Oyun Hepsiburada'dan alınan laptop iade edilir mi?

@Mert Alper ERTUĞRAL.
Hocam niye öyle bir şey yaptınız onu anlamadım kendileri demiş yasal hakkınız var diye sizin orada bağırıp çağırıp iade almaları gerektiğini yoksa yasal yollara başvuracağınızı söyleyeceğinize, zararı ben karşılarım diyorsunuz böylesini de ilk defa görüyorum. Türkiye'de hoşgörü ile esnafa iş yaptiramazsiniz mecbur sert olacaksınız.

Ben bu tarz ilanlara hiç uğramıyorum bile güvenemiyorum. Ben yapsam bana da güvenilmez gibi geliyor. Firma bana dönüş yapsın bakalım ne diyecekler. Zaten ben teklif ettim gerekiyorsa zararı vereyim diye. Belki de iadeyi yollayın bir şey yapmanıza gerek yok diyecekler.

Yani öyle demeleri lazım zaten. Yani ne alacaklar sizden hangi isim altında paranızdan kesinti yapacaklar, yasal değil.

İyi de adam ben gerekiyorsa karşılarım demeden önce zaten itiraf etti yasal hakkınız var diye. Adam bana sorun çıkarmadı ki. Bence müşteri olarak, biraz daha duyarlı olabiliriz. Aynı şeyi satıcı için de düşünüyorum. Karşılıklı iyi niyet, anlayış ve hoşgörü tüm ticaretin en büyük ihtiyacı.

Yani öyle demeleri lazım zaten. Yani ne alacaklar sizden hangi isim altında paranızdan kesinti yapacaklar, yasal değil.
Belki de öyle yapacaklar. Ben hem bir yandan iyi niyetimi de belirtmek istedim karşıya.

@Mert Alper ERTUĞRAL.
Bu dedigimin duyarsizlikla alakası yok sorun zaten adamlarin ilk olarak hakkiniz var demesi sizin madem hakkim var alin o zaman demeniz lazimdi. Niye zarar edeceksiniz durduk yere? Israr edeceksiniz mecbur diyorum yoksa yapmazlar.

İyi de adam ben gerekiyorsa karşılarım demeden önce zaten itiraf etti yasal hakkınız var diye. Adam bana sorun çıkarmadı ki. Bence müşteri olarak, biraz daha duyarlı olabiliriz. Aynı şeyi satıcı için de düşünüyorum. Karşılıklı iyi niyet, anlayış ve hoşgörü tüm ticaretin en büyük ihtiyacı.

Hocam itiraf değil yaw, bunu size söylemesinde bir tuhaflık yok, gizli saklı bir bilgi değil ki bu :)

Biz de adamları haşat edin, kızın, bağırın çağırın mağdur edin falan demiyoruz.

Ama zaten adamlarla papaz olmanızı gerektirecek bir durum yok, aradıklarında ben iade edeceğim kısmi bir iade olmuyormuş galiba deyin geçin.

Dediğim gibi hata bende adamlar benim yüzümden mağdur olacak diyorsanız halen o zaman iade etmeyin ya kullanın ya da 500 TL zararla satışa koyun başka laptop alın.

Ekleme:

Bir de şunu da belirteyim, ben de 1.5 sene önce gaming laptop aldım, ama toplasan 10 saat oyun oynamadım 1.5 yılda. Ama aldığıma pişman olmadım çünkü elimde istersem oynayabileceğim bir oyun bilgisayarı ve iyi bir donanım var düşüncesindeyim.

Yani siz olur da arada sırada belki oyun oynarım diyorsanız elinizde de tutabilirsiniz cihazı.

Yok asla oynamam, ekran kartı hariç aynı konfigürasyonlu daha ucuz alacağım diyorsanız iade edin.

Elektronik bir ürünün iki üç tıklamayla eskimesi mümkün değil. Bence bu gibi durumlar için satılan ürünün firması ile satıcı firma arasında bir anlaşma olmalı. Üründe bir deforme, eksiklik ya da eskime gibi sorunlar olmadığı takdirde yapılması gereken bir bakımı varsa yapılıp (tozunun alınması gibi) tekrardan ince işçilikle poşetleme kutulama yapılıp sıfır satışa uygun hale getirilmeli diye düşünüyorum.

Tabii eskimez hocam. Kastettiğim durum eskimesi değil. Sıfır niteliği kayboluyor.

Hocam nasıl yoruma açık kaldığını anlamadım, attığınız fotoğraftaki 2. Satırın hiçbir geçerliliği yok ki? Kanunda ambalaj kesilmeyecek, yırtılmayacak gibi bir belirtme yok.

Kanun sonuna kadar "(5) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir." Diye belirtmiş.

(6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun madde 47)
İşte kanun koyucu bunu yazar, sonra mevzuatlarla beslenir sahada uyuşmazlıklar çıktıkça. Yoruma açık tan kastım budur. Örneğin aynı kanun maddesi kapsamında cep telefonu için ayrıcalıklar oluştu. Muhtemelen diğer elektronik ürünlerle ilgili (tablet laptop pc vb) 2024 ten itibaren revizeler olacaktır.
Ne ikinci eli hocam? Adamlar senden iadeyi alacak paketleyip tekrar sıfır olarak satacaklar bir de 2. ele düştü belirli bir ücret karşılığında geri alalım diyorlar ilk defa böyle bir şey duydum.
Paket açıldıktan sonra ürün 2. eldir. Açıklaması çok basit başkasına sıfır diye satılamaz. Bu sebepten ötürü üreticiler tek kullanımlık bant, hologram, tek açılmalık kutu ambalaj tasarımı yaparlar.
Düşündüğünüz sistem var zaten hocam, yetkili servislere ürün giderek 0 paketleme yapılıp geliyor. Tabii sizinde belirttiğiniz gibi herhangi bir kusuru yoksa.
Böyle birşey yok, oradan o şartlarda çıkan ürünler "yenilenmiş" üründür.

Peki hocam açıklarsanız sevinirim, eğer "yenilenmiş" ürün sayılıyorsa bu kadar sirkülasyonda olan "iade edilme" politikasına rağmen, nasıl oluyorda hiçbir yerde "yenilenmiş" adı altında ürün görmüyoruz? Nedense sadece Teknosa Mediamarkt gibi mağazaların "teşhir" ürünlerini görüyoruz.

İşte kanun koyucu bunu yazar, sonra mevzuatlarla beslenir sahada uyuşmazlıklar çıktıkça. Yoruma açık tan kastım budur. Örneğin aynı kanun maddesi kapsamında cep telefonu için ayrıcalıklar oluştu. Muhtemelen diğer elektronik ürünlerle ilgili (tablet laptop pc vb) 2024 ten itibaren revizeler olacaktır.

Paket açıldıktan sonra ürün 2. eldir. Açıklaması çok basit başkasına sıfır diye satılamaz. Bu sebepten ötürü üreticiler tek kullanımlık bant, hologram, tek açılmalık kutu ambalaj tasarımı yaparlar.

Hocam şahsen ben satıcı olsam 30-40 bine sattığım laptopu alıp cayma hakkı kapsamında geri gönderen birisi yüzünden refurbished (yenilenmiş) yazıp satmam. Bu durumda cihaz bakım görmüş, elden geçirilmiş gibi algılanacaktır, ABD de refurbished (Amazon artık Renewed diye adlandırıyor) ürünlerle ilgili bir kültür oluşmuş belki ama bizim ülkede insanlar sıfır ürünlere bile şüpheyle yaklaşırken yenilenmiş yazan ürünü ciddi bir fiyat indirimi olmadıkça almayı tercih etmezler.

@Berkant29 hocam iletişime geçtiniz mi satıcıyla ben de aynı durumdan muzdaribim.

Geri
Yukarı