Her şey tek bir ruhtan mı geliyor?

Darxenos

Femtopat
Şöyle düşünüyorum, ben neden insanım? Neden bu tarihte doğdum? Neden cinsiyetim erkek? Neden bu ülkede doğdum? Sonuçta bana sorulmadı bu, doğmadan öncesini hiç hatırlamıyorum bile. Düşünüyorum hakikaten ben neden inek, arı, yılan, veya bitki olarak doğmadım? Kendimi hayvanların veya bitkilerin yerine koymaya çalışıyorum. Sonuçta onlar da canlılar. Onların da yüce yaratıcıdan haberi var mıdır ki? Biz insanlar olarak bazılarının ki var veya yok. Sonuçta irademiz var ve bu iradeyi iyi veya kötü olarak kullanmak da bizim elimizde. Ben her şeyin tek bir bilinç veya özden oluştuğunu düşünüyorum. Sorun şu ben bunu nasıl hissedeceğim? Kendim o kadar benlik halinde olmayı alışmışım ki.

Her şey Allah'ın sınavı başlatmak için yaptığı şeyler aslında. Sen nasıl sınava giderken sana sorulmadan atıyorum bir okul, sınıf ve sıra veriliyorsa, buradada aynı mantık. Sen bir sınava başlıyorsun. Bu sınav beşikte başlayıp mezarda bitecek. Senin sınavında bu. Ek olarak diğer canlılarında kendilerine göre ibadet şekilleri var.

Düşünme yeteneği olmayan canlılar senin dediğin gibi tanrıyı düşünemez, tek amaçları hayatta kalmak. İnsan canı diğer bütün canlılar gibi değersiz ancak bizim düşünme yeteneğimiz olduğu için kendimizi özel hissetmeye çalışıyoruz. Özel hissetme konusunda başarısız olduğumuzda ise depresyon gibi olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

tek amaçları hayatta kalmak.

O zaman, amaç ve benlik hakkında az çok fikir sahibi olmaları lazım. Bu durumda, sadece sahibini korumak için canını feda edebilenler de var. Bunlar ne düşünmekte?

@Darxenos Her şeyi sahip olduğumuz bilgi ile açıklayamıyoruz. Açıkladığını zannedenler ya da kendince açıklamalara hapsolmuşlar sayesinde de bu hâldeyiz. Öncesi neymiş? Ben neden burada var oldum? Bilmiyorum. Ve bilinebilir de gözükmüyor. Şu anda ne yapmam lazım? Bu biraz daha cevap bulunabilir bir soru.

Son düzenleme:
O zaman, amaç ve benlik hakkında az çok fikir sahibi olmaları lazım. Bu durumda, sadece sahibini korumak için canını feda edebilenler de var. Bunlar ne düşünmekte?
Buna örnek vermek gerekirse anne canlılar ve dediğin gibi sahibi için canını tehlikeye atan canlılar olabilir. Peki gerçekten sevdikleri için mi yapıyorlar? Hayır. Hayvanların birinci önceliği kendi soyunu devam ettirmektir, kendi soyundan olmayan canlıları öldürme eğilimi neredeyse bütün canlılarda var (Aslan, Kaplan, Sırtlan, Zebra, Kartal, Yunus, Fare ve daha fazlası). Hatta insanlarda bile var. Bir kadının çocuğu olduğunda ve kocası ile ayrılmışsa diğer erkekler genellikle normal bir şekilde bakmaz. Kendisinin olmayan bir çocuğun yükünü neden alsın ki? Öte yandan çoğu hayvan eğer yavrulardan birinin kurtulma ihtimali diğerine göre daha fazla ise zayıf yavruların canlarını önemsemez. Hatta sağlıklı olanın daha iyi bir şekilde büyümesi için zayıf olan yavrularını öldüren hayvanlar bile var (en basit örnek Leylekler). Evcil hayvanlar bizi eş olarak görmüyor, o zaman neden bizi koruyorlar? Hayvanların çoğunda sürü psikoloji var. Hayatta kalmak için birlikte hareket edip birlikte avlanır, birlikte yer, birlikte uyur. Bunun sebebi ise tamamen hayatta kalmak. Senden faydalanamadığını fark ettiğinde evcil hayvanın zamanla senden uzaklaşacak hatta evden kaçacaktır. İstisnalar var mı? Evet var. Örnek vermek gerekirse Goril Koko'yu verebiliriz. Papağan, Yunus ve Maymunların çoğu akıllı canlılar değil, sadece hayatta kalmak için durumu analiz edip tekrar ediyorlar.

Her şey Allah'ın sınavı başlatmak için yaptığı şeyler aslında. Sen nasıl sınava giderken sana sorulmadan atıyorum bir okul, sınıf ve sıra veriliyorsa, buradada aynı mantık. Sen bir sınava başlıyorsun. Bu sınav beşikte başlayıp mezarda bitecek. Senin sınavında bu. Ek olarak diğer canlılarında kendilerine göre ibadet şekilleri var.
Kaç milyar yıldır sınavdayız ne zamana bitmiş olur insanlığa bütün gazabını kusan felaket üstüne felaket yağdıran en çok da kendine inananları yıldıran bir bakıma bunları sınav olarak lanse eden aklımız ne zaman akıllanır orası meçhul dinin lekelenmedik yeri kalmadı hâla mı peygamber göndermemekte ısrarcı. Kutsal kitapta cinsellikten çok bahsedilir ki tanrının bu kadar uçkur muhabbetine düşkün olacağını hiç sanmıyorum.

İstisnalar var mı? Evet var. Örnek vermek gerekirse Goril Koko'yu verebiliriz.

Genelin davranış yapısına bakınca, dediginiz şekilde gözüküyor. Ama kişisel olarak bakışım, cevapların istisnalarda aranması gerektiği yönünde. Hayatta kalma içgüdüsüne göre hareket etmek, bazı değerlere riayet ederek hareket etmekten daha kolay bir seçim olması sebebiyle çoğunlukla bu gözlemleniyor olabilir. Tabii ki sadece varsayım.

Bir Kızılderili düşünün.. Ava çıkmış ve bir geyik avlamış. Oku ile vurduğu geyiğin yanına gidiyor ve geyik için dua ediyor,

"Gök Babamız ve Dünya Annemiz, sesimi duyun. Benim için kendini feda eden bu geyiğe minnetlerinizi sunun. Ruhunu güzel ve dümdüz bereketli otlaklarda huzura erdirin."

Çünkü Kızılderililer de Amerika kıtası keşfedilmeden önce canlıların ruha sahip olduğuna, her canlının görevi olduğuna, Tanrıların yaratışının bir amacı olduğuna inanıyorlardı.

Düşünme eyleminin istisnasız olduğu her yerde, anlam arama vardır.

Ruhun var oluşu, kimine göre yeniden doğmak, kimine göre sonsuz hayat.. Bana göre ise, Eşkıya filminde Baran'ın dediği gibi,

"Sadece toprağa gideceksin, sonra toprak olacaksın, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin oradan özüne ulaşacaksın."

Genelin davranış yapısına bakınca, dediginiz şekilde gözüküyor. Ama kişisel olarak bakışım, cevapların istisnalarda aranması gerektiği yönünde. Hayatta kalma içgüdüsüne göre hareket etmek, bazı değerlere riayet ederek hareket etmekten daha kolay bir seçim olması sebebiyle çoğunlukla bu gözlemleniyor olabilir. Tabii ki sadece varsayım.
Dediğin doğru olabilir. İleride bu düşünce yapımın değişme ihtimali var. 4 aydır aşkın insana neler yaptırabileceği hakkında bir hikaye okuyorum, belki gerçekten düşüncelerim değişir.

Geri
Yukarı