Herhangi bir dine mensup olmayan insanlar ölümden sonrası için fikirleri nelerdir?

Hocam ama şimdi şöyle söyleyim ben 1 yaşımdayken halimide hatırlamıyorum o zaman yok muydum ki?

Güzel cevap saygı duydum. :D

Ama ölümden öncesi de sonrasıda olup olmaması da önemli değil demeye çalışıyorum. Madem ölümden sonrası var demek ki bu yaşadıklarımızı da hatırlamıyacağız? Veya diyelim yok. Fark eden bir şeyde yok. Zaten bilimsel olarak beyin bitti mi yaşamda bitiyor.

Din bunun ruh ile devam edeceğini söylüyor. Bunun mantıklı bir cevabını kolay kolay bulabileceğimizi düşünmüyorum.

Dinin temel amacı ahlaktır. Bence bunun üstüne yoğunlaşın ütopik şeyler yerine. Dinin aslında neyi amaçladığını insanlık olarak anlamalıyız.

Karanlık ve boşlukta kalınıyor falan diyenler iyi saçmalamış :D Dini inanca sahip olmayan her insan ateist olmaz öncelikle. Teist ise Tanrı'nın bir planı vardır der veya yoktur öylesine yaratmıştır vs. Ateizmde de öyle karanlık boşlukta kalacağız vs gibi saçma sapan düşünceler yoktur. Doğmadan önce ne olduğunu hatırlamadığın gibi öldüğün zaman da artık yaşadığını bilmeyeceksin öylece öleceksin yani yok olacaksın. Zaman kavramı senin için olmayacak artık yoksun çünkü.
Evet zaten orayı kavramdım da hocam yani nasıl kabulleniliyor böyle bir şey ki?

İslam'a göre her insanda doğuştan gelen bir inanma yeteneği vardır zaten.Hatta şey duymuştum. Bir ateistle röportaj sırasında bir deprem oluyordu. Adam Allah'a dua ediyordu ve ben buna katılıyorum.
Öncelikle bunu bir ateist yaptı diye tüm ateistlerde de bu var diye bir şey yok. Ayrıca çocukluktan gelen bir ağız alışkanlığı var. Ateistlerin de çoğu ona bakarsan "inşallah" kelimesini kullanıyor. Onlara göre kelimenin anlamı Müslümanlara göre farklı ancak. Doğuştan gelen inanma yeteneği konusunda ben de biraz mantıklı buluyorum. İnsanlık olduğundan beri hep bir Tanrı arayışı içinde olmuştur. Buna en iyi örnekler mitlerdir.

Heh işte saçma tanrı neden adaletli olsun ki? Sen ben oluruz ama tanrı tanrı bambaşka bir şey elbette ki dünyada adaleti sağlayacağız çünkü bizler aciz varlıklarız. Sen kendini ne zannediyorsun ki tanrı seni cennete koyacak? Veya sırf hırsızlık yaptın diye seni cehenneme koyacak kin mi güdüyor?
"Tanrı" adaleti kendisi için sağlamıyor. Senin benim gibi aciz insanlar için sağlıyor. Sağlayacağız dediğin "adalet" sence ne kadar sağlanabiliyor? "Güçlü" olanı adaletsiz olsa kim indirebiliyor? Kin olayı yok. Kendimi de bir şey zannetmiyorum. O beni cennete koyar, eğer ben hatamı bilir af dilersem. Fakat ben hırsızlık yapsam, kendi ayağımla cehenneme yürürüm, bu haldeyken O beni Cennetine alırsa adaletsizlik olmaz mı? Hırsızlık yaptım diyelim baştaki yöneticiler adaleti sağlamazsa o zaman eşyası çalınan ne yapacak? Burada "tanrı" adaleti sağladığında ki Bu Ancak Allahın Adaletidir, sence bu hırsıza kin güttüğünden midir?

Hocam ama şimdi şöyle söyleyim ben 1 yaşımdayken halimide hatırlamıyorum o zaman yok muydum ki?

Ama ölümden öncesi de sonrasıda olup olmaması da önemli değil demeye çalışıyorum. Madem ölümden sonrası var demek ki bu yaşadıklarımızı da hatırlamıyacağız? Veya diyelim yok. Fark eden bir şeyde yok. Zaten bilimsel olarak beyin bitti mi yaşamda bitiyor.

Din bunun ruh ile devam edeceğini söylüyor. Bunun mantıklı bir cevabını kolay kolay bulabileceğimizi düşünmüyorum.

Dinin temel amacı ahlaktır. Bence bunun üstüne yoğunlaşın ütopik şeyler yerine. Dinin aslında neyi amaçladığını insanlık olarak anlamalıyız.
İslam'a göre Öldükten sonra hatırlayacağız dünya hayatını.Hristiyanlık'a göre de öyle diye biliyorum.Diğerlerini bilemem.

Hocam bende şuan bir şeyi savunmuyorum zaten baştan onu söyleyeyim, yani her şey çok saçma sadece bunu biliyorum, hiç bir şeyin kesin bi sonucuda olamıyor, dediklerinizede katılıyorum fakat nasıl kabulleniliyor ki böyle bir şey yani bir insan sürekli hiç olacağını düşünce delirir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı