Her şeyi sorgulama

Az kaldı, bu gidişle olayı simülasyon teorisine de bağlayacaksın. "Modern din."

Simulacra and Simulation konusundan bahsediyorsan, evet; temeli aynı şey, insanların düşünceleri kontrol ediliyor ve yönlendiriliyor. Jean Baudrillard'dan bahsediyorsan, Körfez Savaşı'nın (1990-1991) gerçekte, tam anlamıyla bir savaş olmadığını savunuyor. Bu savaş, televizyon kanallarında bombardıman edilmiştir ve yalan sahte bölgelerin ihlalinin sonucuyla savaşı çıkarlarına göre manipüle edildiğinin göstergesini taşıyor ve kullanılan method: TV.

Yani kısacası, benim karşı çıktığım şey: bilinçaltı var diyorlar, ondan sonra özgür irademiz de var diyorlar. Hangisi doğru? Bilinç altı tamamıyla özgür iradeye karşı, ikilem içinde kalanlar var farkında değiller. Ben genel yaklaşımların hemen hemen hepsine, klişelere, her an herşey olabilir sözlerine, öldürmeyen Allah öldürmez gibi laflara inanmıyorum çünkü ne birşeyi açıklıyor, ne de birşeyi kanıtlıyor. Ben şeytandaki gizli detayı arıyorum.

Demincek birşey daha öğrendim paylaşayım: temel ibadet namaz değil, okumakmış. Yaşar Nuri Öztürk'ün kitaplarında ve Ceviz Kabuğu'da yaptığı programlarda söylüyor. Çok çok ilginç bir yaklaşım.
Dış müdahaleden kastım bir yaratıcının falan özgür iradene müdahele etmediğidir. Ikisi farkli şeyler.

Çok güzel bir alıntı:

0000.png

Dinle alakasi yok diyorsunuz ama deterministlere göre her şey belli bir düzende işliyor ve bir yaratıcı bunu düzenliyor anlayisindalar.

20. Yüzyılın gelmiş geçmiş en iyi eleştirmenlerinin münazarasına bakarsak, Fransız yazar Michel Foucault toplumun ve devletin baskısından dolayı, insanların özgür olmadığına inanıyordu; diğer taraftan Noam Chomsky, bu saçmalığın yanlış olduğunu düşünüyordu, en azından 1971 yılında düşünceleri öyleydi. Fakat 1928 - doğumlu Chomsky, son zamanlarda fikirlerini değiştirmiştir, ve en sonunda Michel Foucault'un dediğini veya en azından yaklaşımını kabul etmiştir.

Münazaranın önemli noktası: (1971, kabul etmiyordu)

FOUCAULT:
If you like, I will be a little bit Nietzschean about this; in other words, it seems to me that the idea of justice in itself is an idea which in effect has been invented and put to work in different types of societies as an instrument of a certain political and economic power or as a weapon against that power. But it seems to me that, in any case, the notion of justice itself functions within a society of classes as a claim made by the oppressed class and as justification for it.

CHOMSKY:
I don’t agree with that.

FOUCAULT:
And in a classless society, I am not sure that we would still use this notion of justice.

CHOMSKY:
Well, here I really disagree. I think there is some sort of an absolute basis–if you press me too hard I’ll be in trouble, because I can’t sketch it out-ultimately residing in fundamental human qualities, in terms of which a “real” notion of justice is grounded. I think it’s too hasty to characterize our existing systems of justice as merely systems of class oppression; I don’t think that they are that. I think that they embody systems of class oppression and elements of other kinds of oppression, but they also embody a kind of groping towards the true humanly, valuable concepts of justice and decency and love and kindness and sympathy, which I think are real.

Kaynak:

YouTube kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Az kaldı, bu gidişle olayı simülasyon teorisine de bağlayacaksın. "Modern din."

Abi ciddi misin yoksa şaka mı? Biraz daha edgy görünmek için sonuna "Modern din." yazacak kadar düştün mü gerçekten GCN? Bu mu cidden yani?

Karşıt bir argüman geldiğinde, mantıklı bir cevap sunmak bu kadar zor olmasa gerek. Ha hayatında felsefeye bir tane bile giriş kitabı okumadıysan yapacak bir şey yok.

Bu arada alındığım bir şey yok ve bu konu hakkında istediğin kadar konuşabilirdim ama Felsefe Başlığı maalesef amacından çok uzaklaştı. Saygısız ve doğru düzgün akıl yürütemeyen insanlarla dolup taşmış durumda. Konuyu tesadüfen gördüm ve sana yakıştıramadım sadece, hepsi bu. Uzaklaşıyorum.

Abi ciddi misin yoksa şaka mı? Biraz daha edgy görünmek için sonuna "Modern din." yazacak kadar düştün mü gerçekten GCN? Bu mu cidden yani?

Karşıt bir argüman geldiğinde, mantıklı bir cevap sunmak bu kadar zor olmasa gerek. Ha hayatında felsefeye bir tane bile giriş kitabı okumadıysan yapacak bir şey yok.

Bu arada alındığım bir şey yok ve bu konu hakkında istediğin kadar konuşabilirdim ama Felsefe Başlığı maalesef amacından çok uzaklaştı. Saygısız ve doğru düzgün akıl yürütemeyen insanlarla dolup taşmış durumda. Konuyu tesadüfen gördüm ve sana yakıştıramadım sadece, hepsi bu. Uzaklaşıyorum.
Arkadaşın anlattıkları simülasyon teorisine o kadar çok benziyor ki bunu söylemek istedim. Bana göre simülasyon teorisi modern dindir. Hani bilimin ulaşamadığı yerlere tanrı koyarlar ya. Bu da ona benzer bir şey. Murphy kanunu özdeyişine bile aşırı benziyor.

Diyeceğim şu ki, bazı düşüncelere bilgi eksikliğinden dolayı "saçmalıktan ibaret" demek yerine üzerine düşünüp farklı argümanlar üretin.
Çıkıp ben araba alacağım kısmetinde hangisi varsa onu alacağım dersen bu saçmalıktır. Sana piyango vurdu başka araba aldin, ya başkası sana gel ben sana istediğin arabayı alayim derse bu kısmet ve kader mi oluyor? Deterministler ayrıca evrende bir düzenin olduğunu da söyler, bugün biliyoruz ki evren düzenli bir yer değil.
@Arduo Kelebek etkisi acayip ve sıradışı bir teori açıkçası. Kelebek etkisinin özgür iradeye bir etkisi var mi bilmiyorum. Konuyu çok farkli yerlere getirdin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı