Her şeye zam gelmesi

Peki o vergiler nereye gidiyor? Çoğu şeyden %100'e yakın vergi alınıyor; buna rağmen 'gelişmekte olan ülkeler'in en üst sıralarından, en altlarına düştük. Açıklaması var mıdır?
Net bir cevabı saygıdeğer Cem Karaca "Yiyin Efendiler" adlı parçasında anlatıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki o vergiler nereye gidiyor? Çoğu şeyden %100'e yakın vergi alınıyor; buna rağmen 'gelişmekte olan ülkeler'in en üst sıralarından, en altlarına düştük. Açıklaması var mıdır?
Şimdi o vergiler nereye gidiyor olarak sorusuna 2 cevabım var.

1-) Hastane, okul gibi kamu yararı olan kuruluşları çalıştırmak için;
2-) Silivri sıcaktır panpi. Daha gencim. Bİlmem kime hakaretten içeri alınmak istemiyorum.

Ben şu an bütün vergilerin 5 katına çıkmasını istiyorum. Hatta 10 20 katına. Milletin donuna kadar alsınlar. Bu kadar memnun bir millet var, kazıklanmaktan, fakirlikten. İnsanları anlamaya çalışmayın, anladıkları şekilde davranın. Avrupa'da 2000 Euro ile alınan laptop benim ülkemde nasıl 14.000TL oluyorsa, Avrupa'da 20.000 Euro ile alınan Mercedes benim ülkemde nasıl 300.000TL oluyorsa, (Asgari ücretlerin aynı seviyede olduğunu tabii ki belirtmeme bile gerek yok.) istiyorum ki o Mercedes 800.000TL olsun. Bu milletin başka bir şeyden anlayacağı felan yok. Bakalım o zaman da "Allaha şükür karnımız tok" diyebilecekler mi? Desinler de görelim.

Enflasyon %25 civarında bulunurken asgari ücrete %25 civarında zam yapılması bir nevi ticari zeka kullanarak çalışan kısma zam getirdiklerini söylüyorlar lakin dolar cinsinden zam gelmiş asgari ücret önceki asgari ücretten düşük oluyor hem de olması gereken zam verilmiş şeklinde gösteriliyor. Bu da önceki dönemde olan alım gücünü daha da düşürmüş bulunuyor.

Öyle bir şey asla olmaz. Bu ülkede zengin çok zengin, fakir çok fakir. İş adamlarına yapılan vergi indirimleri işçiye yapılır mı? Yapılmaz.
Zaten kimse yattığı yerden maaş yükseltmesi almaz. Iscı işçi olabilir ama kariyerinde kendini yükselterek maaşını da yükseltebilir. Ben bu rakamın artmasindan bahsediyorum.

Otomobil ve teknoloji konusunda bir adet kendimize bir adet devlete alıyoruz.
Keşke o kadarla olsa. Sadece otomobili alırken bile segment arttıkça devlete aldığın araba katsayısı artıyor. Ford Mustang örneği burada çok çarpıcı. Araba Avrupa'da 23.000 Euro'dan satılıyor. Çarp güncel kur ile. 142.342 TL, peki arabanın satış fiyatı ne? En boş paket 500.000TL.

Kapitalizm böyle işliyor ne yazıkki. Ben de işçilerin maaşında devasa bir yükselme olmayacağından bahsediyorum. Ocak ayında %26 zam geldi de ne oldu? Peşinden her şeye zam geldi. İşçiye kaşıkla verilen kepçe ile geri alınır.

Din ile yönetilen veya yönetilmeye çalışan hangi devlet huzura yada başarıya ulaştı? Anlatmayın Osmanlı'yı. Tarihin tozlu raflarına karıştı Osmanlı. Şuanda "Müsluman" veya "Şeriat" kavramını kullanan tüm ülkeler ya fakir ya birilerinin maşası...

Geri
Yukarı