Tanrı her şeyi biliyorsa imtihan olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Arkadaşlar tanrı herşeyi biliyor olarak kabul edelim. Şimdi bu tanrı cennet ve cehennem diye ayırdı imtihan yapıyor. İnsanları da iyi ya da kötüyü seçmesi için seçenek veriyor. İyiyi seçersen cennete gidiyorsun, kötüyü seçersen cehenneme. Ama hepsinin arka planında tanrı zaten biliyor her şeyi. Senin önüne iyiyi ya da kötüyü seçme şansı gelince bile senin iyiyi ya da kötüyü seçeceğini biliyor. Hepsinin ötesinde tüm yaşayan imtihan olan herkesin daha doğmadan önce biliyor ne gibi bir seçim yapacağını. Ve kimin cennete kimin cehenneme gireceğini biliyor. Tanrı madem insanların cehenneme girmesini istemiyor cehenneme girecek olan insanları neden yaratıyor? Yani eğer tanrı her şeyi biliyorsa imtihan diye birşey olmaz, imtihan varsa tanrı her şeyi bilmiyordur. Peki tanrı her şeyi bildiği halde bizi nasıl imtihan edebilir bunu açıklığa kavuşturabilir misiniz?

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Her ne yapacağımı yazmışsın önceden.
Günahı sevabı da işleten sensin madem:
Öyleyse neden bu cennet ve cehennem?

Ömer Hayyam

Herkes çok güzel ve açık bir dille ilk mesajda sorulan soruyu yanıtlamış. Daha fazla bir şey yazmanın kimseye bir getirisi olacağını düşünmüyorum.
Elbette herkes neye inanmak istiyorsa ona inanacak. Ancak her nefsin tadacağı ölüm ile, hayatta "kendi irademizle" verdiğimiz kararların mükafatını almak veya cezasını çekmek de yine bize düşecek. Ümit ederim ki Rabbim o nihai güne kadar herkesin kalbine nurunu ihsan etsin, yolumuzu kaybettirmesin. (Ben inandığım yolda dua ediyorum, kimse yanlış anlamasın)

Tanrı seçim şansı verse dahi tanrının bizim neyi seçeceğimiz hakkında mutlak bilgiye sahip olması bizim aslında seçme şansı olmayan yalnızca tanrının çizdiği yol üzerinde yürüyen programlar olduğumuzu gösterir ve bu da bize seçim şansımızın olmadığını gösterir.

Birinin senin seçeceğin yolları bilmesi o seçimi senin yaptığın gerçeğini değiştirmez.

Sorunun cevabını buldum bu bahsettiğimiz 3 semai dinin tanrısı aslında yahudilikten alıntılanmış pek çok şeyi var ve yehova her şeye gücü yeten bir tanrı olarak tasvir edilmezken islam ve hristiyanlık her şeyi bilen sonsuz güçte bir tanrı tasvir ediyor. Tüm bu imtihan vs. hikayelerinin başında yehova olduğu için allah ile ters düştüğünden ömer hayyam bile madem her şeyi biliyorsun neden beni cehenneme atıyorsun diyor. Muhammedin allahın herşeyi bildiğini iddia etmesi aslında büyük bir mantık hatasıydı.

Bu mesajda kastetmek isteğin tam olarak ney onu anlayamadım.İslam dini zaten Hz.Musa ve Hz. İsa'nın da Allah'ın elçisi olduğunu söylüyor. Ek olarak Tanrının varlığını sorgulayacak bilirkişi Ömer Hayyam mı?

Sorunun cevabını buldum bu bahsettiğimiz 3 semai dinin tanrısı aslında yahudilikten alıntılanmış pek çok şeyi var ve yehova her şeye gücü yeten bir tanrı olarak tasvir edilmezken islam ve hristiyanlık her şeyi bilen sonsuz güçte bir tanrı tasvir ediyor. Tüm bu imtihan vs. hikayelerinin başında yehova olduğu için allah ile ters düştüğünden ömer hayyam bile madem her şeyi biliyorsun neden beni cehenneme atıyorsun diyor. Muhammedin allahın herşeyi bildiğini iddia etmesi aslında büyük bir mantık hatasıydı.
1.si Museviler kendi dinlerine başkalarını almıyor ve kendilerini en üstün olarak görüyorlar. Allah Hz. Musa´yı da peygamber olarak gönderdiğini söylüyor sizce de bu durumda kitab´ın değiştirilmiş olmaması mümkün mü? Yahudiler yani asıl ismi olan "Museviler" kendilerinin dinine başkalarını kabul etmiyor. İslam dahil bir çok Allah tarafından gönderilen dinlerin hepsinde tek bir tanrı olduğuna işaret edilir ve Tevrat´ta "Abdullah oğlu Muhammed Mekke'de dünyaya gelecektir, Teybe'ye (Medine'ye) hicret edecektir, sert ve katı kalpli değildir, sövüş etmez ve çirkin söz ağzına almaz. " diye cümle geçiyor. Bunu da okudunuz mu? Kur´an üzerinden de cümleyi iğne ile çekip ayrıntılarını bilmeden yorumlamamak gerekir. Burada biri gelip de Kur´an´da "Yahudileri gördüğünüz yerde öldürün" yazıyor diyebilir çünkü yazıyor. Bilmeyenler bunu "daimi" olarak algılar, bilenler ise bunun savaş anında indiğini ve savaş sırasında geçerli olduğunu bilir ve kendisine kılıç çeken birine karşı gül vermeye çalışmaz!
Not: Konu hakkında gelecek olan iğnelemeleri önlemek amacıyla son cümleyi kurdum.

Allah'a inanmak için nedenlerden sadece biri:
Bir gün Allah'a ve gönderdiklerine inanmayan birisi Hz.Ali'nin karşısına gelir ve "İnanmıyorum" der. Hz.Ali karşısına oturtur ve şunu söyler:
-Diyelim ki Allah yok, ahiret yok. İnansan, ibadet yapsan ne kaybedersin?
+Hiçbir şey
-Allah ve ahiret varsa ve sen ibadet etmeyip inanmıyorsan ne olur? Cehenneme gidersin.

Allah'a inanmak için nedenlerden sadece biri:
Bir gün Allah'a ve gönderdiklerine inanmayan birisi Hz.Ali'nin karşısına gelir ve "İnanmıyorum" der. Hz.Ali karşısına oturtur ve şunu söyler:
-Diyelim ki Allah yok, ahiret yok. İnansan, ibadet yapsan ne kaybedersin?
+Hiçbir şey
-Allah ve ahiret varsa ve sen ibadet etmeyip inanmıyorsan ne olur? Cehenneme gidersin.
Güzel bir örnek olmuş. Rica etsem kaynağını da verebilir misiniz? Araştırmalar yapıyorum bu konularda bunu da eklemek istiyorum kaynaklarımın arasına. Benim bildiğim kalp ile tasdik edilmesi gerekir.

Güzel bir örnek olmuş. Rica etsem kaynağını da verebilir misiniz? Araştırmalar yapıyorum bu konularda bunu da eklemek istiyorum kaynaklarımın arasına. Benim bildiğim kalp ile tasdik edilmesi gerekir.
Televizyonda Prof.Dr. Mustafa Karataş'tan dinlemiştim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Televizyonda Prof.Dr. Mustafa Karataş'tan dinlemiştim.
Küçük bir araştırma yapmamız gerekiyor. Kaynaksız şeylere inanmamak gerekiyor bence. Çünkü dil ile ikrar, kalp ile tasdik denilen bir konu var. Eğer kaynakta bulursak verdiğiniz örnek gayet güzel bir örnek :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesajları okumadım ama bir yorum yapayım. Kaderini kendin belirlersin. Önüne 2 yol gelir sen kendi yolunu seçersin. Allah senin ne seçeceğini önceden bilir. Ama bu senin seçtiğin gerçeğini değiştirmez. Allah'ın senin ne seçeceğini önceden bilmesi benim açıklayamayacağım kudretidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı