Her iki kanattaki seçmenin durumu birbirine benziyor

Finisterre

Megapat
Makaleler
5
Öncelikle belirtmem gerek. Bir taraftaki seçmen özellikle "siz, depremzedeler size oy vermedi diye ağzınızı bozdunuz" diyor. Belki bileniniz vardır bir Tekirdağ belediyesi meselesi patladı. Konudan biraz uzak ama alta linki bırakayım:

Diğer taraftaki seçmen de "devlet size sahip çıkmadı, buna rağmen yine de oy verdiniz, size müstehak" şeklinde çıkışıyor. Kim haklı kim haksız değinmeden tarafsız bir konu açıyorum. Her iki taraf seçmenin de neler söylediğini, paylaştığını alta bırakayım:

İlk mevzu Afgan kaçağın sarf ettiği sözler. Sürprizbozan içerisinde de konuya dair ilk seçmen kesiminin yorumları var.

1685875390072.png

1685875441183.png
1685875429210.png
1685875419122.png

İkinci mevzu ise Hatay'da çadırlara yılan girmesi ile alakalı bir mevzu. Bu sefer de ikinci seçmen kesiminin yorumlarını surprizbozan içine alıp paylaşıyorum:

1685875469854.png

1685875500030.png
1685875524124.png
1685875531723.png

Değerlendirmesi size kalmış. Bu şekilde polarize olmaya devam mı edeceğiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam saygı duymadan saygı bekleyemez hiç kimse. Bana muhalif olduğum için terörist deniyorsa susup teşekkür edecek halim yok. Verdiğin ilk örnekte iktidar seçmenini eleştirmişsin haklısın bir Afgan muhalif bir kadını tacizle tehdit ediyor ve kadın muhalif olduğu için afgana destek veren insanlar var. Bugün o adama ses çıkarmayanlar yarın kendi başına böyle bir olay geçince demezler mi zamanında niye sesiniz çıkmadı, niye savundunuz diye. İkinci örneğine gelecek olursak depremzede ilaçlama yapılmıyor çadırlara yılan giriyor kışı zor geçirdik demiş. Burada hizmet eksikliği var dikkat edersen "kış zor geçmiş" ve ilaçlama olmadığı için yılan çoğalmış (yılanların ilaçlandığınıda ilk defa duyuyorum). Bu durumda tepkiler normal değil mi? Madem hizmet görmüyosun oy verme. Oy verdiği için yaptığı yardımlara laf eden muhalefet seçmenini bende kınıyorum orası ayrı. Ama yüksekten atlayıpta kolum bacağım kırıldı diye şikayet etmesin kimse.

Bugün o adama ses çıkarmayanlar yarın kendi başına böyle bir olay geçince demezler mi zamanında niye sesiniz çıkmadı, niye savundunuz diye. (...)

(...) Bu durumda tepkiler normal değil mi? Madem hizmet görmüyosun oy verme. Oy verdiği için yaptığı yardımlara laf eden muhalefet seçmenini bende kınıyorum orası ayrı. Ama yüksekten atlayıpta kolum bacağım kırıldı diye şikayet etmesin kimse.
İşte mevzu bu aslında. Daha bunun bilincinde bile değiller. Belki şimdi güldüğü, eğlendiği olay kendi başına gelecek. Lakin bunu idrak edemiyor bile. Yahut yeterince farkındalar ama "reis üstesinden gelir" diyorlar, gerçekten net bir yorumu yok bunun.

Ama şu açık: Biz oturmuşuz kendimize bakmak yerine bu halkı suçluyoruz. Madem bu kadar düşüncesizler; öyleyse bu insanların oyunu kazanamayan muhalefet tam olarak ne oluyor? Size soruyorum. Erdoğan siyasi hayatının en zayıf dönemindeyken hala nasıl kazanabiliyor? Bir kendimize dönüp bakalım önce, sonra da seçmeni kazanmak için elimizden geleni yaparız. Böyle sosyal medyadan -konudaki örnekleri kastediyorum- atıp tutmakla olmuyor. İktidar onu bile malzeme yapıyor.

Yılan mevzusu da yeni çıkmış olmalı. Oy verdikten sonra. O yüzden sağlıklı bir yoruma açık değil.
Hocam saygı duymadan saygı bekleyemez hiç kimse. Bana muhalif olduğum için terörist deniyorsa susup teşekkür edecek halim yok.
Ben de teşekkür etmiyorum zaten. Bu konuda da "teşekkur edin" denmiyor.

Ben de teşekkür etmiyorum zaten. Bu konuda da "teşekkür edin" denmiyor.

Bunu seninle alakalı demedim. Genel olarak iktidar seçmeni bize hakaretlerle yaklaşıyorsa bizim tarafımızdan saygı çerçevesinde bir yaklaşım beklemek zor olur. Başlıkta yazdığında bu yüzden oluyor zaten.

Genel olarak iktidar seçmeni bize hakaretlerle yaklaşıyorsa bizim tarafımızdan saygı çerçevesinde bir yaklaşım beklemek zor olur.
Zor olmaz halbuki. Herkesin kolayına gittiği için böyle oluyor. Küçümsenen seçmenin seviyesine inmek oluyor aynı zamanda.

Zor olmaz halbuki. Herkesin kolayına gittiği için böyle oluyor. Küçümsenen seçmenin seviyesine inmek oluyor aynı zamanda.

-Sen terörist, vatan hainisin!
-Yapıcı yorumun için çok teşekkür ediyorum. Sana ve senin gibilere çok büyük saygı duyuyorum.
Bak diyalog ne kadar saçma. Eleştirini anlıyorum. Muhalefet seçmeninin söylemleride hoş değil ama iki tarafı aynı kefeye koyamazsın. Kimin nefret dilini benimsediği ortada.

-Sen terörist, vatan hainisin!
-Yapıcı yorumun için çok teşekkür ediyorum. Sana ve senin gibilere çok büyük saygı duyuyorum.
Bak diyalog ne kadar saçma. Eleştirini anlıyorum. Muhalefet seçmeninin söylemleride hoş değil ama iki tarafı aynı kefeye koyamazsın. Kimin nefret dilini benimsediği ortada.
Eleştiriyi anlıyorsan problem yok. Zaten ayni kefeye koymuyorum, muhalif seçmenden ağırbaşlılık bekliyorum. Mesela verdiğin örnekte sergilenecek bir ağırbaşlılık yok. Bu düpedüz iftiradır, bunu yutamazsın. Ama yine konudaki örnekte olduğu gibi "size müstehak" yorumları sorunu çözmeye yönelik değil. Aksine sorundan kaçış biçimi.

Eleştiriyi anlıyorsan problem yok. Zaten ayni kefeye koymuyorum, muhalif seçmenden ağırbaşlılık bekliyorum. Mesela verdiğin örnekte sergilenecek bir ağırbaşlılık yok. Bu düpedüz iftiradır, bunu yutamazsın. Ama yine konudaki örnekte olduğu gibi "size müstahak" yorumları sorunu çözmeye yönelik değil. Aksine sorundan kaçış biçimi.

Aslında sakin kafayla düşününce haksız olduğumu anladım. Bize taş atana gül uzatmazsak paramparça oluruz. Onlar gibi davranmayıp insanları kazanmak lazım.

Öncelikle belirtmem gerek. Bir taraftaki seçmen özellikle "siz, depremzedeler size oy vermedi diye ağzınızı bozdunuz" diyor. Belki bileniniz vardır bir Tekirdağ belediyesi meselesi patladı. Konudan biraz uzak ama alta linki bırakayım:

Diğer taraftaki seçmen de "devlet size sahip çıkmadı, buna rağmen yine de oy verdiniz, size müstehak" şeklinde çıkışıyor. Kim haklı kim haksız değinmeden tarafsız bir konu açıyorum. Her iki taraf seçmenin de neler söylediğini, paylaştığını alta bırakayım:

İlk mevzu Afgan kaçağın sarf ettiği sözler. Sürprizbozan içerisinde de konuya dair ilk seçmen kesiminin yorumları var.

Eki Görüntüle 1806619

İkinci mevzu ise Hatay'da çadırlara yılan girmesi ile alakalı bir mevzu. Bu sefer de ikinci seçmen kesiminin yorumlarını surprizbozan içine alıp paylaşıyorum:

Eki Görüntüle 1806618

Değerlendirmesi size kalmış. Bu şekilde polarize olmaya devam mı edeceğiz?
İki taraf birbirinden beter. Biraz saygı.

Bunu seninle alakalı demedim. Genel olarak iktidar seçmeni bize hakaretlerle yaklaşıyorsa bizim tarafımızdan saygı çerçevesinde bir yaklaşım beklemek zor olur. Başlıkta yazdığında bu yüzden oluyor zaten.

Kutuplaştırıldığımız için hakaret, argo benimsenmiş durumda. 1991 yılındaki parti liderleri tartışmalarına bakın, nereden nereye gelmişiz:
20 Ekim 1991 seçimleri öcesinde, siyasi parti genel başkanları TRT'de yayınlanan "Liderler Açıkoturumu" adlı programda bir araya geldiler ve Türkiyenin sorunlarını tartışıp çözüm önerilerini anlattılar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı