Tanrı her şeyi biliyorsa neden imtihan oluyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En nihayetinde başa dönülüyor. Bize akıl vermiş mantık vermiş özgür kılmış vs vs. Bütün yaşamın boyunca önüne ne seçenek çıkarsa çıksın hangi yolu izleyeceğini biliyorsa, mantığı ne, özgürlük bunun neresinde?
Bu soruya polisli örnek veriliyor ve deniyor ki yarın öbür gün ben belki bunu seçmeyecektim diye hesap sorulmasın diye Allah kendi gözlerimizle görelim diye böyle yaptı. Yani sen bütün ömrünü onun korkusu ve egosuyla yaşadığın, her şeye kadir olduğunu düşündüğün, ne kadar iyi olduğunun bir önemi yok benim için asıl olan bana olan imanın diyen varlığın karşısına geçip banane banane ben bunu seçmeyecektim mi diyeceksin de Allah buna önlem olarak koskoca bir evren yarattı.
Okuyup araştırmıyorsun ki söylemine de karşıyım, inanılmayan kitabın kendisi iken, okuyup nasıl bir aydınlanma yaşaması bekleniyor insanlardan.
Asıl olan din madem islamdı diğer dinlerin amacı ne? Bu soruya genelde diğer dinlere insan müdahalesi oldu ve yanlış şekillerde yorumlandı oluyor. Peki islamın da 1600 yıldır içinde bulunduğu durum bu değil mi? Bu durumda yeni bir din mi geliyor veya gelmeli mi, gelmeyecekse diğer dinlere haksızlık olmuyor mu? Ayrıca diğer dinlere insan müdahalesi olacağı ve geçerliliğini kaybedeceği aynı varlık tarafından bilinmiyor muydu? Biliniyorsa ya da bilinmiyorsa bile deneyimlendiyse niye en güncel var ettiğin din ile de aynı sorunlar yaşanıyor ve kimse hiç bir şey anlamayıp hala kafasına göre yorumlayıp dünyanın anasını ağlatmaya devam ediyor.
Yukarıdaki durumla empati kuralım ve varsayımlardan yola çıkarak örneklendirme yapalım. İslamında çok yanlış şekilde yorumlandığını varsayalım ve yeni bir din geldiğini düşünelim, son dinin bu olduğu diğerlerine mensup olanların cehenneme gideceği bu son dine geçenlerin o veya bu şekilde cennetle mükafatlandırılacağı söyleniyor, bu dine geçiş yapar mıydınız? Peki durum yine buysa yüzyıllarca dininiz bu, buna uyacaksınız denmiş diğer din mensuplarının ondan sonra gelmiş bir dine inanması nasıl beklenir. Üstelik yüzyıllarca inanmak zorunda bırakıldığın dine inanmaya devam edersen cehennemle cezalandırılacaksın diyen bir dine nasıl inanılması beklenebilir.
Demem odur ki Allah kendisine hesap sorulması ile ilgili sorun yaşıyor olsaydı ve ya buna önlem alacak olsaydı daha çok şeye dikkat etmesi gerekirdi, yarattığına bakılırsa kendisine hesap sorulması ile ilgili en ufak bir kaygısı yok.
The Man From Earth filminden bir alıntı ile yazıma son vereyim.
Edith : Tanrı her yerdedir, ama biz onu göremiyoruz.
Harry : Benimde elimden gelenin en iyisi bu olsaydı, ben de saklanırdım.

@Evrenos46 Tatlı su ve tuzlu su birbirine karışır. Fakat Kuran bunu bilmez, karışmadığını iddia eder, günümüz müslümanları da karışmıyor sanır ve bunun Kuran'da olmasının bir mucize olduğunu düşünürler.

Denizler birbirine karışirlar. Tuz yoğunluğuna göre bu karışım bazen yavaş bazen hızlı olur. Cebelitarık Boğazı'nın sadece su yüzeyinden Atlas Okyanusu'ndan Akdeniz’e saniyede 1 milyon metre küpten fazla akış olduğu bilinir.

Kaptan Cousteau'nun müslüman olması kuyruklu yalandır. Cousteau’nun Hıristiyan geleneklerine göre defnedildiği bilinmektedir. Cousteau Vakfı, Kaptan'ın Cebeli Tarık'taki suyun karışmamasını ve Kurandaki ayeti görüp müslüman olduğunu yalanlamıştır.

İslam dini kadını aşağılayan bir dindir. Nisa 34. Ayette alenen onları(hafifçe) dövün yazar. Kime göre neye göre hafif? Peki neden hiç kadın peygamber yok?Neden bir erkeğin şahitliği 2 kadını eşit oluyor.

Peki oku diyor. Ama kitap neden Arapça. 1. ben Arapça bilmiyorum 2. Arapça bazı kelimelerin Türkçe karşılığı yok. Doğru çevrildiğini nasıl bileceğiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah seni direkt alıp cennete veya cehenneme koysaydı sen isyan etmez miydin niye o cennete veya cehennemde de ben değilim diye? İnsan nankördür, isyan eder. İsyan etme ne olduğunu gör diye böyle bir imtihan var.

Allah seni direkt alıp cennete veya cehenneme koysaydı sen isyan etmez miydin niye o cennete veya cehennemde de ben değilim diye? İnsan nankördür, isyan eder. İsyan etme ne olduğunu gör diye böyle bir imtihan var.
Yani aslında nereye gideceğimiz belli. Buna bir kılıf mı uydurulmuş? Dünyada yaşamak gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani aslında nereye gideceğimiz belli.Buna bir kılıf mı uydurulmuş?Dünyada yaşamak gibi.
Gideceğimiz yer belli kaderimizde yazan yer. Ama bu bir kılıf değil. Senin kim olduğunu göstermek için yapılan bir imtihan. Bu arada Nisa 34. Ayete baktım. Daha doğrusu biraz araştırdım. Herkes farklı yorumlamış. Bana en mantıklı gelen şu idi çünkü Kur'an ın doğru çevirisi yapıldığına inanmıyorum, oradaki darp etmek vurmak anlamı olduğu gibi doğru yolu göstermek, yolculağa çıkmak gibi anlamları var. Ama orada amaç evliliği bitirmemek. Ayeti öncesini ve sonrası oku, ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Müslümanlar ve iyi olanlar cennete, inanmayanlar cehenneme deniyor ya, diyelim ki bundan 300-400 yıl önce, bilmemnerenin bilmem ne isimli bir köyünde, x kişisi. İslamdan falan bir haber, öyle bir dinden bile haberi yok. Ama çok iyi bir insan. Yardımsever, hayırsever, vicdanlı... vs. vs. vs. Müslüman olsa cennetlik diyebileceğimiz bir insan kısaca. Ama islamdan bir haber ve dolayısıyla islamın şartlarından falan da bir haber.. Sadece çok iyi ahlaklı bir insan diyelim. Bu adam cehenneme mi gidecek? İnanan arkadaşlara göre bu adamın gideceği yer neresidir? İnanmadığı için cehennem mi? Bilmediği için mi yanacak? Madem Allah herşeyi biliyor, bu adamın islamı bilemeyeceğini de bilmeyecek mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı