HepsiJet Kaybolan kargo

Makaleler
1
Yer
kocaeli, derince
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 işlemci , B450M PRO-VDH MAX anakart , xpg 16gb(2x8) ram.
Geçen hafta Hepsiburada'nın HepsiJet'i ile ürün sipariş verdim. Ben okuldayken beni arayıp, evde yoktunuz eğer tamam derseniz akşam tekrar uğrayacağız dediler. Bende tamam dedim eğer ben yoksam kapıya bırakın dedim.

Akşam 8'de kargo teslim edilmiş ve benim 5 dk önce yan binaya geçmem gerekmişti. Teslim edildi(yakını) olarak yazıyor.
Binada toplam 4 daire kullanılıyor, hepsi de bizi tanıyor böyle bir durumda haber verirler. Genelde zemin kattaki kişilere bırakılıyor. Onlara sordum onlar almamış. Ne yapabilirim? Birkaç gün daha bekleyeceğim bütün komşulara teker teker sormam gerek.
Umarım komşulardadır. 2 gün geçti. Eğer bende komşunun kargosu olsa en kısa zamanda gider veririm veya mesaj atardım.
Eğer hiçbir komşu bilmiyorsa böyle bir durumda yapılacak hiçbir şey yok mu? Yani kargocular kapıya bıraktık diyerek işin içinden çıkmış mı oluyor?

Hocam 4 tane daire varmış zaten gidip iki dakika sorsan sorunun hallolacak.

Haklısın sadece bu saate rahatsız etmek istemedim. Asıl konuyu açış sebebim. Eğer apartmanda yoksa ne yapılabilir? Yani böyle bir durumla karşılaşan biri ne yapmalı?

Kargo firması hiçbir şart altında kapıya bırakamaz. Teslim alan kişi gönderinin sahibi ise telefona gelen doğrulama kodu istenir, eğer 3.şahıslara teslim edilecekse teslim alan kişinin Adı Soyadı T.C. Numarası ve imzası istenir. Bunlar olmadan teslimat yapan kargo firması ve çalışanı suç işlemiş sayılır ve kaybolan kargonuzun bedelini+size yaşattığı zaman kaybının maddi bir karşılığı varsa, örneğin sipariş ettiğiniz ürün size günlük olarak para kazandıran bir şeyse, ürün daha sonradan fiyatı arttıysa vs. kargo firması zararınızı karşılamak zorundadır. Kargo firmasının sorumluluğu reddetmesi durumunda ayrıca bütün mahkeme dosya ve avukatlık masrafları da firma tarafında karşılanması gerekir.

3-5 liralık bir ürün için kim bu kadar uğraşacak aylarca mahkemelerde hak arayacak konusundan dolayı bu tarz durumlar yaşanıyor ve cezasız kalıyor ne yazık ki. Bir de tabii hakkınızı ararken harcanan para mevzusuda var ortada. Her ne kadar mahkeme sonucunda bütün harcamalarınızı geri alabilecek olsanız da o parayı önce harcamanız gerekli. Bugün en ucuz avukatlar bile yarım saat - 1 saatlik danışmanlık için 2-3bin TL para istiyor. Uzun sürmesi muhtemel incelemeler ve tespitler gerektiren bir dava söz konusu ise duruşma başına alacakları para ve dosya takibi için sizden talep edecekleri para 10bin lirayı çok rahat bir şekilde aşar. Gelen ürün iPhone 15 Pro falan ayarında değere sahip bir şeyse tabii sonuca değecektir ama iPhone 15 Pro'nun 100 liralık kılıfıysa kimse uğraşmak istemez.

Kargo firması hiçbir şart altında kapıya bırakamaz. Teslim alan kişi gönderinin sahibi ise telefona gelen doğrulama kodu istenir, eğer 3.şahıslara teslim edilecekse teslim alan kişinin adı soyadı T.C. Numarası ve imzası istenir. Bunlar olmadan teslimat yapan kargo firması ve çalışanı suç işlemiş sayılır ve kaybolan kargonuzun bedelini+size yaşattığı zaman kaybının maddi bir karşılığı varsa, örneğin sipariş ettiğiniz ürün size günlük olarak para kazandıran bir şeyse, ürün daha sonradan fiyatı arttıysa vs. kargo firması zararınızı karşılamak zorundadır. Kargo firmasının sorumluluğu reddetmesi durumunda ayrıca bütün mahkeme dosya ve avukatlık masrafları da firma tarafında karşılanması gerekir.

3-5 liralık bir ürün için kim bu kadar uğraşacak aylarca mahkemelerde hak arayacak konusundan dolayı bu tarz durumlar yaşanıyor ve cezasız kalıyor ne yazık ki. Bir de tabii hakkınızı ararken harcanan para mevzusuda var ortada. Her ne kadar mahkeme sonucunda bütün harcamalarınızı geri alabilecek olsanız da o parayı önce harcamanız gerekli. Bugün en ucuz avukatlar bile yarım saat - 1 saatlik danışmanlık için 2-3bin TL para istiyor. Uzun sürmesi muhtemel incelemeler ve tespitler gerektiren bir dava söz konusu ise duruşma başına alacakları para ve dosya takibi için sizden talep edecekleri para 10bin lirayı çok rahat bir şekilde aşar. Gelen ürün iPhone 15 Pro falan ayarında değere sahip bir şeyse tabii sonuca değecektir ama iPhone 15 Pro'nun 100 liralık kılıfıysa kimse uğraşmak istemez.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 100TL'lik şey için dava açılmaz.
Dediğiniz doğrudur ancak birçok kargo kapıda bırak seçeneğini de veriyor.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 100TL'lik şey için dava açılmaz.
Dediğiniz doğrudur ancak birçok kargo kapıda bırak seçeneğini de veriyor.

Kapıda bırak seçeneği farklı bir şey. Eğer şartnameleri ve yasal sözleşmeleri okursanız bu seçenek sizin kargonuzun başına gelebilecek olası kaybolma, çalınma gibi durumları kabul ettiğinizine dair bir onay istenir. Çoğu kişi bu yazıları okumadan okudum onaylıyorum işaretler ve geçer. Orada açıkça belirtilir, kargonun kapıya bırakılmasını istiyorsanız, kargonuzun size ulaştırılması ile ilgili olan var olan haklarınızdan kendi açık rızanız ile feraget etmiş olursunuz. Bu durumda kargo firmasının ve çalışanın yapması gereken tek şey arabayla kapının önünden geçerken kargoyu camdan kapının önüne fırlattığına dair basit bir tutanaktır.

Hocam zile bastım yoktunuz dolabın içine koydum.
Ekran Resmi 2023-10-19 22.40.31.png

Yeni konular

Geri
Yukarı