 gözünü korkutmasın anlarsın derler ya bana onlarda olmadı ama bunda bi gözüm korkuyor.

EU4 için dedim hocam. EU4 savaş mekaniği tamamen sayılar ve komutanların zarlarına göre olduğu için AI abanıyor orduya. Yıpranma olan yerlerde de bölüyorlar orduyu yıpranma yemesin diye, sonrasında da bir meydan savaşına girildiğinde toplanıyorlar. Düşmanlara göre kale dikme olayı da getirdiler.

Paradox bu tekellikte devam ederse daha çok bekleriz düzgün optimizasyonu.

CK3'e bir bakmak istiyorum ama nedense gözümü korkutuyor. Hani insanlara HOI4, EU4 gözünü korkutmasın anlarsın derler ya bana onlarda olmadı ama bunda bi gözüm korkuyor.
Crusader Kings 3 zevkli oyundur, az önce bir 4 saat gömdüm, yeni çıktım. Bir tık karışık gelebilir başta, sonradan alışılıyor. Klasik Paradox oyunu. Hearts Of Iron 4'de öyle gelmişti bana ilk başta, gözümü korkutuyordu.

Öğrendikten sonra hepsi kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı