Hepsiburada'dan alınan kulaklığı iade etmek

Ben kulaklık alırken yorumları okuduğum da bazı kişiler aldığını beğenmediğini ve iade ettiğini yazmıştı. Fakat sitede kulaklık vs. gibi hijyen ürünü barındıran cihazların iade alınmadığı yazıyor. İade talebi açıp şansınızı deneyin veya müşteri hizmetlerine sorun.

Kulaklık gibi ürünleri hijyen kuralı gereği keyfi olarak iade almazlar (Ancak teknik bir sorunu varsa alabilirler etik olarak). Ezkaza iade alırlarsa benim gibi sıfır kulaklık alıp da kullanılmış (parmak izi dolu) ürünle karşılaşan bir kullanıcı sana epey söver hocam kulakların fena çınlar haberin olsun.

Yırtık kutulu kulaklık gelse siz kabul eder miydiniz, şahsen ben kabul etmezdim. O yüzden iade almamaları en mantıklı iş olur.

Yırtmadan, kesmeden açılamayan paketler var. Siz bunlardan bir ürün alsanız, iade etmeniz gerekse ve bu gerekçeyle reddedilse ne hissederdiniz? Onu da geçin, kutu kolay bile açılsa, ürünler güvenlik bandı bahane edilip iade alınmıyor bazen. Paket hasarı, iade için kriter olmamalı zira iade genelde üründen kaynaklanır. Kolay açılabilen bir pakette de hasar, abartılı olmadığı sürece iade için engel olmamalı. Burada bir hasar ölçüsü olarak, kutunun yeniden kapanmaması ya da bütünlüğünün büyük oranda bozulması vb. konabilir mesela.

Kulaklığın durumu ise hijyenik ürün olmasından dolayı farklı. Paketle ilgisi yok pek.

Kulaklık gibi ürünleri hijyen kuralı gereği keyfi olarak iade almazlar (ancak teknik bir sorunu varsa alabilirler etik olarak). Ezkaza iade alırlarsa benim gibi sıfır kulaklık alıp da kullanılmış (parmak izi dolu) ürünle karşılaşan bir kullanıcı sana epey söver hocam kulakların fena çınlar haberin olsun.

Katılıyorum. Bu tarz keyfi iadelerin olmaması en doğru olanı. Ben ürünü detaylıca araştırıp ciddi bir alıcı olarak kulaklığı sipariş ediyorum ama kulaklıkta kıl, kepek, parmak izi vs. gördüğüm zaman ister istemez kullanasım gelmiyor. Bir de o kadar para veren birisi kulaklığın hiç açılmamış olmasını ister. Sırf bu yüzden artık sipariş vermeye çekinir oldum.

Hepsiburada sorun çıkaracaktır. Amazon'da 2-3 kez aynı şekilde iade yaptım (tabii hunharca kullanıp isteyerek yırtmıyorum kutuları). Amazon hariç hepsinin sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum.

Yırtmadan, kesmeden açılamayan paketler var. Siz bunlardan bir ürün alsanız, iade etmeniz gerekse ve bu gerekçeyle reddedilse ne hissederdiniz? Onu da geçin, kutu kolay bile açılsa, ürünler güvenlik bandı bahane edilip iade alınmıyor bazen. Paket hasarı, iade için kriter olmamalı zira iade genelde üründen kaynaklanır. Kolay açılabilen bir pakette de hasar, abartılı olmadığı sürece iade için engel olmamalı. Burada bir hasar ölçüsü olarak, kutunun yeniden kapanmaması ya da bütünlüğünün büyük oranda bozulması vb. konabilir mesela.

Kulaklığın durumu ise hijyenik ürün olmasından dolayı farklı. Paketle ilgisi yok pek.
Paket hasari iade kabul etmemek için basbaya bir sebeptir. Sizden sonra ürünün satılabilirliği zedeleniyor. Burada satilabilirlik derken de satıcıyı koruma amacı da gütmüyorum aslinda, sadece yeni bir ürün alıyorsam birinin alıp sağını solunu yırttıgı bir ürünü almış olmak istemem müşteri olarak. Bir de bu kulakliksa muhtemelen onu açan kişi kulağına takip denemistir diye düşünüyorum. Biri kulaklığın kutusunu yirtmis açmış, kulağına takip denemis ki kaç gün kac saat kac kisi denedi orası da muamma olacak, neden böyle bir ürünü alıp kulağıma takiym ki? O yüzden o ürünü iade alıp yeni bir müşteriye satmaya çalışmalarınin önüne geçmek için iadeyi almayacaklar kim olursa olsun iade eden. En iyi ihtimalle bir insanın kargo beklerken geçen 3-4 gününe mal olmak bile büyük problem.

Paket hasari iade kabul etmemek için basbaya bir sebeptir. Sizden sonra ürünün satılabilirliği zedeleniyor. Burada satilabilirlik derken de satıcıyı koruma amacı da gütmüyorum aslinda, sadece yeni bir ürün alıyorsam birinin alıp sağını solunu yırttıgı bir ürünü almış olmak istemem müşteri olarak. Bir de bu kulakliksa muhtemelen onu açan kişi kulağına takip denemistir diye düşünüyorum. Biri kulaklığın kutusunu yirtmis açmış, kulağına takip denemis ki kaç gün kac saat kac kisi denedi orası da muamma olacak, neden böyle bir ürünü alıp kulağıma takiym ki? O yüzden o ürünü iade alıp yeni bir müşteriye satmaya çalışmalarınin önüne geçmek için iadeyi almayacaklar kim olursa olsun iade eden. En iyi ihtimalle bir insanın kargo beklerken geçen 3-4 gününe mal olmak bile büyük problem.

Kulaklığın durumunun bir hijyen konusu olmasından dolayı diğer ürünlerden farklı olduğunu belirttim zaten. Dolayısıyla birinin denediği kulaklığı alıp kullanmak zorunda değilsiniz elbette.

Ürünün satılabilirliğine gelince, bence bu riski almak "basiretli tacir" sıfatını üstlenen tüccara ait olmalıdır ama tabii iade sebebi burada önemli;

1-Ürün arıza vb. sebeplerle iade ediliyorsa, zaten sonradan başka müşteriye satılmamalıdır.

2-Yok ürün resim, ilan vb. gibi sergilendiği alanda vaadedildiği şekilde olmadığı için iade ediliyorsa, bu durumda da sonradan başka birine satılabilme ihtimalini düşünmek, müşterinin sorumluluğunda değildir. Neticede ticarette taraflar dürüst davranmalıdır diye düşünüyorum. Vaat ettiği ürünü, gerektiği şekilde satmayan bir satıcının, sonraki müşterisini düşünmek zorunda değiliz çünkü hata burada da satıcıdan kaynaklanmaktadır, hatta aynı ürün ve aynı vaatle sonraki müşterisini de kandırabilecektir.

3-İade cayma hakkı kapsamında yapılıyorsa, orada tüketiciye bir sebep belirtilme yükümlülüğü yüklenmiyor zaten. Ancak bu durumda paketin sağlam olması gerektiğine katılıyorum çünkü cayma hakkında ayıplı ürün vb. söz konusu olmayabilir, kişi basitçe "beğenmedim" diyebilir ve bu durumda ürünün tekrar satılması mümkün olmalıdır. Konu sahibinin durumu da buna benziyor, dolayısıyla paketin sağlam olması istenebilir fakat zaten dediğim gibi kulaklıklarda hijyen durumu söz konusu.

Geri
Yukarı