Her Türkçe yama konusuna İngilizce öğrenin diyenler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Türkçe dil desteği şart oyunlara. Başka bir dil öğrenme zorunluluğum yok.
Çoğu diller mevcutken, Türkçe eklemiyor oyun şirketleri. Bende mecburi olarak Türkçe yama arar kurarım. Kalkıp ta İngilizce öğrenecek halim yok. Dil öğrenmeye çalışsam, İngilizce yerine Japonca öğrenmeye çalışırım.

Dattebayooo. ( Bir anlamı yok XD.)
Belli ki yaşın küçük. Şuanki iş hayatında, özellikle yeni üniversite mezunlarında, ingilizce bir zorunluluk, düzgün iş yok ingilizce bilmeyene, ve bu sen büyüyene kadar daha da önemli hale gelecek, yani bunu bir seçim olarak düşünmeyi bırakmalısın. Dünya globalleşiyor ve sadece buna ayak uyduranlar ayakta kalabilecek.

Dünya globalleşiyor ve sadece buna ayak uyduranlar ayakta kalabilecek.

Öyle lanse ediliyor ama öyle olacağının garantisi yok.
Dünyanın yarısı globalleşmeye karşı, zira bu doğanın değil, güçlü devletlerin dayattığı bir yaşam biçimi.
Tarihin her döneminde böyle olmuş, dünya politikası en güçlü devletin çıkarına göre planlanmış, o devlet zayıflayınca yeni güçlü devlet aynısını sürdürmüş.
Dün başka bir dil idi bugün İngilizce yarın başka bir dil dünya diline dönüşebilir.
Hatta zaman içinde dünya kimseye ait olmayan yeni ve tek dile de dönüşebilir.
Zira artık ırklar, diller birbirine karışıyor, her ikisi de saflığını yitiriyor.
Yani globalleşme en güçlü devletin çıkarına göre değil de doğanın istediği yönde, tek ırk, tek dil şeklinde yürüyor.
Dolayısıyla İngilizce ve daha fazla dil öğrenmenin bir mahsuru yok ama öğrenmezsek ayakta kalamayız korkusu yapay bir korkudur, aldanmamak gerekir.

Orta düzeyde İngilizce biliyorum. Öğrendiklerimi ise Steam'de yabancı arkadaşlarla konuşurken çeviri yaparak öğrendim. Bugün 9Gag, Reddit gibi platformlarda rahatlıkla birçok konu hakkında tartışabiliyorum. Sıkıntı çektiğim tek nokta konuşma kısmı. Onu da zamanla halledeceğime inanıyorum.

Yani demek istiyorum ki, eğer oyun oynamaya vakit buluyorsanız İngilizce öğrenmek için de her türlü vakit bulursunuz. Kimse size kompozisyon yazacak derecede İngilizce öğrenin demiyor, fakat temel İngilizce öğrenebilirsiniz.

Kendinize bahaneler üretmeyin. Öğrenin. İleride size birçok faydası olur.

Öyle lanse ediliyor ama öyle olacağının garantisi yok.
Dünyanın yarısı globalleşmeye karşı, zira bu doğanın değil, güçlü devletlerin dayattığı bir yaşam biçimi.
Tarihin her döneminde böyle olmuş, dünya politikası en güçlü devletin çıkarına göre planlanmış, o devlet zayıflayınca yeni güçlü devlet aynısını sürdürmüş.
Dün başka bir dil idi bugün İngilizce yarın başka bir dil dünya diline dönüşebilir.
Hatta zaman içinde dünya kimseye ait olmayan yeni ve tek dile de dönüşebilir.
Zira artık ırklar, diller birbirine karışıyor, her ikisi de saflığını yitiriyor.
Yani globalleşme en güçlü devletin çıkarına göre değil de doğanın istediği yönde, tek ırk, tek dil şeklinde yürüyor.
Dolayısıyla İngilizce ve daha fazla dil öğrenmenin bir mahsuru yok ama öğrenmezsek ayakta kalamayız korkusu yapay bir korkudur, aldanmamak gerekir.
Uzak gelecekte ne olacağı bilinmez, elbet bir şeyler değişebilir, ama şuan bir öğrenci mezun olduğunda iyi bir kariyer yapması için ingilizce objektif olarak gerekli.

Ben yazılımcıyım, ofiste hepimiz Türk olmamıza rağmen tüm kodlarımız ve onların dökümanları, iş bölümü yaparken kullandığımız dil ve hatta kendi aramızdaki mesajlaşmalarımız ingilizce, çünkü şirket gelecekte yabancı bir şirkete satılabilir, ve bu herkeste böyle, tüm ülkeler bunu yapıyor. Şuan herhangi bir teknik konuda araştırma yapacak olsanız tüm kaynaklar ingilizce, bir finlanda şirketinde bile tüm her şey ingilizce, çünkü ortak dil bu ve tüm dünya alt üst olmadıkça bunun değişmesi zor uzun yıllar. 70 yaşına geldiğimizde bir şeylerin değişmesinin önemi yok, şuanki gerçekliğimiz ingilizce gerektiriyor.

Cahil kalmaya bahane aramanın anlamı yok. Siz İngilizce öğrenmek zorunda değilseniz kimse de size o yamayı hazırlamak zorunda değil.

Eskiden ben de İngilizce öğrenin tavsiyesinde bulunuyordum ama sonradan anladım nasıl bir yanlış yaptığımı. Çünkü oyunu ana dilimizle oynamak kadar güzeli yok. İngilizce cümlede ne dediğini anlayabilsem bile Türkçe okumak daha güzel oluyor.

Eskiden ben de İngilizce öğrenin tavsiyesinde bulunuyordum ama sonradan anladım nasıl bir yanlış yaptığımı. Çünkü oyunu ana dilimizle oynamak kadar güzeli yok. İngilizce cümlede ne dediğini anlayabilsem bile Türkçe okumak daha güzel oluyor.
Çünkü anlasanız da zorlanıyorsunuz, bu anlaşılabilir bir şey, vücut bunu otomatik yapıyor, lakin aslında öğrenmenin en ideal olduğu zaman o zorlana zorlana anlama kısmı. Anlayabildiğiniz için bir şey kaçırmıyorsunuz ama bir yandan da gittikçe alışıyorsunuz. Hiç ekstra çalışmakla vesaire uğraşmadan, sırf oyun oynayıp youtube izleyen biri birkaç senede ileri seviye ingilizce öğrenebilir. Gelinmesi gereken nokta ingilizce bir şey okuyup kafada Türkçe'ye çevirmek yerine ingilizce kelimelerin direk anlamını anlamak hiç Türkçe düşünmeden. Öyle olacak ki ingilizce okuduğunuzu anlayacaksınız, ama biri bu Türkçe'de ne demek dediğinde birkaç saniye düşüneceksiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı