Hesap satışları yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Korsan içerik konusunda kuralların net olduğunu düşünmüyorum. Satıştan kaldırılmış içeriklere destek verilebilir diyorlar. Yalnız CD olarak hâlâ satın alınabilir bir sürü içerik mevcut. Maksat korsan kullanmamaksa çözüm yolu çok.

Korsana destek yok diyoruz. Yine üyenin ilk mesajı ya da konusu olduğu için istisna yapıyoruz. Yapılmamalı. Bir öyle bir böyle kural olmaz. Kurallar net olmalı.

Hesap satışları ise bana kalırsa yasaklanabilir. İnsanlar mağdur olmasın.

Arkadaşlar bir de şöyle düşünelim bu Microsoft ve Steam salak mı AF edersiniz? Bu adamlar hesap satışının önünü kendisi açıyorlar gibime geliyor ne bu aile paylaşımı veya Game Pass'i alıp sınırsız hesaba tek hesaptan dağıtım? Bunun önünü kendileri açmışlar burada kendimizi ne kadar yırtarsak yırtalım burada yasaklanır belki ama devam eder asla durmayacak hele ki Türkiye'de tek eğlencesi oyun olan ancak bütçesi sınırlı olanlar için her zaman devam edecek.

@partylikeits1941, Microsoft açık ve net şekilde belirtmiş "size aynı anda yalnızca tek kişinin kullanımı için ...... kullanma hakkını veriyoruz" diye. Altta da iv. maddesinde net şekilde "yayınlayamaz, kiralayamaz, finansal kiralama yoluyla satamaz, dağıtamaz veya ödünç veremezsiniz" denmiş. Bu maddelere ise yukarıda belirtildiği üzere Microsoft Mağazası ve Xbox üzerindeki Microsoft Mağazası dahil.

1626337363728.png

Ben de bunu diyorum işte.

Başka nereye bakacağız acaba? Game Pass hesapları satılıyor bolca. Game Pass zaten Xbox hizmeti. Xbox uygulamasının lisans sözleşmesinde yazıyor bu. Microsoft Store için ayrıca bakacağım.

Yazılım ve kullanıcı sözleşmesi farklarını size söylüyorum, nereye bakacaksınız diyorsunuz, ben cidden anlamıyorum artık. Lisans sözleşmesi, bir kişinin Xbox markası adı altında yetki ile iş yapması manasına geliyor, hem hukuki hem de sözleşmesel bağlamda. Hesap satışı/kiralaması ile Microsoft kullanıcı sözleşmesi ile alakalı. Ben Xbox uygulamasını CD'ye çekip insanlara satsam, yazılım sözleşmesini ihlal etmiş olurum.
Microsoft çalışanlarının bunu bilmeyeceği varsayımı da güzelmiş.

@partylikeits1941, Microsoft açık ve net şekilde belirtmiş "size aynı anda yalnızca tek kişinin kullanımı için... Kullanma hakkını veriyoruz" diye. Altta da IV. Maddesinde net şekilde "yayınlayamaz, kiralayamaz, finansal kiralama yoluyla satamaz, dağıtamaz veya ödünç veremezsiniz" denmiş. Bu maddelere ise yukarıda belirtildiği üzere Microsoft mağazası ve Xbox üzerindeki Microsoft mağazası dahil.

Eki Görüntüle 1108024

Yahu hocam hala gidip yazılım atıyorsunuz bana. Bakın adı üstünde "yazılım lisansı". Lisans hakkı nedir, ne değildir bir Google'latın gelin tartışalım tekrar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım ve kullanıcı sözleşmesi farklarını size söylüyorum, nereye bakacaksınız diyorsunuz, ben cidden anlamıyorum artık. Lisans sözleşmesi, bir kişinin XBOX markası adı altında yetki ile iş yapması manasına geliyor, hem hukuki hem de sözleşmesel bağlamda. Hesap satışı/kiralaması ile Microsoft kullanıcı sözleşmesi ile alakalı. Ben XBOX uygulamasını CD’ye çekip insanlara satsam, yazılım sözleşmesini ihlal etmiş olurum.

Microsoft çalışanlarının bunu bilmeyeceği varsayımı da güzelmiş.

Abi varsa ayrı bir yer paylaş görelim okuyalım bilgilenelim. Adam kendisi söylemiş buyur:

1626337612890.png

Google'latın diyeceğine kaynağın varsa göster. Ben sana açık şekilde sunuyorum kaynağı. Yanlış biliyorsak doğrusunu göster kabul edelim.

Söylediklerinize maalesef bu sefer katılmıyorum hocam birçok kişinin ihtiyacına yarıyor. Elimizde olsa keşke kullanmasak ama maalesef.

@partylikeits1941 paylaştıklarım Xbox Uygulaması Kullanım Koşulları ve Microsoft Hizmet Sözleşmesi. Başka nereye bakabiliriz acaba söyler misin? Kontrol ettim acaba bizi kapsamıyor mu diye ama değil. Zaten ilk madde şu:

1626337952038.png

Başka ne olabilir yani? :D

Abi varsa ayrı bir yer paylaş görelim okuyalım bilgilenelim. Adam kendisi söylemiş buyur:

Eki Görüntüle 1108026
Ha, Microsoft'a gidip mesaj attım, cevap aldım o yetmedi, bir de sözleşmede ''tamam yahu satabilirsiniz'' maddesi bulacağım. Hoş o zaman da ikna olacağınız meçhul de neyse. Bakın yazılımın ne olduğundan size bahsediyorum, yazılım ve hesap arasındaki farkı 16 bin mesajlı bir Technopat üyesi olarak bilmemeniz de imkansız. XBOX'ı veya herhangi bir Microsoft hizmetini yazılım olarak CD'e çekip dağıtmam, satmam, kiralamam yazılım lisansı hükümlerine aykırı düşer. Bu koşulları kabul ettiysem bunu yapamam. Fakat eğer Microsoft hesabı isimli sözleşme koşullarında açıkça satılamayacağı, kiralanamayacağı belirtilmemişse, karine olarak satılabilir, kiralanabilir. Bir şeyin yasak olması için bunu direkt olarak yazmaları lazım. Üstüne de gidip sordum, ''ihlal olup olmadığı'' konusunu. Tekrar söylüyorum, yazılım ve kullanıcı hesabı arasındaki farkı bilmemeniz mümkün değil. Lisans hakkı nedir, ne değildir bir araştırın.

Örneğin, hesap satışının/kiralanmasının, hatta hesaba özgü hizmetlerin dahi satılmasının yasaklandığının açıkça belirtildiği bir sözleşme arıyorsanız buyrun, EA Kullanıcı Sözleşmesi:

Aynısını Steam açısından da bulabilirsiniz, XBOX veya Microsoft açısından, ''Microsoft hesabınızı satmanız, kiralamanız, dağıtmanız, veya bu hizmetleri kısmen dahi olsa sunmanız koşullara aykırıdır'' ibaresini bulun, gelin, ben de kabul edeceğim.

Adam okumadan hahaha atıyor ya. İnsan gibi tartışanda kabahat gerçekten. İki cümle yazıp kendini tatmin ediyor, biz de gerçekten merak ediyormuş gibi cevap diziyoruz adama.

Konunun sonucu yine kilit olucak. Boşa tartışıyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı