Herhangi bir dine mensup olmayan insanlar ölümden sonrası için fikirleri nelerdir?

"Tanrı" adaleti kendisi için sağlamıyor. Senin benim gibi aciz insanlar için sağlıyor. Sağlayacağız dediğin "adalet" sence ne kadar sağlanabiliyor? "Güçlü" olanı adaletsiz olsa kim indirebiliyor? Kin olayı yok. Kendimi de bir şey zannetmiyorum. O beni cennete koyar, eğer ben hatamı bilir af dilersem. Fakat ben hırsızlık yapsam, kendi ayağımla cehenneme yürürüm, bu haldeyken O beni Cennetine alırsa adaletsizlik olmaz mı? Hırsızlık yaptım diyelim baştaki yöneticiler adaleti sağlamazsa o zaman eşyası çalınan ne yapacak? Burada "tanrı" adaleti sağladığında ki Bu Ancak Allahın Adaletidir, sence bu hırsıza kin güttüğünden midir?
Adalet yok ki zaten yani Tanrının adaleti niçin sağladığını da bilemeyiz ayrıca bunlar bizim düşüncelerimiz hiç kimse kendi kendine cennete veya cehenneme de gitmez yürüyerek bunun bir belirleyicisi olmalı

Hocam bende şu an bir şeyi savunmuyorum zaten baştan onu söyleyeyim, yani her şey çok saçma sadece bunu biliyorum, hiçbir şeyin kesin bir sonucuda olamıyor, dediklerinizede katılıyorum fakat nasıl kabulleniliyor ki böyle bir şey yani bir insan sürekli hiç olacağını düşünce delirir bence.

Anladım. Ateistliği kastetmişsiniz. Kusura bakmayın yanlış anladım ve katılıyorum. Yok olma düşüncesi çok korkunç bir şey.

Bence dunyadan sonraki yaşama inanmak için birçok sebep var. Kiminki doğru kiminki yanlış ölünce anlarız.

Doğrudur hocam fakat bir adam vardı, sözü şöyle bir şey di “insanlar dinleri veya ölümden sonra yaşamı kendine yediremediği yani hiç olacağına kendini inandıramadığı için dinleri ortaya atmıştır” gibisinden bir söz vardı bu söz beni o kadar derinden etkiledi ki yani düşüncem tamamen değişti desem yeri yani.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adalet yok ki zaten yani tanrının adaleti niçin sağladığını da bilemeyiz ayrıca bunlar bizim düşüncelerimiz hiç kimse kendi kendine cennete veya cehenneme de gitmez yürüyerek bunun bir belirleyicisi olmalı.

Belirleyici biziz. Tek aklı olan canlı biziz çünkü. Biraz mantıklı düşün. Nedne bizim dışımızdaki varlıklar geliştirmiyor kendini. Neden sadece içgüdülerine göre hareket ediyorlar. Eğer dediğin gibi olsaydı şu an hayvanlar ve insanlar arasında savaşlar çıkardı.

Belirleyici biziz. Tek aklı olan canlı biziz çünkü. Biraz mantıklı düşün. Nedne bizim dışımızdaki varlıklar geliştirmiyor kendini. Neden sadece içgüdülerine göre hareket ediyorlar. Eğer dediğin gibi olsaydı şu an hayvanlar ve insanlar arasında savaşlar çıkardı.
Ne alaka?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrudur hocam fakat bir adam vardı, sözü şöyle bir şey di “insanlar dinleri veya ölümden sonra yaşamı kendine yediremediği yani hiç olacağına kendini inandıramadığı için dinleri ortaya atmıştır” gibisinden bir söz vardı bu söz beni o kadar derinden etkiledi ki yani düşüncem tamamen değişti desem yeri yani.
Hayır. İnsanlar bir yaratıcı bulmak kendilerinden daha üstün bir varlığa inanmak için çıkarmışlardır dinleri.

O alaka.

Beni çok ürküttüğü kesin de hocam.
Sizi ürküten şey "zaman kavramı". Zaman kavramı görecelidir. 24 saat 1 gün ediyor ancak başka bir gezegende 1 gün olması daha uzun veya kısa sürüyor. Biz zamanımızı dünyanın kendi etrafında dönüşünü tamamlaması için gereken süre kadar hesap ediyoruz. Yani genel olarak evrende bunun geçerliliği yok. Aynı şekilde dediğin gibi inançsız kesimin çoğunun düşüncesi de öldükten sonra zaman kavramı olmayacağı için bir anda yok olacaksın. Hissetmeyeceksin bile. Buna inanıp inanmamak kişiye kalmış. İnsanoğlu bu tarz konularla ilgili zaman ilerledikçe daha fazla bilgi edineceği için ileride durum ne olur bilinmez. Bence bu konu daha ürkütücü.

Yeni konular

Geri
Yukarı