Hearts Of Iron 4 VS Europe Universalis 4

Hearts Of Iron 4 - Europe Universalis 4

• Hearts Of Iron 4

Oy: 30 57,7%
  • Europe Universalis 4

Oy: 22 42,3%

• Oy verenlerin toplamı
    52
HOi5 gelene kadar en iyisi HOI4. kendi sınıfında üzerine oyun yok bence.

Üstad HOi5 çıkış tarihi belli mi? Mesajını görünce bir gıdıkladı beni. :)
Hearts of Iron 4 Hem'de EU4 var ama her ikisi aşırı karmaşık olduğu halde bana daha zor ve karmaşık gelen EU4 olmuştur. Bu yüzden oyunu sildim bir daha da kurma ihtiyacı hissetmedim. Aynı şey heoı 4'de Olsa'da bende merak uyandırdı oyunun işleyiş ve mantıgını saatlerce oynadıktan sonra kavradım. Oyum heoı 4'den yana.

HOI5 çıkış tarihi ile ilgili bir bilgim yok malesef. Geliştirilip geliştirilmediği konusunda da bir bilgim yok. Ama şöyle modern savaş sistemlerinin yer aldığı bir 5. oyunu görmeyi çok istiyorum açıkçası.

Böyle oyunlara bu şekilde bakılması biraz saçma. HOI4 2.Dünya savaşını ele alırken, EU4 1444-1821 aralığını ele alıyor. 2 oyunun da kendi alanında alternatifi yok bence. Ben EU4 oynuyorum, EU4 için konuşacağım. Bu oyunu öğrenmek çok kolay bir iş değil. Yaklaşık 500 saatten sonra oyunun mantığını ve işleyişini öğrenmeye başladım. 1000 saat oldu, daha oynamadığım yüzlerce devlet, onlarca yönetim biçimi, görmediğim yüzlerce event var. Şans faktörü de çok önemli olduğundan dolayı her yeni oyunda başınıza farklı şeyler gelebiliyor.

Aslında biz Türk'ler için de oyun bence çok büyük anlam ifade ediyor. Oyun II. Murat'ın Haçlıları Varna Savaşı'nda mağlup etmesinden 1 gün sonra başlıyor. Tahtta oyunun o dönemki en iyi hükümdarı Fatih Sultan Mehmet var. Oyunun da açık ara en güçlü devletidir. İsterseniz Osmanlıyla oyunu domine edin. İsterseniz Avrupa'nın göbeğinde Kutsal Roma İmparatorluğu ile uğraşın, ister Portekiz - İspanya vb. gibi ülkelerle başlayıp Amerika'yı keşfedin, Sömürge İmparatorluğu kurun. İsterseniz Hindistan'da başlayın, 1600'lerden sonra gelecek Süper güçlere direnin. Uzak Doğu'da başlayın, Çin Hegemonyasını kırmaya çalışın. Ortadoğu'da oynayın. Yaklaşık 600 sene önce hala bataklık olduğunu görün. Amerika'da başlayın, Avrupa'lı ülkelerin sizi tokatlamasını bekleyin. Uzar da gider böyle. Yani oyunda Her bölgenin her ülkenin ayrı bir tarihi ve olayı var. Bu yüzden gerçekten çok farklı senaryolarda tekrar oynanabilirliği çok fazla olan bir oyun. Yani birisini överken birisini yermek saçma. En azından HOI4 - E4 için.

HOI 4 inanılmaz bozuk bir oyun ve neredeyse hiçbir derinlik ve mekanik sağlamıyor. Tek yapmanız gereken bir hat çizip başlatmak bütün oyun bundan ibaret ne ekonomi mekaniği ne diplomasi var onu geçtim adam akıllı nation focus bile yapmamışlar , ayrıca bir süre sonra oynanmayacak kadar yavaşlıyor oyun EU4 çok daha iyi bence.

Geri
Yukarı