Herhangi bir oyunun inceleme kodu nasıl alınır?

Erdal Bakkal

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar YouTuber'lar ve yayıncılar bedavadan oyunların inceleme kodlarını alıyorlar. Bu insanlar senin benim gibi sadece oyun oynayan kişiler. Yani oyun yapımından falan anlamıyorlar. Şimdi bu adamlar vasıfsız olmalarına rağmen, incelemeleri için bedava oyun geliyor. Ben de bunlar gibi bedava oyun almak istiyorum. Nasıl alabilirim?

Hocam yanlış anlama ama sen incelesen oyuna ne katkın olacak? Yani belli bir kesmi ikna edip oyun için gelir kaynağı oluşturmayacaksın.

400-500 bin aboneli bir kanalı düşün. Eğer onlara inceleme kodu verip o youtuber oyunlarını tanıtır, inceler, artısını eksisini söylerse insanlar da bu kanaldan görüp, oyunu merak edip satın alabilir ve bu yüksek bir ihtimal. Ülkedeki çoğu kişi belli başlı fenomenlerin oyun incelemeleri yüzünden oyun alıyor. Yani sen veya ben bir oyunu incelesek pek bir katkı sağlayamayız.

Bir kitleye hitap etmen gerekiyor. Yayıncılar veya YouTuber'lar kitlelere hitap ettikleri için ücretsiz inceleme kodu alıyorlar.
Peki nasıl bir kitleye hitap edeceğim?

Yani belli bir kesimi ikna edip oyun için gelir kaynağı oluşturmayacaksın.
Hocam peki bazılarının oyunu bedava elde edip oyunu gömenler? Sonuçta oyun için gelir kaynağını olumsuz etkiliyor, ama buna rağmen yine adamlara kod geliyor. Bende oyun geliştiricisiyim anlamaya çalışıyorum.

Arkadaşlar YouTuber'lar ve yayıncılar bedavadan oyunların inceleme kodlarını alıyorlar. Bu insanlar senin benim gibi sadece oyun oynayan kişiler. Yani oyun yapımından falan anlamıyorlar. Şimdi bu adamlar vasıfsız olmalarına rağmen, incelemeleri için bedava oyun geliyor. Ben de bunlar gibi bedava oyun almak istiyorum. Nasıl alabilirim?
Şimdi inceleme olayına başlamadan sizi soğutmuşlar.
Size Amatör olarak yaptığım incelemeler için bir kaç kişisel tavsiyemi aktarmak isterim.

Öncelikle En Kral AAA (üç A) cinsinden oyunların incelemesini beklemeyin. Öyle ki, 300 ~ 500 bin aboneli kanallar bile yeri geliyor, oyunları satın alıp inceliyorlar veya bize bu şekilde aktarıyorlar.

Peki, oyun olsun indie yapım olsun, yeter ki, ücretsiz olsun bende istiyorum diyorsanız.

Steam'de Bir grup ve Kuratör sayfası açmanızı tavsiye ederim. Ardından youtube vs.. aklınıza hangi platform geliyorsa...Öncelikle eş, dost, akrabalar aracılığıyla abone edinin, tabii olduğu kadar... Benim gibi çevrenizde böyle insanlar yoksa, o zaman kanal adınızı duyurmanız gerekiyor. Eğer bu işe biraz da olsa yatırım yapmanız gerekiyor ki, kanal isminizi duyurabilirsiniz.

Ben ne yaptım ? Steamgift siteside bol bol oyun bağışladı. Oyunları en ucuz satın alabileceğim, Kinguin, Fanatical, indiegala gibi sitelerde satın alarak bağışladım. Bağış Açıklama kısmına kanalımın linklerini, kuratör sayfa linklerimi eklemeyi ve yeni başladığımı desteklerini beklediğimi belirttim. Sadece, benim gibi yeni başlayan yabancılardan az da olsa olumlu sonuçlar aldım.

The Witcher 3 GOTY % 80 indirimde 14.99 TL satılıyor. Gift hediye atmak suretiyle açtığım bağış başlıklarından olumlu geri dönüşler edindim.

Bu arada abone sayım 38 adet...

Biraz abone edindikten sonra Steam sayfasında yeni çıkan indie yapımlara mailler gönderdim. Bu kadar abone sayısı olmasına rağmen kod gönderenler oldu. Zaten öyle indie yapımlar var ki, adamın maili gmail, hotmail vs..gibi..

Yani, adamlarında oyunlarına inceleme gönderip popüleritesini arttırmak için insanlara ihtiyaç duyuyor. Belki, zamanla inceleme sayım arttıkça kodlar bana kendiliğinden bile gelebilir. Steam Kuratör sayfasında oyun kodları alabileceğimiz alanda mevcut.

Yılmayın yazın, kötüde bir yerden başlayın. İncelediğiniz oyunlara kısada olsa oynadığınız kadarının videolarını youtube, twitch gibi mecralara atın.

Paraya kıyabilirseniz youtube'da küçük reklamlar verin. Facebook'da iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz insanların abone sayılarını gördükçe cesaretleneceğinize eminim. Konuyu yeni görüyorum, benden daha ileri konumdaysanız. Sizin tavsiyelerinizide dinlemeye hazırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı