Hepsiburada değişim veya iade hakkı

Bay Soru

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i7-11800h, RTX 3050Ti, 16 Gb Ram
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Ben yaklaşık 1 sene önce Hepsiburada'dan TaoTronics Sountliberty 97 marka kulaklığı satın aldım. Kulaklıkda oluşan sıkıntı nedeniyle garanti kapsamında servise gönderdim. Servis de bana " aldığınız yeden ücret iadesi ya da değişim telep edebilirsiniz" dedi. Ben aldığım zaman 420 TL iken şu anda 1000 lira civarında fiyatı var. Bende Hepsiburada ile ileişime geçtim ve değişim talep ettim. En sonunda bana bugün ellerinde o kulaklığın olmadığını muadili ile değiştirmek istediklerini söyledi. Muadili olan kulaklık ise - TaoTronics TT-BH095 - marka kulaklık. Ben bunu red etmek istiyorum. Bundan sonra k süreç nasıl ilerler. Para iadesi istemiyorum çünkü fazla fiyat farkı var. Onun yerine güncel fiyattan hediye çeki falan alabilir miyim?

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Aynı üründen yoksa eğer ya para iadesi ya da bir üst modeliyle değişim yapmaları gerekir. Eğer kulaklık ihtiyacınızı karşılayacaksa iade yerine yeni ürün alınması daha mantıklı.

Sountliberty 97 piyasada 500 TL bandında bulunabilir bir kulaklık. Sizin bir yanlışınız var.

Ben direk
Sountliberty 97 piyasada 500 TL bandında bulunabilir bir kulaklık. Sizin bir yanlışınız var.

Ben hepsiburada'dan aldığım için ordaki fiyata baktım. Şu an indirimle 939 gibi bir fiyatı var.

Aynı üründen yoksa eğer ya para iadesi ya da bir üst modeliyle değişim yapmaları gerekir. Eğer kulaklık ihtiyacınızı karşılayacaksa iade yerine yeni ürün alınması daha mantıklı.
Zaten ben para iadesi istemiyorum. Çünkü para iadesi edilirse aldığım fiyat verilecek. Ama bunların önerdiği kulaklık benim kulaklıktan 1-2 tık daha alt model. ( Özellik olarak. )

Ben direk

Ben hepsiburada'dan aldığım için ordaki fiyata baktım. Şu an indirimle 939 gibi bir fiyatı var.

Zaten ben para iadesi istemiyorum. Çünkü para iadesi edilirse aldığım fiyat verilecek. Ama bunların önerdiği kulaklık benim kulaklıktan 1-2 tık daha alt model. ( Özellik olarak. )
İtirazda bulunabilirsin bir üst modelinin verilmesi konusunda. Buna hakkın var çünkü. Eğer sitede varsa tabii ki bir üst modeli. Eğer ellerinde yoksa yapabilecekleri başka bir şey yok. Ama sitede varsa üst model dediğim gibi ısrarcı ol. Ellerinden geldiğince oyalayıp yıldırma politikası uyguluyorlar. Amaaaan lanet olsun deyip kaç kişi bu işlerin peşini bıraksa o kadar iyi satıcı için :)

İtirazda bulunabilirsin bir üst modelinin verilmesi konusunda. Buna hakkın var çünkü. Eğer sitede varsa tabii ki bir üst modeli. Eğer ellerinde yoksa yapabilecekleri başka bir şey yok. Ama sitede varsa üst model dediğim gibi ısrarcı ol. Ellerinden geldiğince oyalayıp yıldırma politikası uyguluyorlar. Amaaaan lanet olsun deyip kaç kişi bu işlerin peşini bıraksa o kadar iyi satıcı için :)
Ya zaten şu anda sitelerinde gözüküyor. Benim kulaklığın aynısı var.

Geri
Yukarı