Hearts of Iron 4 vs Europa Universalis IV

EU4'ü tercih ederim. Daha ayrıntılı ve çok fazla oyunu etkileyen etken olması hoşuma gidiyor. Yaptığınız seçimlere göre ülkenizin yavaş yavaş gelişmesini, yaptığınız keşifleri ve kurduğunuz kolonilerin gelişmesini izlemek bana daha zevkli geliyor.

HOI4 biraz daha basit kalıyor eğer çok ayrıntı istemiyor basit ekonomi ve EU4'e göre daha basit bir diplomasi ile stratejik savaşmak istiyorsanız daha iyi bir seçim.

Bu arada EU4'ün savaş mekaniği HOI4'ün yanında baya kötü kalıyor. Kendi ordunuzdan katbekat küçük bir orduyu bütün kıta kovalamak tam bir eziyet. Tabii oyunda ustalaşırsanız bir şekilde hallediyorsunuz.

Bu tip oyunlarda grafiğin önemli olduğunu düşünmüyorum zaten bir sonraki hamlenizi düşünmekten grafiklere çok dikkat edeceğinizi sanmam.

EU4'ü öğrenmesi zaman alıyor ilk oynadığınız kayıttan pek bir şey beklemeyin. YouTube'dan basit, sade, kırpılmamış serileri izlemeniz daha iyi olur. Kendiniz de öğrenebilirsiniz fakat zaman alır.

HOI4'ü ilk denediğim zaman EU4 gibi bir şey bekliyordum. Aslında düşündüğümden daha kolaymış, boş yere kafa yormuş oldum. Kısa sürede kendiniz öğrenebilirsiniz.

Son olarak ilgi duyduğunuz dönemi oynarsanız daha fazla zevk alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı