Her oyunda crash problemi ve ekranda garip renkler

boybeyk

Femtopat
Merhaba,
Eskiden bilgisayarımda neredeyse her oyunu oynarken son donemlerde her oyunda crash vermeye başladı. LoL, Valorant tarzı oyunlarda bu sorun yokken Steam oyunlarımın neredeyse hepsinde aynı hatayı alıyorum. Bazılarında ekran donuyor ses gelmeye devam ediyor, bazılarında ise direkt oyun kapanıyor crash raporu gönder ekranı çıkıyor.
Bayağı bir araştırdım ancak bir sonuca varamadım. ASUS GPU overclock kullandım bundan dolayı olabilceğini düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sistem özelliklerim.
GPU0: Intel HD Graphics 530.
GPU1: NVIDIA GeForce 960M.
İşlemci: Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz.
RAM: 16 GB.
Harddisk: 1TB.

Yaptığınız OC işlemini kaldırın, laptoplarda OC yapmanızı tavsiye etmem. Zaten oyunda alev topuna dönüyorlar, bir de siz OC yapınca fazla ısınmadan ötürü oyundan atılıyor olabilirsiniz.

Yaptığım OC işlemini kaldırdım. GTA 5 oyununu bilgisayarım sorunsuz çalıştırıyor(Steam'den almadım). Sorunum Steam oyunlarında oluyor. CK3 gibi 460M ekran kartı ile girebileceğim oyunda crash veriyor. Ekran kartı ısısı da çok yüksek seviyelere ulaşmıyor.

Crash ekranında herhangi bir rapor oluşturduğuna dair bildirim veriyor mu? Veriyorsa onu burada paylaşın.

Ayrıca oyuna girince mi oluyor yoksa biraz oynayınca mı?

Sorun oyuna girince oluyor loading ekranı geçtikten sonra ekranda o garip renklerden çıkıyor ardından görüntü donuyor ses gelmeye devam ediyor.
Oyun kapandıktan sonra crash raporu gönderme ekranı geliyor ama hata kodu yazmıyor.

Hata kodu değil de, o crash raporunun sistemde nerede bulunduğu yazıyor mu?

Crash dosyasını bulamazsanız rastgele şöyle öneriler yapabilirim:
  • Ekran kartının sürücülerini DDU ile kaldırıp güncelleyin.
  • RAM'lere Memtest ile test yapın.

Sorunum maalesef çözülmedi. Dediklerinizi yaptım.
Crash dosyası da yok. Oyunlarda Intel'in kartıyla girebiliyorum crash vermiyor ama yeterli performansı alamıyorum.
Ne zaman NVIDIA kartıma geçsem oyun bir yerden sonra donuyor. Genellikle çok işlem isteyen yerlerde donuyor. Örneğin bütün haritayı yuklerken görüntü donuyor ekranda çizikler vs.
Başka bir oyunda sotta bu problemi çözmüştüm ama cok alakasızdı. Arka planda Intel ekran kartı çalışıyor masaüstü çözünürlüğünü düşürdüğümde sorun cözülmüştü. Ancak bu sefer bu oyunda olmadı.
GTA 5 oyununu sorunsuz oynayabiliyorum. Steam'in oyunlarında donuyor sonra kapanıyor.

Memtest'in sonucu nedir? Yazmadığınıza göre sorun çıkmadı sanırım.

Son dediğiniz şey bana donanımsal bir sorun olduğunu düşündürdü. Cihazı servise gönderin.

Geri
Yukarı